رایزنی مشاور امنیت ملی آمریکا و وزیر خارجه فرانسه درباره ایران

رایزنی مشاور امنیت ملی آمریکا و وزیر خارجه فرانسه درباره ایران
پنج‌شنبه 24 تير 1400 - 00:05

مشاور امنیت ملی آمریکا و وزیر خارجه فرانسه در ملاقات باهم درخصوص طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله ایران و آخرین تحولات در مذاکرات هسته‌ای و وضعیت منطقه رایزنی کردند.

العالم-ایران

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه با رئیس دستگاه دیپلمسای فرانسه دیدار کرد. گزارش‌ها حاکی است مقام‌های دو طرف در خصوص طیف گسترده‌ای از مسائل روز منطقه و جهان از جمله برجام رایزنی کردند.

به نوشته وبگاه «پولیتشین پست» به نقل از کاخ سفید، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا با «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه دیدار کرد.سالیوان در این دیدار در خصوص روابط دوجانبه مستحکم بین دو کشور را تایید کرد.

بر اساس این گزارش، سالیوان و لودریان از نتایج اجلاس سران ایالات متحده و اتحادیه اروپا و اجلاس ناتو در ماه ژوئن استقبال کردند و متعهد شدند که برای مقابله با تهدیدات مختلف امنیتی با هم همکاری کنند.

این دو مقام ارشد در مورد طیف وسیعی از امور مشترک سیاست خارجی، از جمله چین، روسیه، ایران و توافق هسته‌ای و لبنان، و وضعیت امنیتی در قاره آفریقا تبادل نظر کردند.

علی‌رغم آن که مقام‌های دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا بارها مدعی در تصمیم‌گیری‌های خود در خصوص بازگشت به برجام به هیچ عنوان تحت تأثیر لفاظی‌های صهیونیست‌ها قرار ندارند، جیک سالیوان اخیرا در دیدار با «آویو کوخاوی» رئیس‌ ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی، مدعی شد ایران به دنبال ساخت سلاح اتمی است.

سالیوان با تأکید بر تعهد واشنگتن در قبال امنیت رژیم صهیونیستی گفت که «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا، «متعهد است که اطمینان دهد که ایران هرگز به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.»

مشاور امنیت ملی ایالات متحده در حالی چنین ادعاهایی را مطرح کرده که بارها مقام‌های جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده‌اند که به هیچ عنوان به دنبال تسلیحات اتمی نیستند و برنامه هسته‌ای کاملاً صلح آمیز دارند.

در خصوص لبنان و بعد از انفجار بیروت در اوت سال ۲۰۲۰ نیز رئیس‌جمهور فرانسه چند بار برای ارائه طرحی ادعایی با هدف کمک به حل مشکلات لبنان به این کشور سفر کرد. این طرح تا کنون به جایی نرسیده است. تاکنون جزئیات دقیقی از ابتکار فرانسه در لبنان منتشر نشده است .

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها