ایندپندنت خبر داد؛

تشدید شکنجه معترضان بحرینی از سوی رژیم آل خلیفه

تشدید شکنجه معترضان بحرینی از سوی رژیم آل خلیفه
سه شنبه 22 تير 1400 - 23:59

یک روزنامه انگلیسی در گزارشی نوشت که رژیم آل خلیفه از سال 2011 و از زمانی که اعتراضات علیه این رژیم آغاز شده، شکنجه معترضان را تشدید بخشیده است.

العالم-بحرین

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» در گزارشی به شش برابر شدن احکام اعدام در بحرین و همچنین تشدید شکنجه معترضان در این کشور کوچم حاشیه خلیج فارس اشاره کرد.

در این گزارش آمده است: «احکام اعدام در بحرین از زمان آغاز بهار عربی 600 درصد رشد داشته و استفاده از شکنجه به طور شدیدی افزایش یافته است».

در این گزارش آمده است، خانواده کسانی که اعضای آنها به اعدام محکوم شده‌اند درباره «کابوس‌» هایی که با آن مواجه هستند صحبت کرده‌اند.

افزایش شش برابری احکام اعدام در حالی صورت می‌گیرد که انگلیس میلیون‌ها پوند (واحد پول انگلیس) از پولی که مالیات دهندگان انگلیسی پرداخت می‌کنند را به سوی این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس سرازیر کرده تا وضعیت حقوق بشر در این کشور بهبود یابد.

افزایش چشمگیر شکنجه معترضان بحرینی پس از سال 2011

بر اساس گزارش مشترکی که توسط یک سازمان انگلیسی و یک موسسه حقوق بشری بحرینی منتشر شده، از زمان آغاز اعتراضات بهار عربی در بحرین از سال 2011، تا کنون 51 حکم اعدام در این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس صادر شده است این در حالی است که در یک دهه پیش از آن، تنها 7 حکم اعدام صادر شده بود.

در این گزارش همچنین اشاره شده که کاربرد شکنجه در این کشور از سال 2011 افزایش چشمگیری داشته است.

این گزارش امروز سه‌شنبه و در سالگرد تصمیم دادگاه بحرین برای تایید حکم اعدام علیه «محمد رمضان» و «حسین موسی» صادر شده است. این دو شهروند بحرین که یکی از آنها پلیس فرودگاه و دیگری راننده هتل بوده در اعتراضات سال 2011 مشارکت داشتند و سال 2014 به اتهام کشتن یک افسر پلیس در یک بمبگذاری بازداشت شدند.

دادگاه بحرین هیچگونه شواهد عملی که نشان دهد این دو شهروند بحرینی با قتل انجام شده مرتبط هستند ارائه نکرده است موضوعی که توسط «پیت ویثربی» از کمیته حقوق بشر انگلیس و ولز نیز تایید شده است.

اعتراف مخالفان بحرینی تحت شکنجه انجام می‌شود

این دو شهروند بحرینی گفته‌اند که از آنها تحت شکنجه اعتراف گرفته شده و در حالی که چشمانشان را بسته بودن با میله‌های آهنی آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. حسین گفته که وی مورد حمله جنسی قرار گرفته و به تجاوز جنسی تهدید شده و وی را از آب و غذا محروم کرده بودند.

این در حالی است که مقام‌های بحرینی هرگونه شکنجه بازداشت شدگان را رد کرده‌اند.

ماه گذشته نیز دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل از بحرین خواست تا این دو فعال را آزاد کرده و به آنها غرامت پرداخت کند و تاکید کرده که این فعالان به صورت خودسرانه بازداشت شده‌اند.

این دو فعال بحرینی در حال حاضر به اعدام با شلیک گلوله محکوم شده‌اند. از سوی دیگر خانواده آنها و ناظران بین‌المللی نیز از زمان اعدام آنها مطلع نخواهند شد.

زینب، همسر رمضان به روزنامه ایندیپندنت گفت که تمام خانواده در این نگرانی قرار دارند که اعدام همسرش بدون اطلاع دادن به آنها انجام شود.

وی گفت: «محمد به طور فزاینده‌ای با مشکل روحی مواجه شده و نگران این است که بدون اطلاع قبلی اعدام شود. قلب من می‌شکند زمانی که با وی صحبت میکنم و ترس را در صدایش می‌شنوم».

زینب ادامه داد: «هفته پیش، وی افسر پلیسی را دید که یکی از زندانیان را برای بردن به محل اعدام همراهی می‌کرد. وی درباه زندگی خود ترس داد و هر زمان که اتفاق جدیدی در زندان می‌افتد به هراس می‌افتد».

وی گفت که در حال زندگی با کابوس بوده و فرزندانش مدام از وی می‌پرسند که پدر آنها چه زمانی به خانه می‌‌آید.

زینب گفت: «ما نمی دانیم که چه زمانی بیدار خواهیم شد و می‌شنویم که قصد دارند همسرم را اعدام کنند. وی تمامی درخواست‌های استیناف را در دادگاه از دست داده و حکم اعدام وی نهایی شده است. بنابراین ما هر روز دعا می‌کنیم که اعدام اتفاق نیفتد. اگر من چند روز صدای محمد را نشنوم نگران می‌شوم. این وحشتناک بوده و ما همواره نگران بدترین هستیم».

وی از دولت انگلیس خواست تا آموزش و تامین مالی به موسسات بحرینی را را که به شکنجه افرادی نظیر همسرش می‌پردازند متوقف کند.

زینب اضافه کرد: «چرا دولت انگلیس درخواست سازمان ملل برای آزادی فوری همسرم را تقویت نمی‌کند؟ چرا آنها شکنجه‌ای که همسرم متحمل می‌شود را محکوم نمی‌کنند؟ برای من، سکوت انگلیس نشان دهنده همدسی آنها با دولت بحرین است».

در این گزارش آمده، تمامی افرادی که از سال 2011 به بعد به اعدام محکوم شده‌اند اعلام کرده‌اند که تحت شکنجه قرار گرفته‌اند.

در این گزارش تاکید شده، تمامی 26 مردی که در حال حاضر با اعدام قریب الوقوع مواجه هستند، اعلام کرده‌اند که تحت شکنجه مجبور به اعتراف شده‌اند.

رژیم بحرین با اعدام از مخالفان خود انتقام می‌گیرد

«احمد الودائی» مدیر موسسه دموکراسی و حقوق بشر بحرین در مراسم انتشار این گزارش گفت: «محکوم کردن به اعدام نجات یافتگان از شکنجه‌ها، اقدام فجیع انتقام جویانه رژیم بحرین از مخالفان خود است».

وی ادامه داد: «دولت انگلیس به آموزش موسساتی می‌پردازد که به تسهیل احکام اعدام علیه زندانیان سیاسی نظیر محمد و حسین می‌پردازند و دولت انگلیس وظیفه اخلاقی دارد تا دیر نشده علیه این بی عدالتی صحبت کند».

موسسه انگلیسی که در انتشار این گزارش مشارکت داشته نیز خواستار اقدام دولت انگلیس شده و تاکید کرده که انگلیس باید به درخواست سازمان ملل برای آزادی فوری موسی و رمضان بپیوندد و لندن باید به محکوم کردن احکام اعدام و صدور احکامی که بر اساس شکنجه بوده، بپردازد.

«هریت مک‌کولوچ» مدیر این موسسه به ایندیپندنت گفت: «اگر چه دولت انگلیس گفته که با استفاده از شکنجه تحت هر شرایطی مخالف است اما در حال حمایت از رژیم بحرین بوده و نقض حقوق بشر توسط این رژیم را نادیده می گیرد».

ماه پیش نیز «پیتر بتملی» از وزیران سابق انگلیس از «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس درخواست کرده تا موضوع اعدام موسی و رمضان را در بالاترین سطوح پیگیری کند.

وی که این موضوع را طی نامه‌ای به دومینیک راب مطرح کرده، از وی خواست تا از دولت بحرین درخواست کند این دو شهروند بحرینی مورد بخشش قرار بگیرند.

مقامات رژیم بحرین گفته زندانیان بحرینی مبنی بر شکنجه در زندان‌ها را رد کرده و مدعی شده‌اند که هیچکدام از نیروهای امنیتی آنها مرتکب شکنجه نشده‌اند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها