واکنش کاخ سفید به جاسوسی آمریکا از متحدان اروپایی

واکنش کاخ سفید به جاسوسی آمریکا از متحدان اروپایی
چهارشنبه 12 خرداد 1400 - 16:18

معاون سخنگوی کاخ سفید مدعی شد، رویکرد جاسوسی آمریکا از دیگر کشورها از سال ۲۰۱۴ تغییر کرده و واشنگتن از طریق کانال‌های امنیتی به سوالات متحدانش در این زمینه پاسخ خواهد داد.

العالم - آمریکا

کاخ سفید سه‌شنبه شب اعلام کرد درباره جاسوسی از متحدان آمریکا از طریق کانال‌های امنیتی توضیح خواهد داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، «کارین جین پیِر» معاون سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران مدعی شد: «در سال ۲۰۱۴، ایالات متحده بازبینی اساسی رویکرد ما در زمینه نظارت خارجی را انجام داده و رئیس جمهور [باراک] اوباما دستور دادکه رویکرد ما به‌شکل چشمگیری تغییر کند».

او در ادامه گفت: «با شرکا و متحدان اروپایی خود تلاش خواهیم کرد به هر سوالی در این زمینه، از طریق کانال‌های امنیت ملی، پاسخ دهیم».

یک رسانه دانمارکی روز یکشنبه افشا کرد سرویس مخفی این کشور به آمریکا برای جاسوسی از سیاستمداران اروپایی از جمله مرکل بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ کمک کرده است. طبق گزارش شبکه تلویزیونی دانمارکی «دی‌آر»، سرویس اطلاعات دفاعی (FE) این کشور در همکاری با آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) به جمع‌آوری اطلاعات از مقامات کشورهای آلمان، فرانسه، سوئد و نروژ پرداخته است.

گرچه رسوایی اطلاعاتی آمریکا در جاسوسی از متحدان خود بخصوص «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اولین بار نیست که رسانه‌ای می‌شود، واکنش‌های زیادی را در بین مقامات اروپایی در پی داشته که حاکی از محکومیت این اقدام است، با این حال همچنان عزم راسخی در بین متحدان اروپایی واشنگتن برای مقابله با افسارگسیختگی آمریکا دیده نمی‌شود.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه دیروز (سه‌شنبه) در واکنش به گزارش‌ها درباره جاسوسی آمریکا به کمک دانمارک از سران اروپایی، این مسئله را تنها «نوک کوه یخ» خواند و افزود کشورهای عضو ناتو نمی‌دانند چه اتفاقی در خاک آن‌ها می‌افتد.

سخنگوی وزارت خارجه چین هم که همواره کشورش به همراه روسیه هدف اتهام‌زنی آمریکا در خصوص جاسوسی سایبری قرار گرفته، آمریکا را بزرگ‌ترین امپراطوری دزدی از اسناد محرمانه خواند و افزود این کشور حفظ هژمونی خود را به دفاع از امنیت متحدانش ترجیح می‌دهد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها