آمریکا: به دنبال تغییر رژیم در سوریه نیستیم

آمریکا: به دنبال تغییر رژیم در سوریه نیستیم
جمعه 18 تير 1400 - 23:04

"جودی هود" معاون وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت: سیاست واشنگتن در سوریه با هدف تغییر نظام در این کشور نیست.

العالم - آمریکا

جودی هود گفت: ما از طریق روندی سیاسی به دنبال تغییر رفتار دولت سوریه هستیم که سازمان‌ ملل آن را هدایت میکند و به حمایت از ملت سوریه ختم می‌شود.

این دیپلمات آمریکایی افزود: هرگز از شمال شرق سوریه خارج نخواهیم شد و به همکاری با نیروهای دموکراتیک کرد سوریه (شبه نظامیان کُرد) برای مقابله با داعش ادامه خواهیم داد.

این درحالی است که "فیصل المقداد" وزیر امورخارجه سوریه دیروز پنجشنبه گفت: شکست داعش و سایر گروه های تروریستی با ائتلاف ضد داعش نبوده، بلکه این مبارزان سوری، ایرانی و روس و نیروهای عراقی و لبنانی بودند.

نیروهای اشغالگر آمریکایی با همکاری شبه نظامیان کرد سوریه موسوم به "قسد" بیشتر میدان‌های نفتی در منطقه جزیره سوریه را برای سرقت آن در کنترل دارند و در ماه‌های اخیر هزاران کامیون حامل سلاح، تجهیزات نظامی و لجستیکی وارد مناطق نفتی سوریه شده‌اند.

نظامیان وابسته به ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا در ادامه سرقت نفت سوریه و محاصره مردم این کشور، در حال تقویت نیروهای خود در شرق سوریه هستند.

منابع خبری ۱۲ مردادماه به نقل از «مظلوم عبدی» فرمانده شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) اعلام کردند که این گروه با یک شرکت نفتی آمریکایی قرارداد نفتی بسته است.

وزارت امور خارجه سوریه نیز ۱۲ مردادماه توافق امضا شده میان نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) با یک شرکت نفتی آمریکایی را سرقت نفت سوریه خواند و تاکید کرد که این توافق باطل و غیرقانونی است.

نیروهای دموکراتیک سوریه شبه‌نظامیان کرد وابسته به نظامیان آمریکایی هستند که در شرق و شمال شرق سوریه حضور دارند.

دولت سوریه بارها تأکید کرده است که این شبه‌نظامیان و آمریکایی‌ها در شرق و شمال شرق سوریه هدفی جز غارت نفت ندارند و به حضور غیر قانونی آنان پایان خواهد داد.

با شکست گروه تروریستی داعش به عنوان بازوی آمریکا در سوریه در آذر ماه سال ۱۳۹۶، نیروهای آمریکایی مستقیما جایگزین این گروهک شدند و دقیقا از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه و ادامه کشتار مردم این کشور کردند.

طی سال‌های اخیر آمریکا در منطقه غرب آسیا به ویژه در سوریه بلای جان مردم و سارق منابع نفتی آن‌ها شده است، اقدامی که پیش از این گروهک تروریستی داعش انجام داده است.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها