ریابکوف: آمریکا اوکراین را به بشکه باروت تبدیل کرده است

ریابکوف: آمریکا اوکراین را به بشکه باروت تبدیل کرده است
سه شنبه 24 فروردين 1400 - 15:01

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: آمریکا، اوکراین را به بشکه باروت تبدیل کرده و انواع تسلیحات به این کشور تحویل می دهد.

العالم - اروپا

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: آمریکا، اوکراین را به بشکه باروت تبدیل کرده و انواع تسلیحات به این کشور تحویل می دهد.

به گزارش ایرنا از مسکو، ریابکوف روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: آمریکا حجم کمک های تسلیحاتی به اوکراین بطور هدفمند افزایش می دهد و این کشور به بشکه باروت تبدیل شده است.

مقام روس تصریح کرد: مسوولیت تشنج احتمالی اوضاع اوکراین بطور کامل برعهده کی یف و اربابان غربی این کشور است.

روسیه در دونباس از منافع روس تبارها دفاع می کند

ریابکوف گفت: روسیه تمام اقدامات لازم برای تامین امنیت خود و شهروندانش در صورت متشنج شدن اوضاع اوکراین را بکار خواهد گرفت.

به گفته این دیپلمات ارشد روس، روسیه در منطقه دونباس (منطقه مناقشه شرق اوکراین) از منافع روس تبارها دفاع می کند و در آینده نیز به این رویکرد خود ادامه می دهد.

معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به سوالی در مورد هشدار آمریکا به روسیه که اعلام کرده است که مسکو هزینه اقدامات خصمانه خود در اوکراین را خواهد پرداخت، گفت: اولا ما همه اقداماتی که آمریکا انجام داده را به دقت بررسی کردیم. ثانیا اینکه با وضعیت خود را بطور مناسب وفق داده ایم.

به گفته ریابکوف، روسیه از منافع خود و شهروندانش دفاع می کند و در آینده هم از روس تبارها در منطقه دونباس دفاع خواهد کرد.

معاون وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: هرگونه تهدید فقط اعتقاد روسیه به درستی مسیری که انتخاب کرده است را راسخ تر می کند زیرا آمریکا کشور مخالف روسیه است که برای ضربه زدن به موقعیت این کشور در عرصه بین المللی تلاش می کند.

حضور ناوهای آمریکایی در دریای سیاه تحریک آمیز است

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: آمریکا با اعزام ناوهای خود به دریای سیاه، اقدام تحریک آمیز می کند.

ریابکوف با بیان اینکه هیچ دلیلی برای حضور ناوهای آمریکایی در نزدیکی سواحل روسیه در دریای سیاه ندارد، تصریح کرد: اینها اقدامات تحریک آمیز هستند.

وی افزود: این گونه اقدامات در واقع تلاش برای بازی با اعصاب روسیه که هیچ نتیجه ای به همراه ندارد.

مناقشه در شرق اوکراین در یک هفته اخیر تشدید شده است و روسیه و اوکراین یکدیگر را در بروز این وضعیت مقصر می دانند.

ولادیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین روز دوشنبه هفته گذشته طی یک مکالمه تلفنی با دبیرکل ناتو ینس استولتنبرگ، گفته بود که تنها با ورود اوکراین به سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌توان به پایان درگیری در دونباس خاتمه داد.

ناتو برای برگزاری رزمایش بزرگی با شرکت اوکراین و پنج کشور دیگر در پهنه آبی دریای سیاه در ماه‌های آوریل و می (فروردین و اردیبهشت) آماده می‌شود که گفته شده سناریوی ضد روسیه دارد.

وزیر دفاع اوکراین با بیان اینکه کی‌یف قصد جنگ افروزی ندارد، گفت: مصمم به بازپس گرفتن مناطق خود از راه‌های صلح آمیز هستیم

آمریکا تا ماه می برای بازگشت به پیمان آسمان های باز فرصت دارد

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه سخنان خود گفت: آمریکا تا پایان ماه می(اردیبهشت/خرداد) فرصت دارد تا به پیمان اسمان های باز بازگردد.

وی خاطرنشان کرد که هیچ نشانه ای از قصد دولت بایدن برای بازگشت به پیمان آسمان های باز نمی بیند.

به گفته ریابکوف، در صورتی که تا تاریخ مقرر آمریکا به این پیمان بازنگردد، روسیه یادداشت رسمی به کشور امانتدار پیمان آسمان های باز برای آغاز مراحل خروج از این پیمان ارائه می کند.

پیمان آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد. این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

آمریکا روز ۲۲ ماه نوامبر سال ۲۰۲۰(۲ آذر ماه سال ۹۹) از پیمان آسمان های باز خارج شد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پس از خروج آمریکا از پیمان گفت: پیمان «آسمان‌های باز» با خروج آمریکا عملا خاصیت و قابلیت خود را از دست داد که واقعه‌ای ناگوار است.

ایرنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها