واکنش روسیه به تهدید برخی کشورها برای تحریم لبنان

واکنش روسیه به تهدید برخی کشورها برای تحریم لبنان
شنبه 26 تير 1400 - 22:53

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از تلاش برخی کشورها برای تاثیرگذاری بر فرایندهای سیاسی لبنان و تهدید به اعمال تحریم ها علیه این کشور انتقاد کرده و ان را غیرسازنده خواند.

العالم ـ اروپا

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ، روز شنبه در بیانیه ای که در سایت وزارت خارجه روسیه منتشر شد، گفت: فعالیت باثبات و موثر همه مراجع حکومتی لبنان را ضامن تامین حق حاکمیت و تمامیت ارضی آن می دانیم که روسیه همواره از آن حمایت می کند.

وی افزود: دعوت به حل همه مسائل سیاسی حاد لبنان توسط طرف های لبنانی و از طریق قانونی و با گفت و گو برای یافتن سازش عمومی بدون مداخله خارجی می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: تلاش برخی بازیگران خارجی برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای سیاسی داخلی لبنان از طریق تهدید به بکارگیری تحریم را غیرسازنده می دانیم.

زاخارووا با اشاره به اینکه حریری دو روز پیش از مقام نخست وزیر لبنان کناره گیری کرده است، ابراز امیدواری کرد که با رایزنی میشل عون رئیس جمهوری لبنان با نمایندگان جناح های پارلمان این کشور، در مورد نامزد جدید برای مقام نخست وزیر لبنان توافق حاصل شود.

سعد حریری وظیفه تشکیل دولت جدید لبنان را در اکتبر گذشته بر عهده گرفت، اما سایه نفوذ و مداخله دولت‌های خارجی بر او و تصمیم گیری هایش و نیز اختلافات در روند سیاسی این کشور، به رغم آنکه لبنان با بحران مالی و در بدترین وضعیت اقتصادی طی دهه‌های گذشته قرار دارد، مانع از تشکیل دولت در لبنان شد و وی از این مقام کناره گیری کرد.

سعد حریری با تصویب پارلمان لبنان و تایید میشل عون رییس جمهوری این کشور برای چهارمین بار مکلف به تشکیل کابینه شد.

در تازه‌ترین دخالت‌ها در امور داخلی لبنان نیز جان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه دوشنبه شب گفته بود: کشورهای اتحادیه اروپا با اجماع سیاسی به این توافق رسیدند که یک چارچوب قانونی برای اعمال تحریم‌های پیش از پایان ماه جاری میلادی؛ یعنی پیش از سالگرد انفجار بندر بیروت وضع کنند.

همزمان با این رویداد، نیز «ولید البخاری» سفیر عربستان در بیروت روز دوشنبه با «دورتی شیا» سفیر آمریکا و «آن گریلو» سفیر فرانسه در بیروت دیدار و درباره لبنان گفت وگو کرده است.

به گزارش ایرنا، بسیاری از ناظران و کارشناسان سیاسی منطقه، دخالت‌های خارجی در مسیر تشکیل دولت را از مهمترین عوامل مشکل آفرین لبنان می‌دانند که فرانسه به همراه آمریکا و عربستان بیشترین نقش را در افزایش این مشکلات ایفا کرده‌اند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها