حادثه پشت حادثه؛ در فلسطین اشغالی چه می‌گذرد؟/ توصیه کارشناسان صهیونیست: فرار کنید!

حادثه پشت حادثه؛ در فلسطین اشغالی چه می‌گذرد؟/ توصیه کارشناسان صهیونیست: فرار کنید!
دوشنبه 13 ارديبهشت 1400 - 15:25

انفجارها و آتش‌سوزی‌های پی درپی در سرزمین‌ اشغالی در میان پنهان‌کاری مقامات صهیونیست و بحران سیاسی این رژیم، سوالات مختلفی درباره علل این حوادث و تاثیر آن بر آینده اسرائیل بوجود می‌آورد.

العالم - فلسطین اشغالی

روزنامه رای‌الیوم امروز در سرمقاله خود به انتشار گزارشی درباره وضعیت آشفته سیاسی-امنیتی رژیم صهیونیستی پرداخته و نوشت، یکی از رویدادهای جالب توجه اخیر، توالی حوادث مختلف در اراضی اشغالی است؛ حوادثی که از انفجار در مرکز صنایع نظامی رژیم صهیونیستی در شهر اشغالی «الرمله» و حمله موشکی سوریه به نزدیکی رآکتور هسته‌ای دیمونا آغاز شد و پس از آن با آتش‌سوزی‌ در پالایشگاه نفت بندر حیفا، نشت گاز آمونیاک در این بندر، سقوط پل در فلسطین اشغالی و آتش‌سوزی در فرودگاه «بن گوریون» تل‌آویو و انفجار در شهرک صهیونیست‌نشین «بنیامین» در غرب رام‌الله و... ادامه دارد.

در این میان برخی معتقدند حوادث مذکور در نتیجه اهمال‌کاری مقامات اسرائیلی رخ داده است. اما برخی دیگر معتقدند که ممکن است پشت پرده این رویدادها چیز دیگری بوده و از داخل اراضی اشغالی یعنی توسط مقاومت فلسطین و یا خارج از آن یعنی توسط حزب‌الله و یا ایران از روش‌ حمله سایبری طراحی شده باشد.

قطار چنین حوادثی آن هم در فاصله زمانی 2 هفته‌ای شاید عجیب به نظر برسد. در این فاصله یا شاید کمتر از آن صهیونیست‌ها شاهد دو آتش‌سوزی گسترده-یکی در پالایشگاه نفت حیفا و دیگری در فرودگاه تل‌آویو بودند. قبل از آن نیز نشت گاز آمونیاک در حیفا و سقوط موشک در نزدیکی رآکتور هسته‌ای دیمونا و انفجار مهیب در کارخانه «تومر» خبرساز شده بود.

بامداد جمعه 30 آوریل نیز سقوط پل در شمال فلسطین اشغالی شوک دیگری برای اسرائیلی‌ها بود که منجر به کشته و زخمی‌شدن صدها صهیونیست افراطی شد. البته این حادثه به دلیل تجمع بیش از صدهزار تن از مذهبی-افراطی‌های صهیونیست برای برگزاری یک مراسم تلمودی آن هم در شرایط وخیم کرونایی رخ داد.

شاید توالی چنین اتفاقاتی در کشورهای جهان سوم و به ویژه برخی کشورهای عربی که در فقر، محاصره و عدم وجود امکانات ناشی از سوءمدیریت رژیم‌های استکباری به سر می‌برند تا حدودی عادی باشد؛ اما مقامات صهیونیست که مدعی هستند اسرائیل یک موجودیت قدرتمند و ثروتمند و توسعه‌یافته در منطقه است، طبیعتا نباید وقوع این حوادث پی در پی را عادی تلقی کند.

البته در اینجا مجال پرداختن به خرابی سامانه گنبد آهنین نیست؛ سامانه‌ای که صهیونیست‌ها به آن افتخار می‌کنند، اما نتوانست موشک سوریه را در چندکیلومتری رآکتور هسته‌ای دیمونا رهگیری کند یا از 36 موشکی که از طرف غزه به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین پرتاب شد تنها 6 عدد از آنها را رهگیری کرد.

بحث اصلی ما اکنون حوادث پی درپی و مشکوک در اراضی اشغالی است که خود صهیونیست‌ها به آن اعتراف می‌کنند و نگران آنها هستند.

احتمال این که گروه‌های مقاومت فلسطین یا حزب‌الله لبنان و یا شاید حتی ایران در قالب پاسخ انتقامی، پشت پرده رخدادهای اخیر در فلسطین اشغالی باشند وجود دارد که به روش‌های سایبری عملیات‌های خود را انجام می‌دهند. البته هرازگاهی گزارش‌هایی درباره عملیات‌های سایبری تهران علیه زیرساخت‌های رژیم صهیونیستی منتشر می‌شود و اسرائیلی‌ها اتهامات زیادی در این زمینه علیه ایران مطرح می‌کنند.

اما در شرایط آشفته کنونی، صهیونیست‌ها از انتشار هرگونه خبر و گزارش در این زمینه خودداری می‌کنند. این حوادث در اراضی اشغالی درحالی رخ می‌دهد که اسرائیلی‌ها بزرگترین بن‌بست سیاسی تاریخ خود را تجربه می‌کنند. درحالی که این رژیم هنوز کابینه خود را تشکیل نداده و به احتمال زیاد انتخابات پنجم آن در راه باشد، نگرانی از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران، چالش‌های تل‌آویو را دوچندان کرده است.

در این میان نویسندگان و کارشناسان صهیونیست به شهرک‌نشینان اسرائیلی توصیه می‌کنند در شرایط کنونی با مهاجرت به آمریکا، اروپا و کانادا خود را نجات دهند؛ چرا که کابینه و جامعه صهیونیستی در حال فروپاشی است و مشخص نیست این وضعیت تا چه زمانی ادامه داشته باشد.

اما آنچه که فلسطینیان باید در این مرحله به آن توجه داشته باشند این است که رژیم صهیونیستی برای آرام کردن اوضاع خود درصدد توطئه برای لغو انتخابات فلسطین و تشدید محدودیت ضد فلسطینیان در سرزمین اشغالی است. گروه‌های مختلف فلسطینی و تشکیلات خودگردان باید هوشیار عمل کرده و با خودداری از پذیرش هرگونه عادی‌سازی روابط و یا هماهنگی با رژیم اشغالگر، از شرافت و حقوق خود دفاع کنند.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها