«قصاب بالکان» در انتظار حکم نهایی دادگاه لاهه

«قصاب بالکان» در انتظار حکم نهایی دادگاه لاهه
دوشنبه 17 خرداد 1400 - 16:32

«راتکو ملادیچ» فرمانده سابق ارتش جمهوری صرب های بوسنی و هرزگوین که به اتهام نسل کشی و جنایات جنگی در این کشور به قصاب بالکان معروف و به حبس ابد محکوم شده، قرار است حکم نهایی وی فردا(۱۸ خرداد)در دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه اعلام شود.

العالم ـ اروپا

پس از درخواست وکلای ملادیچ برای تجدید نظر در باره حکم دادگاه لاهه در سال ۲۰۱۷ در باره موکل خود که به حبس اید محکوم شده بود، قرار است که اتاق استیناف مکانیزم قضایی، جانشین حقوقی دادگاه بین المللی جنایانت جنگی در لاهه، حکم نهایی در مورد ژنرال ملادیچ (قصاب بالکان) را فردا ( ۱۸ خرداد) ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت محلی صادر کند.

دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه ژنرال در تاریخ ۲۲ نوامبر ۲۰۱۷ ( ۱ آذر ۱۳۹۶ )، ملادیچ را به اتهام نسل کشی در سربرنیتسا، آزار و اذیت کروات ها و مسلمانان در سراسر بوسنی و هرزگوین، ایجاد رعب و وحشت در بین ساکنین سارایوو با گلوله باران و تیراندازی طولانی مدت و گروگان گرفتن اعضای نیروی حفاظت سازمان ملل به حبس ابد محکوم کرد.

وکلای ملادیچ در آن زمان از هیات منصفه دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه با این دلیل که دادستانی گناه و اتهامات وارد شده به ملادیچ را ثابت نکرده است، خواستار تبرئه موکل خود یا محاکمه مجدد وی شدند.

هنچنین از سوی دیگر دادستان ها خواستار مقصر شناخته شدن ژنرال ملادیچ در نسل کشی علیه مسلمانان و کروات ها در پنج منطقه شهرداری بوسنی و هرزگوین شدند.

اتاق استیناف دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه به ریاست قاضی «پریسک ماتیم نیامبا» از زامبیا حکم نهایی درباره ژنرال ملادیچ را فردا ۱۸ خرداد ماه صادر خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، " راتکو ملادیچ " متهم است که در هنگام تصرف شهر مسلمان نشین سربرنیتسا بوسنی و هرزگوین دستور قتل عام بیش از ۸۰۰۰ مسلمان را صادر کرده است.

شهر سربرنیتسا که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می دادند به عنوان منطقه امن تحت حفاظت سربازان هلندی سازمان ملل متحد قرار داشت اما در ماه ژوئیه ۱۹۹۵ میلادی توسط نیروهای صرب به فرماندهی ژنرال ملادیچ بدون مقاومت نیروهای سازمان ملل که از این منطقه به عنوان منطقه امن حفاظت می کردند، تصرف شد.

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها