اردوغان: یک قره باغ جدید می‌سازیم/ آنکارا همیشه در کنار باکو خواهد ایستاد

اردوغان: یک قره باغ جدید می‌سازیم/ آنکارا همیشه در کنار باکو خواهد ایستاد
چهارشنبه 26 خرداد 1400 - 17:43

رئیس جمهوری ترکیه طی یک سخنرانی در پارلمان جمهوری آذبایجان تاکید کرد که جهان باید بداند که آنکارا همیشه در کنار باکو ایستاده است.

العالم - ترکیه

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه که روز گذشته به همراه «الهام علی اف» از مناطق آزاده شده در جنگ قره باغ دیدن کرده بود امروز چهارشنبه در اظهاراتی گفت: مکانهایی که توسط ارمنستان تخریب و سوزانده شده بود توسط جمهوری آذربایجان بازسازی شده است. ما یک قره باغ جدید خواهیم ساخت. آنهایی که می‌خواهند فرق بین وحشیگری و تمدن را ببینند به دو دوره در قره باغ نگاه کنند.

اردوغان در ادامه افزود: امروز شهر شوشا با فرهنگ و تمدن دوباره برخاسته است. زمان، اهمیت پیروزی در قره باغ را به جمهوری آذربایجان، منقطه قفقاز و جهان نشان خواهد داد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت: بعد از 30 سال مناطق اشغال شده جمهوری آذربایجان آزاد شد. کسانی که به مردم ترکیه تهمت میزنند باید به آنچه که آنها قبلا در «خوجالی» در قره باغ انجام دادند نگاه کنند.

اردوغان که در پارلمان جمهوری آذربایجان سخنرانی می‌کرد تاکید کرد، نه تنها باکو، بلکه همه کشورهای منطقه از جمله ارمنستان از این اقدامات تاثیر خواهند پذیرفت. ما در کنار جمهوری آذربایجان ایستاده‌ایم و جهان باید بداند که در کنار صلح در قفقاز همیشه خواهیم ماند.

اردوغان روز سه شنبه نیز طی نشست خبری با علی‌اف در شهر شوشا، گفت: «همانطور که می‌دانید ما پیشنهاد داده‌ایم تا در قالب بستر شش‌جانبه‌ای با مشارکت روسیه، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ایران همکاری کنیم. ما می‌خواهیم این منطقه را بر اساس این چارچوب، رونق دهیم».

رئیس‌جمهور ترکیه ادامه داد: «پایان خصومت‌ها در قره‌باغ، فرصت‌های گسترده‌ای را برای همکاری‌های بین دولتی در منطقه فراهم کرد. ارمنستان باید از این فرصت استفاده کند تا آینده‌ای مشترک در منطقه بنا نماید».

این در حالی است که دولت ایروان با محکوم‌کردن حضور رؤسای جمهور ترکیه و جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ، اینگونه اقدامات را تحریک‌آمیز و با هدف تضعیف صلح و امنیت منطقه توصیف کرده است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها