فرافکنی کانادا درباره گورهای جمعی کودکان؛ پاپ عذرخواهی کند

فرافکنی کانادا درباره گورهای جمعی کودکان؛ پاپ عذرخواهی کند
يکشنبه 6 تير 1400 - 03:17

نخست‌وزیر کانادا با مقصر دانستن کلیسای کاتولیک در ماجرای پیداشدن گورهای جمعی کودکان در مدارس شبانه‌روزی، گفت پاپ باید با حضور در این کشور شخصا از بومیان عذرخواهی کند.

العالم - آمریکا

«جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا به‌جای عذرخواهی از طرف دولت فدرال این کشور از بومیانی که فرزندانشان قربانی جنایت نژادپرستانه مدارس دولتی شبانه‌روزی در سال‌های گذشته شده بودند، تقصیر را گردن واتیکان انداخت.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ترودو از پاپ فرانسیس خواسته که شخصا به کانادا سفر کرده و به دلیل نقش کلیسای کاتولیک در اداره مدارس شبانه‌روزی که در محوطه آنها گورهای جمعی کودکان بومی کانادایی پیدا شده، رسماََ عذرخواهی کند.

وی طی کنفرانس مطبوعاتی در اُتاوا گفت: «من مستقیماََ با پاپ فرانسیس صحبت کرده تا او را درباره این موضوع تحت فشار بگذارم که نه تنها عذرخواهی وی ضروری است بلکه باید در خاک کانادا از بومیان کانادایی عذرخواهی کند».

بر اساس این گزارش، نخست‌وزیر کانادا همچنین افزود: «من می‌دانم که سران کلیسای کاتولیک در حال بررسی اوضاع و تعامل فعالانه درباره گام‌های بعدی است که باید برداشته شوند».

رسانه‌های کانادایی در هفته‌های گذشته ۲ بار از کشف گورهای جمعی که مدفن نزدیک به ۱۰۰۰ کودکان بومی کانادا بوده‌اند خبر داد‌ه‌اند.

در بازه زمانی ۱۸۸۳ تا ۱۹۹۶، حدود ۱۵۰ هزار کودک بودمی از خانواده‌های خود به اجبار جدا شدند و به مدارس شبانه‌روزی فرستاده شدند که کلیسای کاتولیک آن را تأسیس کرده بود و هدف اصلی آن دور کردن این کودکان از جوامع بومی کانادا و جلوگیری از ترویج زبان و سنت‌های مادری‌اشان و تربیت آن‌ها به شیوه‌ای تحمیلی بود.

در جدیدترین رویداد در این راستا، روزنامه کانادایی «نشنال‌ پست» بامداد پنجشنبه از کشف صدها گور ثبت‌نشده در استان «ساسکاچوان» خبر داد که احتمالا حاوی اجساد کودکان بومی کانادا است.

یک ماه قبل‌تر از آن اجساد دست‌کم ۲۱۵ کودک بومی که برخی از آن‌ها حدود سه سال سن داشتند، در محوطه یک مدرسه شبانه‌ روزی کاتولیک در استان بریتیش کلمبیا پیدا شد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها