درخواست کناره‌گیری فرماندار نیویورک به دنبال رسوایی مرگ سالمندان

درخواست کناره‌گیری فرماندار نیویورک به دنبال رسوایی مرگ سالمندان
شنبه 11 بهمن 1399 - 18:43

بسیاری در نیویورک در پی جنجال بر سر عدم محاسبه تعداد جان باختگان کرونایی سالمند آسایشگاه های نیویورک، خواستار کناره گیری فرماندار نیویورک شدند.

العالم ـ آمریکا

به گزارش تارنمای دیلی میل، آندرو کومو فرماندار نیویورک دستور داده بود که ساکنان خانه های سالمندان که در بیمارستان جان خود را به علت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از دست می دهند، بدون محاسبه در آمار تلفات خانه های سالمندان، در آمار ایالتی به شمار آورده شود.

وزارت بهداشت این ایالت روز پنجشنبه اعلام کرد که این آمار افزون بر چهار هزار تن بیشتر از شمار اعلام شده قبلی ساکنان خانه های سالمندان و آسایشگاه های این ایالت است.

دیلی میل می افزاید: شمار واقعی تلفات آسایشگاه های سالمندان و معلولان به جای ۸۵۰۰ نفر ۱۲ هزار و ۷۰۰ نفر است.

یکی از علل عمده انتقادهای گسترده، دستور ۲۵ مارس (۶ فروردین) کومو در باره الزام آسایشگاه ها به پذیرش بیماران کووید –۱۹ است که بعدا لغو شد.

جمهوری خواهان در پی انتشار واکنش جنجالی کومو به مرگ های بیماران کرونایی در آسایشگاه ها، خواستار کناره گیری فرماندار دموکرات نیویورک شده اند. کومو در دفاع از دستور خود در باره اعلام آمار تلفات سالمندان در آسایشگاه ها، گفته بود به حساب آوردن مرگ بر اثر ابتلاء به کرونا در آسایشگاه یا بیمارستان، هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند.

خانواده هایی که بستگانشان را که در آسایشگاه های نیویورک نگهداری می شده اند، از دست داده اند، بلافاصله او را نفرت انگیز، بی عاطفه و بی اراده خوانده اند.

این رسوایی از روز پنجشنبه شروع شد که دادستان کل نیویورک اعلام کرد که در آمار این ایالت، تنها شمار بیماران کرونایی محاسبه شده که در آسایشگاه ها از دنیا رفته اند و شمار تلفات ساکنان آسایشگاه ها که در بیمارستان جان خود را از دست داده اند، به شمار آورده نشده است.

کومو در حالی که تنها ۱۲ روز تا انتهای دولت دونالد ترامپ باقی مانده بود، با اشاره به حملات ۱۷ دی ماه به ساختمان کنگره گفت که رییس جمهوری امریکا باید استعفا دهد وگرنه باید استیضاح شود.

ایالت های ۵۰ گانه آمریکا همچنان قوانین مهار انتشار ویروس کرونا و مقررات محدودکننده را در دستور کار دارند و محدودیت های مختلف اجتماعی نیز همچنان در ایالت های این کشور اجرا می شود. در برخی ایالت ها اجتماع بیش از ۱۰ نفر در نقاط با خطر بالای ابتلا ممنوع است.

اخیرا گزارش شد که با ثبت مرگ‌ومیر نزدیک به ۸۰ هزار نفر به علت بیماری کووید ۱۹ در ژانویه (دی) جاری، این ماه به عنوان مرگبارترین ماه آمریکا شناخته شده است. طبق اطلاعات دانشگاه جانز هاپکینز تا روز سه شنبه هفته پیش، بیش از ۷۹ هزار نفر (در ماه ژانویه) در آمریکا به علت ویروس کرونا جان خود را از دست دادند که این آمار یک هزار مورد بیشتر از ماه دسامبر (آذر) است.

آمریکا همچنان بالاترین آمار ابتلا و مرگ و میر کرونایی در جهان را دارد. تاکنون بیش از ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سراسر آمریکا به کرونا مبتلا شده اند که نزدیک به ۴۴۸ هزار فوتی داشته است.

در حالی که ورود شهروندان کشورهایی مانند انگلیس، ایرلند، چین، منطقه شینگن اروپا، برزیل و آفریقای جنوبی به خاک امریکا ممنوع شده، اما محدودیت های سفرهای داخلی در آمریکا به شدت سفرهای خارجی نیست. بسته بودن مرزهای آمریکا بر روی پروازهای اتحادیه اروپا و انگلیس از ماه مارس (اسفند/فروردین) و از مبدا برزیل از ماه مه (اردیبهشت) برقرار شده و همچنان ادامه دارد.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا که از زمان ورود به کارزار انتخابات ریاست جمهوری، مهار همه‌گیری مهار کرونا را اولویت اول خود معرفی کرده از نخستین دقایق بدست گرفتن سکان زمامداری، حدود ۲۵ فرمان اجرایی را امضا کرد که بیش از نیمی از آنها مربوط به مبارزه با کروناست.

به گزارش ایرنا، روند کنونی نشان می دهد شمار جانباختگان کرونایی در آمریکا تا ۲۰ فوریه (۲ اسفند) به ۵۰۰ هزار نفر خواهد رسید. تاکنون بیش از ۴۲۴ هزار نفر از مردم آمریکا در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

بایدن مدعی است که ۳۰۰ میلیون آمریکایی می توانند تا ابتدای پاییز واکسینه شوند از یک جهت این موضوع خوشبین کننده است اما همچنین تاکید دارد که به چه زمان طولانی نیاز خواهد بود تا زندگی یا اقتصاد باز هم به روال عادی خود بازگردد.

در این چارچوب، بایدن با پیشنهاد بسته نجات ۱.۹ تریلیون دلاری تلاش هایی را برای جبران تاثیرات اقتصادی کرونا بکار بسته است اما این پیشنهاد که شامل پرداخت مستقیم ۱۴۰۰ دلار برای میلیون ها آمریکایی و ارتقای حداقل دستمزد به ۱۵ دلار در ساعت است با آینده ای نامعلوم در کنگره مواجه است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها