بمباران شرق سوریه توسط آمریکا چرا؟

بمباران شرق سوریه توسط آمریکا چرا؟
جمعه 8 اسفند 1399 - 11:39

العالم _ سوریه

خبر:

شب گذشته مناطقی در بوکمال و قائم در شرق سوریه و هم مرز با عراق هدف بمباران آمریکا قرار گرفتند. منابع سوری حاصل این بمباران را یک شهید و چند مجروح و منابع نزدیک به مخالفان سوری عدد جان باختگان این عملیات را ۱۷ تن به علاوه چندین مجروح اعلام کرده اند.

تحلیل:

- آمریکا مدعی است این حملات را در واکنش به حملات اخیر به فرودگاه اربیل و منطقه سبز عراق صورت داده است این در حالی است که همچنان بانی و عامل عملیات در اربیل نامشخص است و حملات اخیر به منطقه سبز بغداد نیز از سوی برخی تحلیلگران همچنان مشکوک و گونه ای توطئه با هدف زمینه سازی حمله به مقاومت ارزیابی می شود.

- عملیات دیشب با دستور مستقیم بایدن صورت پذیرفته و از مفاد بیانیه پنتاگون مشخص می شود که این عملیات حاوی پیام برای ایران، حزب الله، مقاومت عراق و سوریه است. این بدان معناست که تبلیغات عبری_عربی در جهت دادن به ذهن رییس جمهور امریکا در هدف قراردادن محور مقاومت موفق عمل کرده است. چنانکه از اخبار این روزها دریافت می شود بخش مهمی از گفتگوهای تلفنی نتانیاهو و سلمان با بایدن بر مساله ایران در منطقه متمرکز بوده است

- از زاویه ای دیگر حملات دیشب به شرق سوریه را می توان روی دیگری از سکه پرونده هسته ای ایران تحلیل کرد سکه ای که دریک طرف آن اصرار بر مذاکره حک شده و برطرف دیگر آن فشارهایی از جنس حمله نظامی به منافع ایران و محور مقاومت حک گردیده است.

- اگرچه پیش از این و به کرات حملاتی این چنین خشونت آمیز در سوریه از ناحیه اسرائیل و بدون آنکه رژیم آن را گردن گیرد صورت می پذیرفت اما با عملیات دیشب به نظر می رسد فضای دشمنی با ایران و محور مقاومت وارد فاز جدیدی شده است و می توان انتظار داشت این اخرین اقدام از این دست نباشد.

علی رمضانی

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها