اولیانوف: توافق ایران و آژانس به احتمال زیاد تمدید می‌شود

اولیانوف: توافق ایران و آژانس به احتمال زیاد تمدید می‌شود
سه شنبه 21 ارديبهشت 1400 - 11:24

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین تأکید کرد علی‌رغم آن که هدف بر احیای برجام تا 31 اردیبهشت ماه متمرکز است اما به احتمال زیاد توافق ایران و آژانس تمدید می‌شود.

العالم - ایران

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در «وین» اتریش با تأکید بر این که طرف‌های برجام در شرایط کنونی بر احیای توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۴ (انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) تمرکز دارند، گفت احتمالاً توافق ماه فوریه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تمدید خواهد شد.

«لورا روزن» خبرنگار آمریکایی در گزارشی که در وبگاه «دیپلماتیک» نوشت که اولیانوف در خصوص روند مذاکرات درباره احیای برجام در وین و احتمال تمدید توافق ایران و‌آژانس گفته است: «فکر می‌کنم که تفاهمات ماه فوریه (میان ایران و آژانس) به احتمال زیاد شانس خوبی برای تمدید شدن دارد اما در حال حاضر، ما وظیفه متفاوتی داریم و باید به توافقی برای احیای برجام تا تاریخ ۲۱ می (۳۱ اردیبهشت ماه، تاریخ منقضی شدن توافق ایران و آژانس) دست یابیم».

پیش از این نیز، «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا نیز ابراز امیدواری کرده بود که واشنگتن بتواند به تفاهمی در مذاکرات وین دست پیدا کند تا بتوان توافق فنی میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در پایان ماه جاری میلادی منقضی می‌شود را تمدید کرد.

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در گفت‌وگوهای برجامی وین نیز روز جمعه هفته گذشته نیز گفته بود که ممکن است ایران تمدید همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در زمینه بازرسی از سایت‌های هسته‌ای خود در نظر بگیرد.

ایران پیش از این اعلام کرده بود که همکاری خود با آژانس در خصوص بازرسی‌های هسته‌ای را در صورت عدم حصول پیشرفت در گفت‌وگوها بر سر برداشته شدن تحریم‌های آمریکا و سایر مسائل، تا اواخر ماه می (۳۱ اردیبهشت ماه) پایان خواهد داد.

با این حال، عراقچی به خبرنگار ان‌اچ‌کی در این خصوص گفت ایران امیدوار است پیشرفت کافی (در وین) حاصل شود تا به تمدید (توافق با آژانس) نیازی نباشد. وی افزود اما اگر نیاز شود، ایران در زمان مناسب تمدید را در نظر خواهد گرفت.

وبگاه تحلیلی پالتیکو نیز امروز (دوشنبه) در گزارشی با اشاره به کند پیش رفتن پیشرفت در مذاکرات برجامی وین به نقل از دو دیپلمات غربی گزارش کرد که احتمال تمدید توافق موقت بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ۲۱ می (۳۱ اردیبهشت ماه) منقضی می‌شود، وجود دارد.

طبق توافق ایران و آژانس، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان دسترسی به سایت‌های مهم هسته‌ای ایران را حفظ خواهند کرد اما پس از منقضی شدن این توافق، در صورت عدم لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، مقام‌های ایران بر اساس ضرب‌الاجل تعیین کرده، دسترسی بازرسان به سایت‌های مهم هسته‌ای را قطع خواهند کرد و اطلاعاتی که در دوربین‌های آژانس ضبط شده و ایران آن را محفوظ نگه داشته، از بین خواهند برد.

در بحبوحه برخی گمانه‌زنی‌ها در خصوص عدم حصول پیشرفت مذاکرات وین تا ضرب‌الاجل 21 می، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه العربیه گفت که اگر طرف‌های مذاکره کننده در وین تا پیش از تاریخ ۲۰ ماه می به توافق نرسند او به تهران سفر خواهد کرد تا در خصوص رسیدن به توافقی دیگر برای ادامه انجام بازرسی‌ها گفت‌وگو کند.

اخیراً پایگاه اینترنتی وبگاه تحلیلی «بلومبرگ» نیز گزارش داده است که طرف‌های برجام در تلاش هستند تا توافق هسته‌ای با ایران را تا پیش از ضرب‌الاجل ۳۱ اردیبهشت ماه و قبل از موعد پایان توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احیا کنند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها