مخالفت مصر و سودان با پیشنهاد اتیوپی درباره سدالنهضه

مخالفت مصر و سودان با پیشنهاد اتیوپی درباره سدالنهضه
يکشنبه 22 فروردين 1400 - 13:06

مصر و سودان درخواست اتیوپی برای تعیین هماهنگ کننده برای تبادل اطلاعات درخصوص شروع مرحله دوم آبگیری سد النهضه را رد کردند.

العالم - آفریقا

وزیر آب و نیروی اتیوپی دیروز با ارسال نامه‌ای به همتایان خود در مصر و سودان از این دو کشور خواست تا پیش از شروع آبگیری سدالنهضه در خردادماه امسال نمایندگانی را در این زمینه تعیین کنند.

وزارت آب و نیروی مصر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: قاهره پیشنهاد اتیوپی که حاوی بسیاری از ادعاهای نادرست است، نمی‌پذیرد.

در این بیانیه که توسط خبرگزاری مصر منشر شده آمده‌ است: این درخواست آدیس آبابا برای عبور و رهایی از موضع مصر درخصوص شروع آبگیری مرحله دوم سد النهضه و فعال سازی این سد است.

وزارت آب و نیروی مصر تاکید کرد: اتیوپی با در پیش گرفتن سیاست تحمیل امر واقع (تحمیل سیاست‌های خود) می‌کوشد برنامه‌های خود را درباره سدالنهضه به مصر و سودان تحمیل کند و این در حالی است که مصر اقدامات یکجانبه آدیس آبابا درباره این سد را نمی‌پذیرد.

وزارت خارجه سودان نیز با تائید دریافت نامه‌ای از اتیوپی اعلام کرد: تبادل اطلاعات خوب است اما شیوه‌ای که در نامه آدیس آبابا وجود دارد، وحشتناک و غیر قابل پذیرش است.

به نوشته پایگاه خبری سودان نیوز، این وزارتخانه تصریح کرد: در نامه اتیوپی، خواسته‌ها و نگرانی‌های خارطوم درنظر گرفته نشده و تلاش شده‌ است، از دست‌یابی به یک توافق الزام آور و قانونی درخصوص آبگیری و فعال سازی سدالنهضه دوری شود.

وزارت خارجه سودان تعیین هماهنگ کننده درباره آبگیری سدالنهضه را فرصتی برای اتیوپی عنوان و تاکید کرد: تعیین هماهنگ کننده بدون امضای یک توافق الزام آور درباره سدالنهضه به معنای کاهش سطح مذاکرات درباره این سد است و پذیرفتن این موضوع برای سودان بسیار مشکل است.

نشست مذاکرات مربوط به شروع آبگیری و فعال‌سازی سد النهضه تحت نظارت اتحادیه آفریقا سه‌شنبه هفته گذشته در پایتخت کنگو بدون هیچ نتیجه‌ای پایان یافت.

مصر و سودان با آبگیری و فعال‌سازی سد النهضه پیش از امضای یک توافقنامه الزام‌آور به‌شدت مخالفند چرا که معتقدند بدون این توافق امنیت آبی آنها به شدت در معرض خطر قرار می‌گیرد.

به‌گفته وزیر آب و نیروی اتیوپی، مذاکرات مربوط به سد النهضه اواخر هفته آینده در پایتخت کنگو از سر گرفته می‌شود اما مقامات مصر و سودان هیچ‌یک آن را تأیید نکرده‌اند.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها