آلمان درباره «نورد استریم ۲» با دولت جدید آمریکا مذاکره می‌کند

آلمان درباره «نورد استریم ۲» با دولت جدید آمریکا مذاکره می‌کند
جمعه 26 دی 1399 - 16:16

وزیر خارجه آلمان امروز اعلام کرد: برلین به محض روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا، پیرامون پروژه «نورد استریم ۲» با واشنگتن مذاکره می کند.

العالم - اروپا

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان امروز جمعه اعلام کرد: برلین به محض روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا در صدد است تا پیرامون پروژه «نورد استریم ۲» با واشنگتن مذاکره کند.

وزیر خارجه آلمان در کنفرانسی مطبوعاتی در این باره گفت: به شدت مایل به گفتگو و مذاکره پیرامون پروژه نورد استریم ۲ با آمریکا هستیم. وی این سخنان را در واکنش به تحریمی از سوی آمریکا اعلام کرد که بر گفتگوها پیرامون این پروژه سایه افکنده است.

این درحالیست که ساعاتی پیش، آژانس دریایی و نقشه‌برداری آبی آلمان در بیانیه ای زمان تکمیل این پروژه را تا ماه می سال جاری میلادی تمدید کرد. در این بیانیه آمده است: کار تکمیل پروژه نورد استریم -۲ در منطقه اقتصادی ویژه آلمان ادامه داشته و تا پایان ماه مه تمدید می‌شود.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه پیشتر اعلام کرد که کشورش در برنامه و طرح‌های خود در ارتباط با اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز «نورد استریم ۲» هیچ تغییری ایجاد نکرده است. وی در این باره گفت: نگرش ما در خصوص هرگونه تحریمی مشخص است. این رویکرد تغییری نکرده است. (رویکرد ما در برابر هرگونه تحریم) کاملاً منفی است.

از سوی دیگر، چندی پیش «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه سخنانی اعلام کرده بود: پروژه «نورد استریم ۲» پروژه گازی و کاملاً مختص اروپا است؛ لذا آمریکا نباید در آن مداخله کند. با توجه به اینکه پروژه انتقال گاز موسوم به نورد استریم ۲ یک پروژه گازی و کاملاً مختص اروپا است؛ نباید آمریکا را نگران کند. اگر پروژه نورد استریم ۲ به خاک آمریکا مرتبط بود، در آن صورت نگرانی‌های آمریکا درباره این پروژه قابل فهم بود. این پروژه کاملاً مختص اروپا است و به جز کشورهایی که از نظر مالی یا جغرافیایی با آن مرتبط هستند، هیچ نگرانی برای کشورهای دیگر ایجاد نمی‌کند.

گفتنی است، دولت آلمان پیشتر با محکوم کردن تحریم‌های آمریکا علیه پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به «نورد استریم ۲»، تحریم‌های واشنگتن را «مداخله در امور داخلی» کشورهای اروپایی ارزیابی کرده بود.

«اولریک دمر» سخنگوی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم در این خصوص گفته بود: دولت، این دخالت‌های فرامرزی را رد می‌کند. آنها شرکت‌های آلمانی و اروپایی را تحت تأثیر قرار می‌دهند و دخالت در امور داخلی ما محسوب می‌شوند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا ذیل لایحه بودجه نظامی آمریکا، قانون تحریم «نورد استریم ۲» را امضا کرد. طبق این قانون، هر شرکتی که به «گازپروم» روسیه در تکمیل پروژه خط لوله انتقال گاز طبیعی از روسیه به اروپا کمک کند؛ مشمول تحریم خواهد بود.

در این میان، آلمان بیش از همه از کارشکنی در روند تکمیل نورد استریم متضرر می‌شود و اصولاً آمریکا نیز با این ادعا که این پروژه ابزار باج‌گیری از اروپا و به گروگان گرفتن آلمان است؛ به تحریم آن روی آورده است.

نورد استریم ۲ حدود ۱۱ میلیارد دلار هزینه داشته است و همزمان، آمریکا «تُرک استریم» را نیز با اعمال محدودیت‌هایی نظیر لغو روادید دست‌اندرکاران پروژه و مصادره اموال آنها، مورد هدف تحریم‌های خود قرار داده است.

مهر

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها