تلاش ترامپ برای تضعیف احتمال بازگشت بایدن به برجام

تلاش ترامپ برای تضعیف احتمال بازگشت بایدن به برجام
يکشنبه 2 آذر 1399 - 06:47

یک روزنامه آمریکایی با اشاره به تلاش‌های دولت کنونی واشنگتن برای هرچه بیشتر دشوار کردن کار دولت احتمالی «جو بایدن»، نوشت کاخ سفید ترامپ در پی تضعیف اقدام دولت بایدن برای بازگشت به برجام است.

العالم - آمریکا

روزنامه «نیویورک‌تایمز» بامداد یکشنبه در یادداشتی به قلم «مایکل شی‌یِر» به بررسی تلاش‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در آخرین هفته‌های خود جهت دشوار کردن کار دولت احتمالی «جو بایدن» برای بازگشت به سیاست‌های چهار سال پیش پرداخته و نوشت ترامپ به دنبال کاهش احتمال مشارکت دوباره واشنگتن در توافق هسته‌ای ایران است.

در بخشی از این یادداشت آمده است: «مقام‌های [دولت] ترامپ در تلاش هستند تا تحریم‌هایی جدیدی را بر ایران اعمال کنند که شاید خنثی کردن آنها برای بایدن دشوار باشد، به دلیل این که ممکن است به "سهل گرفتن به یکی از خطرناک‌ترین دشمنان آمریکا" متهم شود».

این روزنامه همچنین توضیح داد: «این تحریم‌ها احتمالا هر اقدام بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ را تضعیف می‌کند، گامی که نیازمند اعطای فضای تنفس اقتصادی به ایران بعد از چند سال محدودیت‌های ترامپ است».

در ادامه به نقل از «تِری سالیوان» استاد علوم سیاسی و مدیرعامل گروه «پروژه انتقال [قدرت] در کاخ سفید»، آمده است: «ترامپ مانند رؤسای جمهور قبلی رفتار نمی‌کند، کسانی که به این فکر بودند که روزهای پایانی‌شان در قدرت چگونه میراثی از آنها به‌جای می‌گذارد. آنها (دولت ترامپ) در حال تنش‌زایی با ایران هستند که می‌تواند منجر به تقابل [نظامی] شود. اقتصاد [آمریکا] رو به زوال است و هیچ کاری هم برای بیکاری نمی‌کنند».

نیویورک‌تایمز همچنین مدعی شد: «هفته قبل ترامپ از مشاوران ارشد خود درباره گزینه‌های نظامی برای واکنش به ذخایر مواد هسته‌ای ایران پرسید و آنها او را منصرف کردند. هرگونه اقدام نظامی می‌تواند تلاش‌های بایدن برای تنظیم سیاست‌های آمریکا را تضعیف کند».

پیش از این، برخی مقامات سابق آمریکایی و اروپایی به شبکه ان‌بی‌سی‌نیوز گفته بودند، دولت احتمالی بایدن به‌ جای برداشتن یکباره تحریم‌ها ذیل برجام، احتمالاً سناریویی سه تا چهار ماهه را برای این منظور در نظر می‌گیرد.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها