نیکی هیلی: اسرائیل با چالش‌های متعدد و روزافزون مواجه است

نیکی هیلی: اسرائیل با چالش‌های متعدد و روزافزون مواجه است
سه شنبه 1 تير 1400 - 21:52

نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد اذعان کرده رژیم صهیونیستی با چالش‌های متعدد و روزافزون مواجه است.

العالم - آمریکا

«نیکی هیلی»، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد در یادداشتی اذعان کرده رژیم صهیونیستی با چالش‌های «متعدد و روزافزون» مواجه است.

هیلی در بخشی از این یادداشت که امروز سه‌شنبه در پایگاه خبری فاکس‌نیوز منتشر شده می‌نویسد: «چالش‌های پیش روی متحد آمریکا (اسرائیل) متعدد و رو به فزونی است اما ما اطمینان داریم که اسرائیل همانند همیشه دوام خواهد آورد.

هیلی در این یادداشت به درگیری ۱۲ روزه میان رژیم صهیونیستی و حماس اشار کرده و مدعی شده حماس بیش از ۳۴۰۰ راکت به سمت مدارس، خانه‌ها و کنیسه‌ها شلیک کرده است.

در حالی که رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۱۲ روزه شمار زیادی از شهروندان غیرنظامی را به شهادت رساند، هیلی مدعی شده حماس قصد کشتن غیرنظامیان را در اراضی اشغالی داشته است.

درگیری رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطین از روز ۲۰ اردیبهشت ماه و پس از پایان ضرب‌الاجل مقاومت به تل‌آویو مبنی بر لزوم پایان تعرض‌ها در قدس و مسجدالاقصی آغاز شد.

در این درگیری‌ که تا بامداد ۳۱ اردیبهشت‌ماه ادامه داشت رژیم صهیونیستی با حملات خشن به مناطق مسکونی، زنان و کودکان فلسطینی را به شهادت رساند. گروه‌های مقاومت فلسطین در پاسخ به این جنایت‌ها مواضع این رژیم را هدف حملات گسترده راکتی قرار دادند، به گونه‌ای که سامانه گنبد آهنین در رهگیری بسیاری از راکت‌ها ناکام ماند.

وزارت بهداشت غزه شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه را ۲۴۸ نفر اعلام کرد. از این تعداد ۶۶ نفر کودک و ۳۹ نفر زن بودند. مطابق این اعلانیه، شمار مجروحان این جنگ نیز به حدود ۲ هزار نفر رسیده است.

نیکی هیلی، تجاوزات رژیم صهیونیستی را حق این رژیم برای دفاع از خودش در برابر حماس توصیف کرده و در تلاش برای مظلوم‌نمایی برای تل‌آویو نوشته است: «همچنان که در سال ۲۰۱۸ در شورای امنیت سازمان ملل گفته شد، هیچ‌کس در این شورا بیشتر از اسرائیل خویشتنداری نشان نمی‌دهد. آنچه آن موقع صحیح بود الان هنوز هم صحت دارد.»

هیلی در دوران فعالیتش به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد کارزاری را برای حمایت از رژیم صهیونیستی در این سازمان آغاز کرده بود. او مدعی بود ساختار سازمان ملل علیه اسرائیل جانبدارانه عمل می‌کند و باید اصلاح شود.

نیکی هیلی در یادداشتش بعد از طرح این ادعا که رژیم صهیونیستی از خودش خویشتنداری نشان می‌دهد نوشته است: «چنین ارزش‌هایی ضمانت می‌کنند که اسرائیل دوام خواهد آورد.»

او همچنین از اقدام آمریکا در پیوستن به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و همچنین ادعای دولت آمریکا درباره اعطای ۱۰۰ میلیون دلار جهت بازسازی فلسطین انتقاد کرده است.

این در حالی است که «جو بایدن» از زمان آغاز موج جدید درگیری‌ها میان رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطینی، تمام‌قد از حملات وحشیانه آن رژیم به غزه دفاع کرد و آن را «حق اسرائیل برای دفاع از خود» توصیف کرد.

حمایت‌های او از رژیم صهیونیستی موجی از انتقادات حتی در داخل کشور آمریکا را به همراه داشت تا جایی که طبق گزارش آکسیوس او در یکی از تماس‌های تلفنی‌اش با «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی به او گفته بود که بیش از این توان مقاومت در برابر فشارها را ندارد و خواستار این است که زودتر آتش‌بس برقرار شود.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۱۲ روزه در برابر قدرت گروه‌های مقاومت فلسطین غافلگیر شد و انتظار مواجهه با شلیک متعدد راکت از غزه به فلسطین اشغالی را نداشت.

چند روز بعد از آتش‌بس، یک خلبان اسرائیلی با اذعان به شکست رژیم صهیونیستی در حمله به غزه تصریح کرد که بمباران برج‌ها تنها راهی برای «تخلیه ناامیدی» در برابر گروه‌های مقاومت بوده است.

وی در مصاحبه با کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: «نمی‌خواهم از شدت حملاتی که من و دوستانم انجام دادیم بکاهم، ما چند تُن مهمات و آتش (روی ساکنان نوار غزه) ریختیم و هیچ کس در آن شکی ندارد اما زمانی که برای اجرای حملات خارج شدیم این احساس را داشتم که بمباران برج‌ها تنها راهی برای تخلیه ناامیدی ما از آن چیزی است که در حال رخ دادن است و گروه‌های (فلسطینی) در غزه همچنان به لگدمال کردن ما ادامه می‌دادند.»

نیکی هیلی در بخش دیگری از این یادداشت از تلاش دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای برجام نیز انتقاد کرده و نوشته است: «این توافق برای آمریکا و اسرائیل فاجعه بود.»

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها