رهبر اخوان المسلمین یمن با ترک عربستان در ترکیه اقامت گزید

رهبر اخوان المسلمین یمن با ترک عربستان در ترکیه اقامت گزید
دوشنبه 3 آذر 1399 - 18:35

رسانه‌های یمنی اعلام کردند که رهبر جماعت اخوان المسلمین یمن و شماری دیگر از مقامات ارشد حزب سلفی «الاصلاح» وابسته به اخوان المسلمین که تا پیش از این مورد حمایت سعودی‌ها قرار داشتند، ریاض را به مقصد ترکیه یا قطر ترک کردند.

العالم - یمن

رسانه‌های یمنی اعلام کردند که «عبدالمجید الزندانی» رهبر جنبش سلفی الاصلاح یمن (شاخه اخوان المسلمین) که در عربستان به سر می‌برد، در پی قرار گرفتن نام اخوان‌المسلمین در لیست گروه‌های تروریستی عربستان سعودی، از یمن به ترکیه رفت.

پایگاه خبری «المشهد الیمنی» به نقل از منابع نزدیک به این رهبر اخوان المسلمین یمن آورده است که او سه روز پیش عربستان را به مقصد ترکیه ترک کرد.

«محمد الصغیر» مشاور وزیر اوقاف دوران ریاست جمهوری «محمد مرسی» در مصر و از رهبران جماعت اخوان المسلمین که مقیم آنکاراست، نیز در حساب کاربری خود در توییتر با تایید این خبر گفت: «عبدالمجید الزندانی پس از رنج طولانی توانست عربستان را ترک کرده و به لطف الهی خود را به ترکیه برساند.»

پایگاه خبری «الایام» یمن نیز نوشت:« این مسئول سابق مصری که در آنکارا به سر می‌برد، دلیلی برای اینکه الزندانی عربستان را ترک کرده است، بیان نکرد؛ اما اطلاعات موجود حاکی است که به دنبال اینکه هیئت علمای ارشد در عربستان سعودی جماعت اخوان المسلمین را یک گروه تروریستی توصیف کرد که دنباله‌رو اهداف حزبی و مغایر با آموزه‌های دینی است، ریاض را ترک کرد.»

منابع سیاسی یمن در ریاض هم به الایام گفتند:« شماری از رهبران ازشد حزب الاصلاح که از پنج سال پیش در ریاض اقامت داشتند، طی روزهای گذشته ریاض را ترک کرده و برخی عازم دوحه شدند و برخی هم به آنکارا رفتند.»

در همین حال روزنامه الایام آورده است که رهبران حزب الاصلاح طی روزهای اخیر از ارائه هر گونه توضیحی درباره خبر خروج الزندانی و دیگر رهبران این حزب از ریاض خودداری کردند.

این در حالی است که اغلب رهبران حزب الاصلاح از زمان تشکیل دولت نجات ملی یمن در صنعاء و به دنبال آن، آغاز تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن در سپتامبر ۲۰۱۴ یمن به ریاض گریختند و زیر چتر حمایتی عربستان سعودی قرار داشتند.

هیأت علمای عربستان سعودی هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای اخوان‌المسلمین را گروهی تروریستی خواند و «عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ» مفتی اعظم این کشور نیز هفته جاری بار دیگر اعلام کرد، اخوان‌المسلمین تروریستی است و هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.

برخی رسانه‌های یمنی اعلام کردند، ائتلاف سعودی پس از تروریستی خواندن «اخوان‌المسلمین» در تلاش است با سناریویی حزب الاصلاح یمن را پس از سال‌ها همکاری دوجانبه در جنگ، اکنون کنار بزند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها