جنگ آب بین مصر و اتیوپی؛ قاهره خط و نشان کشید

جنگ آب بین مصر و اتیوپی؛ قاهره خط و نشان کشید
پنج‌شنبه 19 فروردين 1400 - 15:51

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر خطاب به اتیوپی گفت: به سهمیه ما از آب رود نیل دست درازی نکنید زیرا همه گزینه ها مطرح است.

العالم - مصر

به گزارش روز پنجشنبه تارنمای نشریه "النیلین" ، رئیس جمهور مصر در مراسم گشایش یکی از ایستگاه های تصفیه آب در کشورش این مطلب را مطرح کرد.

عبدالفتاح السیسی با تاکید بر این نکته که "موضعش را تغییر نخواهد داد"، اظهار داشت: اتیوپی حق رشد و توسعه دارد اما حق ندارد حق مصر را نادیده بگیرد.

وی افزود: مصر سعی دارد به هر قیمتی که شده از فرصت ها برای استفاده از سهمیه آب خود از رود نیل استفاده کند.

السیسی با اشاره به اینکه " مصری ها حق دارند نگران سهمیه خود از آب رود نیل باشند " تاکید کرد که مذاکره با اتیوپی در مورد موضوع سد النهضه بهترین گزینه است و مشورت با مقامات سودان در خصوص این پرونده پیچیده میان قاهره و خارطوم ادامه دارد.

قاهره به دنبال شکست آخرین دور مذاکرات کنگو در مورد سد النهضه بار دیگر هشدار داد که تمامی گزینه ها در خصوص حمایت از سهمیه خود از آب رود نیل مطرح است.

وزارت خارجه مصر نیز دیروز چهارشنبه به نوبه خود بر فرآیند هماهنگی با خارطوم در خصوص این پرونده تاکید کرد.

از سوی دیگر وزیر آبیاری سودان نیز دیروز چهارشنبه توضیح داد که هیات مصری از پیشنهاد سودان در خصوص انتخاب و تعیین ناظران بین المللی در خصوص این پرونده حمایت و پشتیبانی کرد.

بدیهی است پرونده تقسیم آب رود نیل سال ها است که میان سودان ، مصر و اتیوپی لاینحل باقی مانده است .

شایان ذکر است پس از نشست روز سه شنبه سه کشور در "کینشازا" پایتخت کنگو وزارت خارجه اتیوپی با صدور بیانیه ای اعلام کرد : حاضر نیست وارد توافقنامه ای شود که حق این کشور از سهمیه آب رود نیل را در حال حاضر و آینده نادیده بگیرد.

این در حالی است که وزارت خارجه مصر اتیوپی را به سرسختی و مخالفت با قوانین بین الملل متهم کرد و با صدور بیانیه اعلام کرد که هیات اتیوپی پیشنهاد مشارکت اتحادیه اروپا و آمریکا و سازمان ملل در مذاکرات را نپذیرفت و همچنین تلاش های کنونی اتحادیه آفریقا و سایر پیشنهادها را نپذیرفت.

"مریم الصادق المهدی" وزیر خارجه سودان نیز به نوبه خود گفت : اتیوپی اصرار دارد تا به تحرکات یک جانبه خود و همچنین به دومین مرحله پر کردن سد النهضه ادامه دهد و در واقع با این رویکرد خود در حال نقض قوانین بین الملل بسر می برد.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها