بگیر و ببند در ترکیه به بهانه کودتای پنج سال پیش؛ ۳۵ نفر بازداشت شدند

بگیر و ببند در ترکیه به بهانه کودتای پنج سال پیش؛ ۳۵ نفر بازداشت شدند
جمعه 3 بهمن 1399 - 15:55

پلیس ترکیه امروز ۳۵ نفر را در بیست و سه استان، به اتهام ارتباط با کودتای نافرجام پنج سال پیش بازداشت کرد.

العالم - ترکیه

نیروهای امنیتی ترکیه در ادامه پاکسازی نهادها و سازمان‌های دولتی این کشور از اعضا و وابستگان جنبش «فتح‌الله گولن» واعظ و اپوزیسیون آمریکانشین، امروز (جمعه) ۳۵ نفر را بازداشت کردند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» دادستانی آنکارا امروز برای چهل و چهار نفر از مظنونان به همکاری با سازمان گولن و دست‌داشتن در کودتای نافرجام پانزدهم جولای ۲۰۱۶ حکم بازداشت صادر کرد که تا قبل از ظهر بازداشت شدند.

رئیس پلیس آنکارا خبر داد که از این میان، سی و پنج نفر در ۲۳ استان به اتهام عضویت در این «سازمان تروریستی مسلحانه» دستگیر شدند.

این افراد به استفاده از نرم‌افزار «بای‌لاک» - برنامه‌ مورد استفاده عوامل گولن در شب کودتا – متهم شده‌اند. مقامات ترکیه‌ می‌گویند عوامل کودتای سال قبل پس از آنکه گروه‌های ارتباطی آنها در شبکه اجتماعی «واتس‌آپ» لو رفته بود، از نرم‌افزار بای‌لاک برای هماهنگی استفاده کردند.

آنکارا سازمان گولن را - که به گفته دولتمردان این کشور، اعضای آن به صورت مویرگی در بیشتر نهادها و سازمان‌های دولتی ترکیه نفوذ کرده بودند - تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند و از آمریکا خواسته که او را به ترکیه بازگرداند.

در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

در تاریخ ۲۵ تیر ماه 1395 بود که «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه در مراسم چهارمین سالگرد شکست کودتاچیان، با ارائه آمار جدیدی از روند پاکسازی این کشور از عوامل گولن، گفت تاکنون ۲۸۲،۷۹۰ نفر به بهانه ارتباط با کودتا بازداشت شدند که ۹۴،۹۷۵ نفر از آنها با حکم دادگاه به زندان رفتند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها