عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی در مذاکرات آتش‌بس غزه

عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی در مذاکرات آتش‌بس غزه
سه شنبه 22 تير 1400 - 14:20

پس از هفته‌ها میانجی‌گری مصر در مذاکرات غیرمستقیم میان مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی، اکنون منابع آگاه گزارش دادند رژیم صهیونیستی از برخی شروط خود کوتاه آمده و دور اول مذاکرات در حال نهایی شدن است.

العالم - فلسطین اشغالی

روز به روز سقف مطالبات رژیم صهیونیستی در مذاکره غیرمستقیم با مقاومت فلسطین پایین‌تر می‌‌آید، مقاومتی که به نظر می‌آید جدیت تهدیداتش درباره انفجار دوباره وضعیت، کار خودش را نزد دشمن صهیونیستی کرده است.

روزنامه «الاخبار» در این باره نوشت، در حالی که مذاکرات تبادل اسرا شاهد پیشروی آرام اما پیوسته‌ای است، به صورت موازی مذاکرات مربوط به آتش‌بش غزه نیز در حال پیشرفت است و آخرین شاهد آن بازگشایی جزئی گذرگاه‌ها برای بازگشت به وضعیت قبل از نبرد اخیر «سیف القدس» (شمشیر قدس) است.

در ادامه این گزارش آمده، هیأت امنیتی مصری که هفته جاری به نوار غزه رسید حامل تصمیم‌هایی از رژیم صهیونیستی مبنی بر عقب‌نشینی جزئی از اقدامات سختگیرانه علیه نوار غزه پس از نبرد شمشیر قدس بود.

الاخبار به نقل از منابع مطلع نوشت، مصری‌ها به اطلاع گروه‌های فلسطینی رسانده‌اند که طرف صهیونیستی قصد دارد وضعیت انسانی و اقتصادی در نوار غزه را به صورت تدریجی به قبل از نبرد سیف القدس برسانند.

در ادامه این گزارش آمده، مذاکرات درباره تبادل اسرا نیز تقریبا در حال نهایی شدن مرحله اولش است مرحله‌ای که قرار است اطلاعاتی از نظامیان اسیر در دست حماس داده شود و در مقابل آن اسرای زن فلسطینی آزاد شوند.

الاخبار افزود، مصری‌ها معتقدند که برای اجرای مرحله اول توافق تبادل اسرا، رژیم صهیونیستی باید از شرط خود مبنی بر مشروط کردن بازسازی غزه به پرونده تبادل اسرا دست بردارد. مقاومت فلسطین نیز ارتباط دادن این دو پرونده به یکدیگر را رد کرده‌اند.

در همین ارتباط، اخیرا «محمود الزهار» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس تأکید کرد، سیاست حماس، اسیر در برابر اسیر است، نه اسیر در برابر غذا.

سخنگوی رژیم صهیونیستی اخیرا از افزایش مساحت صید از نه مایل به دوازده مایل خبر داد و افزود، اجازه واردات کالاهای پزشکی، کالاهای مخصوص ماهیگیری، مواد خام ویژه صنعت و نساجی از طریق گذرگاه کرم ابوسالم داده شده است. همچنین محصولات زراعی و نساجی نیز از نوار غزه به اراضی اشغالی ۱۹۴۸صادر خواهد شد.

علیرغم اینکه اقدام مذکور نیازهای مردم نوار غزه را به صورت کامل تامین نمی‌کند و حماس این موضوع را به اطلاع مصریها رسانده اما قاهره به فلسطینی‌ها گفته که رژیم صهیونیستی هفته جاری گذرگاه کرم ابوسالم را برای ورود کالاهای معطل مانده در بندرها باز می‌کند.

از طرف دیگر «محمد العمادی» نماینده قطر در بازسازی غزه هفته جاری وارد غزه شد و با نمایندگان حماس درباره سازوکار جدید برای وارد کردن کمک مالی قطر به نوار غزه صحبت کرد.

در نبرد سیف القدس بیش از چهار هزار موشک به سمت اراضی اشغالی شلیک شد و مقاومت فلسطین درباره انفجار دوباره اوضاع در صورت عدم انعطاف رژیم صهیونیستی هشدار داده است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها