واکنش نمایندگان مجلس به شعرخوانی رجب در باکو

واکنش نمایندگان مجلس به شعرخوانی رجب در باکو
يکشنبه 23 آذر 1399 - 12:17

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به شعرخوانی رییس جمهور ترکیه در مراسم رژه روز پنج شنبه هفته گذشته در باکو واکنش نشان دادند.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در جریان برگزاری صحن علنی در تذکراتی شفاهی به سخنان روز پنجشنبه «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه واکنش نشان دادند.

علیرضا نظری نماینده مردم خمین در تذکری از رییس جمهور ترکیه خواست تاریخ ایران را یک بار مرور کند.

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نماینده مردم تبریز هم با محکوم کردن سخنان رییس جمهور ترکیه و تاکید بر یکپارچگی ملت ایران اسلامی افزود: همراه با ده‌ها هزار شهید و جانباز مدافعین این مرز و بوم از جمله ندا سر می‌دهیم «آذربایجان جانباز، از انقلاب، ایران و رهبری جدا نمی‌شود»

رحیمی مظفری نماینده مردم سروستان هم گفت: بسیاری از نمایندگان فرزندان غیور آذربایجان با زبان شما جوابتان را دادند و همین کفایت می‌کند.

سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه گفت: امت واحد آذربایجان امت اسلام است و روح و دلشان یکی است.

وی با بیان اینکه در منازعات خاکی نیز دیده شده که آذربایجان و ایران مدافع تمامیت ارضی خود هستند، افزود: دخالت در مسائل مرزی بی‌جا است و این اقدامات هرگز نمی‌توانند اتحاد و الفت اجتماعی، انقلابی و الهی دوکشور را بر هم بزنند.

مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز هم در تذکری اظهار کرد: رییس جمهور ترکیه آمار شهدای ترک زبان در استان‌های ترک نشین توجه کند که برای حفظ یک وجب از خاک مقدس جمهوری اسلامی از جان خود گذشتند.

به گزارش ایرنا، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز پنجشنبه در مراسم رژه نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان بیتی از یک شعر جدایی‌طلبانه درباره رود ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان را خواند که مظمون آن جدایی افتادن بین مردم آذری زبان در دو طرف این رودخانه است. این اظهارات با واکنش های گسترده مسئولان و شخصیت‌ها و کاربران فضای مجازی مواجه شد.

بیانیه نمایندگان مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در بیانیه ای ضمن تاکید بر یکپارچگی ملت بافرهنگ و ریشه دار ایران اسلامی و هم نوا با ده‌ها هزار شهید و جانباز مدافع این مرز و بوم از خطه آذربایجان تاکید کردند: آذربایجان، از حضرت آیت الله خامنه ای، انقلاب و ایران جدا نمی‌شود.

سید محسن دهنوی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی بیانیه بیش از ۲۲۵ نماینده مجلس درباره وقایع و مواضع اخیر رئیس جمهور ترکیه را قرائت کرد.

در این بیانیه آمده است: بکارگیری ادبیات تفرقه آمیز رئیس جمهور ترکیه آقای رجب طیب اردوغان که انتظار حُسن همجواری و تلاش در جهت وحدت جهان اسلام و ایجاد صلح و ثبات در منطقه از ایشان می رود، بسیار تعجب برانگیز و غیرپذیرفتنی است و شدیداً آن را محکوم می کنیم.ادبیاتی که یادآور تحمیل داغی جانسوز بر پیکر سرزمین بزرگ ایران و جدایی تحمیلی و ناخواسته بخش مهمی از پاره تن ملت ایران بود. اشعاری که هم سراینده آن و هم خواننده آن همانا ایرانیان عزیز و داغدیده از فراق فوق می باشند.

نمایندگان در بخش دیگری از این بیانیه افزودند: ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی از استان‌های شمال غرب و سایر استان‌ها، ضمن محکومیت ادبیات تفرقه پراکنانه فوق و تاکید بر تمامیت ارضی، آبی و آسمان پاک کشور بزرگ ایران و آرمان های انقلاب اسلامی و رهنمودهای ولی امر مسلمین حضرت آیت الله امام خامنه‌ای (مدظله العالی) و اصول قانون اساسی از جمله اصل ۱۱ به حکم آیه "إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ أَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ" همه مسلمانان یک امت هستند و دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است سیاست کلی خود را بر پایه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار دهد و کوشش پیگیر به عمل آورد تا وحدت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام تحقق بخشد و همراه با مردم عزیزمان، نمایندگان همه استان های کشور این نوای دلنشین را یادآور می شویم.

در این بیانیه تاکید شده است: بار دیگر ضمن تاکید بر یکپارچگی ملت بافرهنگ و ریشه دار ایران اسلامی و هم نوا با ده‌ها هزار شهید و جانباز مدافع این مرز و بوم از خطه سرسبز و شهیدپرور آذربایجان فریاد سر می‌دهیم: آذربایجان، از حضرت آیت الله خامنه ای، انقلاب و ایران جدا نمی‌شود.

عصر روز گذشته مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در تماس تلفنی با محمد جواد ظریف، ضمن تاکید بر روابط نزدیک و دوستانه میان ایران و ترکیه و سیاست قطعی حسن همجواری آنکارا، اطمینان داد که رئیس جمهور ترکیه به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و سرزمینی ایران احترام کامل گذاشته و نسبت به حساسیت‌های پیرامون شعر قرائت‌شده نیز مطلع نبوده و آن را صرفاً در ارتباط لاچین و قره‌باغ میدانسته و به همین دلیل آن را در مراسم باکو خوانده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها