ترامپ به بن‌سلمان مصونیت قضائی می‌دهد؟

ترامپ به بن‌سلمان مصونیت قضائی می‌دهد؟
سه شنبه 2 دی 1399 - 05:43

روزنامه واشنگتن‌پست بر اساس اسناد دادگاهی گزارش داده دولت ترامپ در حال بررسی صدور مصونیت قضائی برای ولیعهد عربستان سعودی در پرونده تلاش او برای ترور یک افسر سابق اطلاعات سعودی است.

العالم - آمریکا

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مشغول بررسی درخواستی از حکومت عربستان سعودی است که در آن خواسته شده برای «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد سعودی در پرونده‌ای که او را به تلاش برای ترور یک افسر سابق اطلاعاتی عربستان متهم می‌کند، مصونیت قضائی صادر شود.

روزنامه واشنگتن‌پست این موضوع را بامداد سه‌شنبه با استناد به اسناد حقوقی مربوط به این پرونده گزارش داده است.

این روزنامه در توضیح بیشتر می‌نویسد عربستان سعودی از دولت ترامپ خواسته امکان مصونیت محمد بن سلمان را شکایتی که «سعد الجبری» علیه او تنظیم کرده فراهم کند.

سعد الجبری از مقام‌های سابق دستگاه مبارزه به تروریسم عربستان سعودی است که در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کند. الجبری مردادماه سال جاری با حضور در یک دادگاه آمریکایی در شهر واشنگتن از «محمد بن سلمان» به دلیل تلاش برای ترور او شکایت کرد.

منابع مطلع به روزنامه واشنگتن‌پست گفته‌اند وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته پرسشنامه‌ای برای وکلای جبری فرستاده و نظر حقوقی آنها را درباره درخواست عربستان سعودی جویا شده است.

مردادماه سال جاری رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند دادگاهی در واشنگتن برای «محمد بن سلمان» و سیزده شخصیت سعودی دیگر احضاریه صادر کرد و خواستار حضور آنها در دادگاه برای پاسخگویی به شکایت «سعد الجبری» از آنها شد.

«مایکل کلاگ» وکیل ولی‌عهد عربستان سعودی قبلاً در نامه‌ای به دادگاه مستقر در واشنگتن ضمن رد اتهام‌های وارده در این پرونده گفته دادگاه باید این پرونده را مختومه اعلام کرده و بایگانی کند.

وکیل بن سلمان در نامه خود به دادگاه واشنگتن اعلام کرد که ولی‌عهد عربستان سعودی مصونیت دارد و این دادگاه دارای اختیار قانونی و قضایی برای محاکمه او نیست.

در این نامه آمده است: «صرف‌نظر از ادبیات موجود در شکواییه، این شکواییه هیچ اساس قانونی ندارد. (سعد الجبری) می‌تواند هر چه می‌خواهد در روزنامه‌ها بگوید اما این پرونده هیچ جایی در دادگاه فدرال ندارد».

وکیل بن سلمان افزود: «(ولی‌عهد عربستان سعودی) از هرگونه پرونده شکایت در دادگاه‌های آمریکایی مصونیت دارد».

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها