آمریکا؛ عامل اصلی حوادث شمال عراق

آمریکا؛ عامل اصلی حوادث شمال عراق
پنج‌شنبه 26 فروردين 1400 - 17:47

شب گذشته صدای چند انفجار در اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق شنیده شد. یک منبع امنیتی عراق گفت که فرودگاه بین المللی اربیل مورد اصابت پهپاد قرار گرفته که به تعلیق فعالیت های هوایی اش منجر شده است. درپی این رویداد کنسولگری آمریکا نیز آژیرهای هشدار خود را به صدا درآورد.

العالم- در گوشی

در طی روزهای گذشته منطقه شمال عراق شاهد حوادث امنیتی پی در پی بوده است. یکی از آنها انتشار خبر غیر رسمی مربوط به حمله گروهی ناشناس به مرکز اطلاعات و عملیات خاص موساد بود که در نتیجه آن تعدادی از نیروهای رژیم صهیونیستی کشته و زخمی شدند. برخی منابع این حمله را "ضربه ای سخت" و دردناک به رژیم جعلی اسرائیل توصیف کردند. دومی نیز ماجرای حمله به فرودگاه اربیل و روشن شدن آژیر خطر کنسولگری آمریکا در این شهر بود. پیش از آن نیز اردوگاه ارتش ترکیه در نینوا مورد هدف قرار گرفته بود.

علاوه بر آن، امروز پنجشنبه پایگاه تیپ 30 نیروهای حشد الشعبی مستقر در مرزهای کردستان مورد حمله شبه نظامیان پیشمرگه قرار گرفت که به مجروح شدن تعدادی از نیروهای تیپ انجامید. حمله به پایگاه حشد الشعبی به دنبال حمله پهپادی به فرودگاه اربیل رخ داد.

به نظر می رسد که حمله نیروهای پیشمرگه در جهت عملی کردن تهدیدات مسرور بارزانی نخست وزیر حکومت منطقه ای کردستان بود که درپی مورد هدف قرار گرفتن فرودگاه اربیل و نیروهای آمریکایی مستقر در آن بر زبان راند.

شمال عراق نمونه ای از فضای ناامن و بیمار عراق است که ائتلاف فتح نیز اخیرا بدان اشاره کرده است. محمد کریم نماینده ائتلاف فتح عراق حکومت را به تسریع در تصمیم گیری دعوت کرد که به دنبال آن نیز نیروهای خارجی هرچه سریع تر از عراق بیرون رانده خواهند شد. وی مستقیما به نیروهای اشغالگر آمریکایی اشاره کرد.

کریم تصریح کرد:" آمریکا تلاش می کند تا نیروهایش را تا آنجا که ممکن است در عراق نگه دارد که این ماندن به معنای تجاوزهای بیشتری در حق نیروهای امنیتی و حشد الشعبی و ایجاد اختلال در امنیت است".

فراموش نمی کنیم که نیروهای اشغالگر آمریکا هنگامی که در مارس 2003 به عراق حمله کردند، به بهانه بی اساس وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق متوسل شدند. سال 2011 نیز که بار دیگر به بهانه های واهی به عراق بازگشتند، درصدد احیای تروریسم تکفیری و وارد کردن آن به عراق به کمک رژیم صهیونیستی و مزدوران منطقه ای شان بودند.

حوادث سوریه و عراق ثابت کرد که آمریکای اشغالگر طمع های اقتصادی وسیعی در این دو کشور دارد. هدف دیگر آن، حفظ امنیت رژیم متزلزل، نامشروع و اشغالگر صهیونیستی است.

خلاصه کلام اینکه تا وقتی آمریکا به نقش تخریبگر خود در منطقه ادامه دهد، نه تنها کمکی به برقراری صلح و ثبات نمی کند بلکه مانع از ایجاد آن خواهد شد. صلح و ثبات تنها وقتی به منطقه، بخصوص عراق، خواهد آمد که اشغالگران آمریکایی و بین المللی برای همیشه بیرون بروند و هرگز بازنگردند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها