پنچمین محموله واکسن روسی اسپوتنیک وی به سفارت ایران تحویل شد

پنچمین محموله واکسن روسی اسپوتنیک وی به سفارت ایران تحویل شد
چهارشنبه 11 فروردين 1400 - 20:54

پنجمین محموله واکسن "اسپوتنیک وی" شامل ۱۰۰ هزار دوز امروز (چهارشنبه) از سوی صندوق سرمایه‌گذاری‌های مستقیم روسیه تحویل سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو شد.

العالم - ایران

سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: پنجمین محموله واکسن «اسپوتنیک وی» به تعداد ۱۰۰ هزار دوز برای ارسال به ایران امروز (چهارشنبه) تحویل نماینده سفارت شد و فردا (پنجشنبه) ۱۲ فروردین ماه با پرواز شرکت هواپیمایی ماهان به تهران ارسال می‌شود.

کاظم جلالی افزود: بدین ترتیب تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی به ایران تحویل داده شده است. برای قرارداد اول که میان وزارت بهداشت ایران و صندوق سرمایه گذاریهای مستقیم روسیه منعقد شده قرار است در مجموع ۲ میلیون دوز واکسن به ایران تحویل شود.
وی هفته جاری در گفت‌وگو با رسانه‌ها در روسیه گفت: ایران تولید واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه را از ماه آوریل (۱۵ فروردین تا ۱۵ اردیبهشت) آغاز می‌کند.

جلالی تصریح کرد: یک شرکت خصوصی ایرانی برای تولید واکسن «اسپوتنیک وی» با روسیه همکاری می‌کند و احتمالاً از هفته آینده، کشت سلولی برای تولید این واکسن در ایران آغاز و تا یک ماه آینده تولید می‌شود.

واکسیناسیون شهروندان ایران برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ با واردات ۲۰ هزار دوز واکسن "اسپوتنیک وی" از روسیه ۲۱ بهمن سال ۹۹ آغاز شد.

اسپوتنیک وی نخستین واکسن ضدکرونای روسیه است که توسط مرکز ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت این کشور در مسکو ساخته شده است و حرف وی (v) پس از اسپوتنیک همان حرف اول کلمه انگلیسی victory (ویکتوری) به معنای پیروزی است.

واکسن اسپوتنیک وی در ماه اوت سال ۲۰۲۰ (مرداد سالجاری) در این کشور تایید شد و صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه دست اندر کار تامین مالی طرح تولید این واکسن، آن را با موسسه ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه تولید کرده است.

صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه از ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهر امسال) با کشورهای مختلف برای عرضه و بویژه تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی مذاکره می‌کند و محموله هایی از این واکسن به چند کشور نیز ارسال شده است.

این واکسن تاکنون در ۵۵ کشور به ثبت رسیده است.

ایرنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها