امیرعبداللهیان: هرگونه حضور نیروهای نظامی خارجی در منطقه را تحریک کننده می دانیم

امیرعبداللهیان: هرگونه حضور نیروهای نظامی خارجی در منطقه را تحریک کننده می دانیم
چهارشنبه 20 اسفند 1399 - 19:46

تومین هاوگه سفیر نروژ در تهران با دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل بین‌الملل مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.

العالم - ایران/سیاسی

حسین امیرعبداللهیان در دیدار سفیر نروژ در تهران با اشاره به اهمیت برقراری امنیت و ثبات پایدار در منطقه و با تبریک عضویت موقت نروژ در شورای امنیت سازمان ملل و همچنین شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) خاطر نشان کرد: باید همه کشورها و دولت‌ها به معنای واقعی برای استقرار صلح و امنیت در منطقه و جهان تلاش کنند.

وی افزود: ما صلح و ثبات منطقه را بسیار مهم دانستیم و هرگونه حضور نیروهای نظامی خارجی در منطقه را تحریک کننده و عامل ناامنی می‌دانیم. معتقدیم که نقش نروژ به عنوان عضو موقت در شورای امنیت مهم است.

وی ادامه داد: بی تردید بحران‌های منطقه‌ای را باید از طریق راه کارهای سیاسی و نه نظامی حل کرد.

امیرعبداللهیان رفتار آمریکا در عراق، یمن و افغانستان و بخش هایی از منطقه و جهان را غیر سازنده، مداخله جویانه و یک جانبه خواند و افزود: سیاست آمریکا در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس فرمانات بین المللی مبارزه با تروریسم، وضع منطقه را به شدت ملتهب کرده است و اقدام اخیر بایدن در بمباران و به شهادت رساندن نیروهای مبارزه کننده با تروریسم در منطقه بوکمال، چراغ سبز به داعش و تشدید کننده ناامنی‌هاست.

وی با تاکید بر نقش پارلمان‌ها و گروه‌های دوستی پارلمانی در تحکیم روابط دوستانه و تسریع همکاری‌های فیمابین گفت: با توجه به تشکیل گروه دوستی پارلمانی ایران و نروژ در مجلس شورای اسلامی، انتظار داریم اقدام مشابهی در پارلمان نروژ برای ارتقاء سطح روابط پارلمانی در فرآیند تعاملات دوستانه دو کشور انجام شود.

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل همچنین بر آمادگی کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی جهت برقراری روابط با همتایان خود در پارلمان نروژ به صورت نشست مجازی و تبادل هیات تاکید کرد.

امیر عبداللهیان در پاسخ به سوال سیگوالد تومین هاوگه در خصوص آینده توافق هسته‌ای افزود: سیاست جمهوری اسلامی در خصوص برجام واضح و روشن است یعنی عمل در برابر عمل. اگر ایالات متحده تحریم‌ها را در عمل بردارد ما هم پس از راستی آزمایی و مشاهده رفع تحریم‌ها اقدام متقابل خواهیم کرد.

سیگوالد تومین هاوگه نیز در ابتدای این دیدار همکاری‌های پارلمانی را در توسعه مناسبات فی‌مابین مهم خواند و گفت: سفارت نروژ در تهران تلاش خود را برای تقویت روابط دوستانه پارلمان‌های دو کشور به کار خواهد گرفت.

وی در ادامه ضمن اشاره به عضویت کشور متبوعش در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: با توجه به نقش سازنده و جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان، رویکرد ما در شورای امنیت سازمان ملل همکاری با ایران برای استقرار صلح و امنیت پایدار در منطقه است.

سفیر نروژ در پایان با اشاره به مسئله افغانستان و عراق افزود: جمهوری اسلامی ایران دارای ظرفیتهای بسیار مهمی است.

طرفین در این دیدار آخرین تحولات افغانستان و عراق را مورد بررسی قرار دادند.

ایسنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها