ربیعی: هیچ مذاکره‌ای بین نمایندگان ایران و آمریکا صورت نخواهد گرفت/ آماده ایم به محض لغو تحریم‌ها به تعهدات خود بازگردیم

ربیعی: هیچ مذاکره‌ای بین نمایندگان ایران و آمریکا صورت نخواهد گرفت/ آماده ایم به محض لغو تحریم‌ها به تعهدات خود بازگردیم
سه شنبه 17 فروردين 1400 - 11:32

سخنگوی دولت با بیان اینکه نشست وین فرصتی برای تبادل نظر طرف‌ها برای بازگشت به تعهدات برجام است، گفت: هیچ مذاکره‌ای بین نمایندگان ایران و آمریکا صورت نخواهد گرفت.

العالم - ایران / سیاسی

علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری در پاسخ سوالی درباره این که آیا امروز در نشست وین پیشنهاد و توافق جدیدی برای احیای برجام مطرح است و این که موضع آقای روحانی با موضع قبلی مبنی بر رفع کامل تحریم ها و راستی آزمایی همخوانی دارد یا خیر گفت: تفاوتی میان نظر رییس جمهور و رهبر معظم انقلاب وجود ندارد. همه اتفاق‌ها می‌تواند در یک سلسله اقدامات مستقل متقابل ولی مرتبط و پیوسته تنها در یک مرحله مدت دار ولی کوتاه رخ دهد بنابراین هیچ تناقضی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: موضع رییس جمهوری کاملا روشن است که هدف نهایی لغو تمامی تحریم‌هایی است که بعد از خروج آمریکا از برجام علیه ایران وضع شده یا اعمال مجدد شده است. ما آماده‌ایم به محض این که طرف آمریکایی تحریم‌ها را به طور کامل و قابل راستی آزمایی لغو کند، به همه تعهدات خود برگردیم.

سخنگوی دولت در خصوص اظهارات اخیر مصطفی میرسلیم که در آن ادعا شده دولت چین به دلیل اینکه تحرکی از سوی دولت برای انعقاد قرارداد راهبردی ندیده عملا آن را دور زده گفت: برخی افراد به دلیل بی‌اطلاعی از سوابق و روند تصمیم گیری، نظرات و برداشت‌های شخصی خود را ارائه می‌کنند که اظهارات براساس همان برداشت صورت می گیرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: البته بدیهی است که مقام معظم رهبری خطوط کلی سیاست‌ها را روشن می‌کنند و قوه مجریه و وزارت خارجه نیز به عنوان بازوی اجرایی برای عملی کرد آن رهنمودها اقدام می‌کنند.

وی گفت: به لحاظ اهمیت استراتژی توسعه روابط با کشورهای موثر در آینده اقتصاد و سیاست در جهان و با یک تحلیل دراز مدت، وزارت امور خارجه طراحی ایجاد روابط استراتژیک را در دستور کار خود قرارداد، این امر حتی در مورد کشورهای منطقه هم صادق بود.

ربیعی با اشاره به سابقه تاریخی مذاکرات با چین یادآور شد: از سال ۹۲ مذاکراتی بین ایران و چین برای مقدمات این سند آغاز شده بود. در سفر رییس جمهور چین به ایران در ۳ بهمن ۹۴ مقدمات این سند راهبردی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به موجب پیشنهاد طرف ایرانی به منظور تنظیم روابط بلند مدت در بازه زمانی ۲۵ ساله در حین این سفر طرفین در بیانیه منتشر شده آمادگی خود را برای رایزنی و مذاکره جهت انعقاد سند اعلام کردند و سپس رهبر معظم انقلاب نیز این روابط را کاملا درست و حکمت آمیز دانستند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در ۲ اسفند ۹۷ رییس وقت مجلس شورای اسلامی در سفر رسمی به چین به مانند همه سفرها، مجموعه برنامه ها و تفاهم نامه ها را دنبال می کند این موضوع را هم مطرح کردند و از نهایی شدن پیش نویس در آینده نزدیک خبر دادند.

وی گفت: نهایتا پس از یک بار تبادل نظر در ۳ شهریور ۹۸ وزیر امور خارجه ایران پیش نویس برنامه راهبردی را طرف چینی ارائه داد. طرف چینی هم در فروردین ۹۹ نظرات خود را به ایران اعلام کرد و خرداد ۹۹ متن تفاهم شده در دولت به تصویب رسید و نهایتا با ملاقاتها و مذاکرات طرفین در ۷ فروردین ۱۴۰۰ سند امضا شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: با توجه به اهمیت چین به عنوان یک کشور آسیایی و نیز نگاه ایران به تحولات آتی جهان و شکل گیری منظومه‌های قدرت جدید و نیز با توجه به رابطه خوب رییس سابق مجلس شورای اسلامی با دولت و تمایل دو رییس جمهوری به داشتن نماینده ویژه برای پیگیری، با آقای لاریجانی برای پیگیری شد و او نیز پذیرفت و رهبری معظم هم این امر را تایید کردند.

ربیعی یادآور شد: حتی در حاشیه مذاکرات شانگ‌های در پی سوال رییس جمهور چین، مجددا رییس جمهوری بر حضور لاریجانی تاکید کردند.

وی گفت: معمولا در دولت کمیسیون‌های مشترک به وزرا یا سایر افراد واگذار می شود. ولی همگی آنها در چارچوب سیاست‌های وزارت خارجه حرکت می‌کنند. قطعا در مورد چین به لحاظ اهمیت آن در یک هوشمندی سیاسی برای بکارگیری از همه ظرفیت های نظام آقای لاریجانی انتخاب شدند تا این سند راهبردی را دنبال کنند. این می‌تواند یک الگوی خوب در مسائل مهم برای بهره گیری از ظرفیت‌های نظام باشد.

سخنگوی دولت گفت: این روزها برخی مطالب مطرح می شود که من نه فایده آن را می‌فهمم و نه منشا آن قابل درک است این چه فایده‌ای برای کشور دارد که عده‌ای هر روز یک دوگانه راه می‌اندازند که دولت به دنبال برجام است و نگاهی به شرق ندارد. این از طرف رسانه‌های خارجی قابل درک است ولی تکرارش در داخل، جفای به جامعه است.

ربیعی تاکید کرد: این ادعا که دولت چین چون از سوی دولت تحرکی برای انعقاد قرارداد راهبردی ندید عملا دولت را دور زده و با شخص رهبری معظم وارد مذاکره شد یک ادعای بی‌اساس و فاقد صحت و اساس وهن نظام سیاسی ماست.

وی گفت: اصلا نمی اندیشند وقتی طرف‌های خارجی این حرف‌ها را بشوند راجع به ما چگونه فکر می‌کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال ایرنا مبنی بر این که اخیرا با استناد به تکیه ای از صحبت‌های شما، معاون اول، رئیس بانک مرکزی و یکی از وزرای سابق این مساله که اگر دولت های یازدهم و دوازدهم نبودند کشور دچار مشکلات بیشتر و بنیادی تری می‌شد را دستمایه حمله و تمسخر دولت قرار دادند. شما این واکنش را چگونه تفسیر می کنید؟ گفت: متاسفانه گرفتن تصویر گزینشی از یک روند و اظهارات دلبخواه و القایی یک سنت تخریبی علیه دولت شده است. به یاد دارم وقتی من در خصوص اثر روانی برخی اظهارات نسنجیده در زمان بررسی بودجه صحبت کردم در برنامه تهران بیست با همین شیوه انتخاب گزینشی بخشی از جملات آن را دستخوش تحلیل و تمسخر قرار دادند. واکنش‌های اخیر هم از همین دست است.

وی ادامه داد: اگر دوستان من این گونه صحبت‌ها را کردند دلیل بر خودستایی نبوده است. این بیان در برابر نقدهای غیرمنصافه و نسبت‌های بدی بوده که می‌دادند . فراموش نکرده‌ایم که جریانی قبل از دولت یازدهم قطعنامه‌های سازمان ملل را «کاغذ پاره» خواندند و با تمسخر گفتند که «تحریم دیگر چیست؟» بنابراین بحث دوستان و همکاران این بوده که اگر اداره کشور با همان نگاه ادامه پیدا می‌کرد، قطعا مردم و جامعه در ذیل قطعنامه‌های فصل هفتم منشور ملل متحد دچار بحران‌های عظیمی می‌شد که برنامه نفت در برابر غذا یکی از آنها بود که در یکی از کشورهای همسایه ما اجرا شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: این یک واقعیت است که اگر نگاه جدیدی بر حکمرانی در کشور ایجاد نمی‌شد امروز مشکلات بسیار گسترده‌تر و ابعاد متفاوت‌تری داشت ولی عده‌ای هنوز هم این واقعیت را انکار می کنند.

ربیعی یادآور شد: متاسفانه عده‌ای با کلمات به ظاهر انقلابی راهی می‌روند که حق ایران از اقتصاد جهانی را تضییع می‌کنند. انقلابی بودن به معنای حفاظت از زندگی مردم است و یک فرد انقلابی در حالی که نباید در برابر زورگویی های جهانی مرعوب شود نباید با بی مبالاتی در برابر نظام نابرابر جهانی کشور و مردم را به ورطه تحریم و انزوا سوق دهد.

وی تاکید کرد: ما حتی با خروج آمریکا از برجام و سخت ترین تحریم ها با حفظ برجام مانع از همسویی جامعه جهانی با آمریکا شدیم و شکست های آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه لاهه موید انزوای این کشور در برابر ابتکارها و سیاست خارجی دولت بود.

ربیعی با بیان اینکه مشکلاتی که تحریمهای آمریکا برای معیشیت مردم ایجاد کرده را نباید نادیده بگیریم، گفت: در همین مورد اخیر نابسامانی ها نگاه کنید ریچارد نفیو که از او به عنوان معمار تحریم ها علیه ایران نام برده می شود در کتاب هنر تحریم ها می‌گوید: «برنامه تحریم های آمریکا نتایج دیده نشده و حاشیه ای نیز به وجود آورد. برای مثال گرانی مرغ از این دست مسائل بود. آمریکا هیچ تحریمی علیه واردات مرغ ایران وضع نکرده بود اما قیمت مرغ بالا رفت.» این عین جملات کتاب هست. این طبیعی است زیرا بیش از ۶۵ درصد قیمت تمام شده مرغ خوراک دام و سایر اقلام است که از خارج وارد می‌شود.

وی یادآور شد: فراموش نکرده ایم که پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا گفته بود اگر مردم ایران بخواهند غذا بخورند باید به خواسته‌های آمریکا تن بدهند. عده‌ای علاقمندند نقش تحریم ها در بحران های اقتصادی و برهم خوردن نظم بازار را نادیده بگیرند و همه مشکلات را به ناکارآمدی و بی کفایتی مرتبط کنند.

سخنگوی دولت گفت: انواع تحریم‌ها و فشارها به درآمد ارزی و تجارت و مبادلات بانکی بین‌المللی در ۳ سال گذشته می‌توانست اقتصاد هر کشوری را متلاشی و از پا دربیاورد. برای مقایسه آنچه بر اقتصاد ایران رفته کافی است درآمدهای ارزی سال گذشته را با قبل از دولت یازدهم مقایسه کنید.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در سال ٩٠ درآمد ارزی حاصل از فروش نفت کشور ١٠٠ میلیارد دلار بود اما در سال ٩٩ و با اعمال جنگ اقتصادی آمریکا این درآمد ارزی به ١٠ میلیارد دلار کاهش یافت و آنچه به دولت رسید کمتر از ٥ میلیارد دلار بود.

ربیعی گفت: در مقایسه با سال ۹۰ واقعا تلاش و اهتمام مدیریتی قابل دفاع معجزه اتفاق افتاد و با صبوری ملت به مرحله ای از تاب‌آوری رسیدیم که اقتصاد کشور دچار فروپاشی نشد.

سخنگوی دولت افزود: با این حال دولت هرگز به دوگانه سازی میان گرفتن حق مردم از جامعه جهانی در قالب اقداماتی مثل برجام و تلاش برای رفع تحریم ها و از سویی افزایش تولید و ساختن ایران با گسترش زیرساخت ها روی نیاورد و ما در سال ۹۹ از رکود خارج شدیم و بیش از ۲ درصد رشد را با داشتن تحریم و فشار آنها بر اقتصاد بدست آوردیم.

وی گفت: همه کسانی که درکی همه جانبه از رشد اقتصادی و توسعه مداوم دارند نیک می‌دانند باید همراه با افزایش توان در داخل در بازارهای جهانی حضوری موثر داشت و تبادل مالی انجام داد. اگر کسی این واقعیت را متوجه نشده باشد در بنیادی‌ترین مفاهیم و نظریه های اداره جامعه دچار مشکل است.

ربیعی افزود: اتفاقا مقایسه های مورد اشاره در سوال شما در حقیقت مقایسه مدیریت دولت در شرایط تحریم با کرونا با تفکراتی است که بدیهی ترین واقعیت های اجرایی جهان امروز را انکار می‌کنند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری همچنین در خصوص افزایش قیمت مرغ و تورم با وجود سیاست های اعلام شده از سوی دولت برای تثبیت قیمت‌ها گفت: خدا را شکر به یُمن دو اتفاق، هیچ حرف مگویی در دولت وجود نداشته و ندارد. شفافیت و عدم پنهانکاری در داخل دولت از روز اول در حد قابل قبولی وجود داشته است. از آنجایی که دولت هیچ حرف پنهانی ندارد لذا هر ایده و موضوعی که در دولت مطرح بشود، به سرعت به مردم منتقل شده و دولت همواره پاسخگوی افکار عمومی بوده است.

وی با بیان اینکه هیچ دولتی تا این اندازه تحت کنترل، نظارت و بازرسی دستگاه‌های مختلف نبوده و مورد رصد افکار عمومی قرار نگرفته است، گفت: به یمن فضای مجازی و دفاع جانانه دولت از حفظ این فضا شفافیت و نقادی‌های زیادی بسوی دولت آمده است و دولت با شادی از آن حمایت کرده است. بنابراین هیات دولت، کاملا شیشه ای است و تعبیر پشت ویترین و جلوی ویترین را تعبیری درستی نمی‌دانم بنابراین پشت و روی متفاوتی در آن وجود ندارد.

ربیعی گفت: سیاست دولت همچنان نه تنها افزایش قیمت‌ها نیست بلکه سیاست دولت، کنترل بازار و ثبات در قیمت‌ها همراه با تلاش برای وفور کالا است.

وی در مورد قیمت مرغ اتحادیه مرغداران گفت: مرغداران مدت‌ها معتقد بودند قیمت تمام‌شده مرغ و هزینه مبادله آن و نیز قیمت جهانی نهاده‌های دامی، افزایش یافته و به همین خاطر درخواست افزایش قیمت برای مقرون به صرفه بودن جوجه‌ریزی در تولید مرغ داشتند. همچنین گزارش‌های متعددی مبنی بر دلایل بخشی از عدم تعادل بازار و در ارسال مرغ به برخی از استان‌ها با هدف افزایش قیمت آن می‌دانستند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: این موضوع به ستاد تنظیم بازار ارجاع شد تا با حضور اتحادیه ها و انجمن های ذیربط بررسی کامل صورت گیرد و تصمیم نهایی اتخاذ شود. این تصمیم هم به خاطر ایجاد تعادل در بازار بوده است.

ربیعی بار دیگر سیاست دولت را کنترل و تثبیت قیمت‌ها عنوان کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها