جورج بوش: خروج از افغانستان اشتباه است

جورج بوش: خروج از افغانستان اشتباه است
چهارشنبه 23 تير 1400 - 15:12

جورج بوش پسر که در مقام رئیس‌جمهور آمریکا واشنگتن را وارد جنگ ۲۰ ساله در افغانستان کرد، خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از این کشور را «اشتباه» خواند.

العالم - آمریکا

چهل و سومین رئیس‌جمهور آمریکا که به دلیل نقش او در جنگ‌های اشغالگرانه سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ در افغانستان و عراق، به ارتکاب جنایت جنگی متهم است، در یک مصاحبه جدید درباره خروج واشنگتن از افغانستان هشدار داده است.

رئیس‌جمهور سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ آمریکا در مصاحبه با «دویچه وله» درباره مسائلی از قبیل خروج واشنگتن و متحدانش در ناتو از افغانستان بعد از ۲۰ سال جنگ اشغالگرانه در این کشور صحبت کرد.

جورج بوش پسر که در دوران ریاست جمهوری، آمریکا را در سال ۲۰۰۱ وارد جنگ افغانستان و در سال ۲۰۰۳ هم به بهانه تلاش عراق برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی به این کشور لشگرکشی کرد، در مصاحبه با این شبکه آلمانی خروج نظامیان آمریکایی و کشورهای عضو ناتو را «اشتباه» خواند.

رئیس‌جمهور اسبق آمریکا با گرفتن ژست حمایت از حقوق زنان و دختران در افغانستان گفت: «زنان و دختران افغانستانی متحمل صدمات وصف‌ناپذیری خواهند شد. این (خروج آمریکا و ناتو از افغانستان) اشتباه است».


مصاحبه بوش با شبکه دویچه وله

وی در بخشی از این مصاحبه با اشاره به آغاز جنگ آمریکا علیه افغانستان در سال ۲۰۰۱ مدعی پیشرفت در جامعه این کشور به ویژه در زمینه حقوق زنان و دختران در برابر «وحشی‌گری طالبان» شد.

رئیس‌جمهور اسبق آمریکا ادعا کرد: «ناراحت کننده است اما متاسفانه آنها (زنان و دختران) در برابر افراد بی‌رحمی تنها گذاشته می‌شوند که آنها را سلاخی می‌کنند، این قلب مرا می‌شکند».

او در پاسخ به سوال مجری شبکه دویچه وله درباره اینکه آیا اقدام آمریکا و ناتو برای خروج از افغانستان اشتباه است، گفت: «بله به نظر من اشتباه است چرا که عواقب آن به طرزی غیرقابل باور، بد خواهد بود و من (درباره این موضوع) ناراحت هستم».

جورج بوش پسر در حالی طی این مصاحبه ژست انسان‌دوستی و طرفداری از حقوق زنان گرفته که حتی تحلیلگران آمریکایی هم به دلیل کشتار مردم افغانستان و عراق در نتیجه جنگ‌های اشغالگرانه واشنگتن در دوران ریاست جمهوری بوش، او را جنایتکار جنگی خوانده‌ و خواستار محاکمه او شده‌اند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها