صف آرایی روسیه و ناتو در دریای سیاه

صف آرایی روسیه و ناتو در دریای سیاه
چهارشنبه 2 تير 1400 - 08:05

رزمایش روسیه در دریای سیاه، همزمان با رزمایش ناتو در این پهنه آبی، از صف آرایی مسکو در برابر ناتو و زور آزمایی آنها را تداعی می کند.

العالم ـ اروپا

بنابر گزارش وزارت دفاع روسیه، رزمایش دریایی دو روزه روسیه با شرکت واحدهای هوایی ناوگان دریای سیاه روسیه در دو مرحله برگزار شد و تا بامداد روز چهارشنبه ادامه داشت.

در مرحله نخست این رزمایش، جنگنده های سوخو-۲۴ ام.ار به تجسس هوایی برای یافتن اهداف دریایی شامل ناوها و زیردریایی دشمن فرضی پرداختند.

سپس جنگنده های سوخو-۳۰ اس.ام و هواپیماهای آبی-خاکی بی-۱۲ و بالگردهای نظامی کا-۲۷ پ.ال اقدام به نابودی و بمباران اهداف دریایی و زمینی مبادرت کردند.

رزمایش روسیه در دریای سیاه در حالی برگزار شد که دو رزمناو ناتو روز دوشنبه وارد این پهنه آبی شدند.

واحدهای دریایی و هوایی ناوگان روسیه در دریای سیاه، این دو ناو ناتو مجهز به موشک های هدایت شونده را تحت کنترل دارند و هر کجا که این ناو بروند، واحدهای نظامی روسیه با فاصله معینی آن را دنبال می کنند.

قرار است ناو آمریکایی یو اس اس لیبون نیز در دریای سیاه حضور یابد.

این اقدامات آمریکا و پیمان ناتو برای اعمال فشار بر روسیه و حمایت از اوکراین در رویارویی سیاسی و نظامی این کشور در برابر روسها انجام می گیرد.

وزارت دفاع اوکراین در این رابطه اعلام کرده است که امروز (چهارشنبه) رزمایشی را در منطقه هرسون در جنوب این کشور (در مجاورت منطقه کریمه) برگزار می شود.

به گزارش رسانه های روسی، اوکراین می خواهد عملیات نظامی علیه روسیه را با هدف بازپس گرفتن شبه جزیره کریمه که در سال ۲۰۱۴ با برگزاری همه پرسی عمومی و اعلام استقلال از کی یف به روسیه ملحق شد، تمرین کند.

رزمایش ناتو در دریای سیاه

رزمایش دریایی "سی بریز-۲۰۲۱ " (Sea Breeze–۲۰۲۱) از هفته آینده در آب‌های دریای سیاه آغاز می شود که در آن کشتی‌های جنگی نیروی دریایی اوکراین و کشورهای عضو ناتو شرکت می کنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسی تسارگراد، وزارت خارجه آمریکا هدف رزمایش ناتو با عنوان "سی بریز-۲۰۲۱ " را افزایش سرعت عملیاتی واحدهای ناتو در دریای سیاه و تحکیم امنیت دریایی این پهنه ابی خوانده است.

انتظار می رود تا ۴۰ فروند ناو و ناوچه موشک انداز و کشتی های پشتیبانی آمریکا و کشورهای دیگر عضو ناتو در این رزمایش دریایی شرکت کنند.

در این رزمایش دریایی، ناوهای کشورهای شرکت کننده مانورهای تاکتیکی را در هماهنگی با یکدیگر انجام می دهند، آموزش‌های مربوط به سازماندهی ارتباطات، اقدامات مین یابی و انتقال محموله در حال حرکت نیز انجام خواهند شد.

رزمایش نیروهای ناتو در اوکراین که از سال ۱۹۹۷ برگزار می شود، از سال ۲۰۱۴ با قیام روس تبارها در شرق اوکراین و ملحق شدن کریمه به روسیه ابعاد بسیار گسترده تری یافته است.

این رزمایش ها که در آبهای دریای سیاه و با شرکت کشورهای این منطقه و نیز بازیگران فرامنطقه ای و عضو ناتو ازجمله آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی عضور ناتو برگزار می شود، در واقع صف آرایی ناتو و روسیه است و مسکو بارها در مورد پیامد این رویارویی و تبعات آن برای امنیت منطقه هشدار داده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها