دمشق: اجازه نمی‌دهیم سناریوی شیمیایی آمریکا و فرانسه در سوریه اجرا شود

دمشق: اجازه نمی‌دهیم سناریوی شیمیایی آمریکا و فرانسه در سوریه اجرا شود
چهارشنبه 6 اسفند 1399 - 22:44

وزیر خارجه سوریه تأکید کرد ایالات متحده و فرانسه از طریق کنفرانس خلع سلاح به دنبال ارائه پیش‌نویس‌های جدیدی هستند که بهانه‌ای برای تجاوزهای آنها علیه سوریه و تشویق گروه‌های تروریستی به اجرای سناریوی حملات شیمیایی باشد.

العالم - سوریه

وزیر امور خارجه سوریه تأکید کرد که برخی از کشورها در تلاشند تا از بستر کنفرانس خلع سلاح برای تسویه حساب‌های خود در برابر کشورهایی که شریک مواضع و سیاست‌های خصمانه آنها نیستند، بهره برداری کنند.

به گزارش پایگاه خبری العهد، «فیصل المقداد» در بیانیه‌ای که در وبینار خلع سلاح در ژنو قرائت کرد، گفت: «در سال‌های اخیر برخی کشورها نه تنها مانع بازگشت کنفرانس خلع سلاح به ایفای نقش واقعی خود شده‌اند، بلکه تلاش کرده‌اند اعتبار و نقش مکانیسم‌هایی را که براساس توافق‌نامه‌های مذاکره شده در کنفرانس ایجاد شده‌اند، تضعیف کنند».

المقداد تاکید کرد که سیاسی شدن کار سازمان منع سلاح‌های شیمیایی منجر به فاصله گرفتن این سازمان از وظایفی است که برایش بر اساس کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی ایجاد شده است و اعتبار و آینده این سازمان را تهدید می‌کند.

وزیر خارجه سوریه با اشاره به اینکه فشار آمریکا و غرب بر دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح شیمیایی موجب تبدیل این سازمان به ابزاری برای هدف قرار دادن کشورهای طرف توافق در خدمت منافع ژئوپلیتیک ایالات متحده است، گفت: «آمریکا تنها طرفی از کنوانسیون منع سلاح شیمیایی است که همچنان از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون دارنده مواد شیمیایی است».

المقداد توضیح داد که پس از فشارهای غرب و تحمیل تصمیم غیرقانونی برای ایجاد تیمی موسوم به «حقیقت یاب» که نقض مفاد کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی است، ایالات متحده و فرانسه در تلاشند تا پیش‌نویس تصمیمات جدیدی را ارائه دهند و بهانه‌هایی برای ارتکاب اقدامات تجاوزکارانه دیگر علیه سوریه ایجاد شود و همچنین گروه‌های تروریستی را به حملات شیمیایی ساختگی جدید در راستای سیاست‌های خصمانه آمریکا و اسرائیل تشویق کند.

وی در پایان تاکید کرد: «سوریه اجازه پیشبرد این سناریوها و تبدیل سازمان‌های بین المللی مانند سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به جبهه‌ای برای سیاست‌های غربی را نخواهد داد و البته این مسئولیت همه کشورهای عضو این سازمان و این کنفرانس خاص است».

فارس

پربیننده ترین خبرها