فراخوان تظاهرات علیه دولت عربستان در روز عرفه؛ عکس سران سعودی سوزانده شد+فیلم

فراخوان تظاهرات علیه دولت عربستان در روز عرفه؛ عکس سران سعودی سوزانده شد+فیلم
دوشنبه 28 تير 1400 - 12:10

معارضان سعودی که این روزها از انتشار تصاویر خانه خلوت خدا در کنار کلوپ‌های شبانه شلوغ در عربستان ناراحت هستند، خواستار برگزاری اعتراضات گسترده در روز عرفه شدند و عکس سران این کشو را آتش زدند.

العالم - عربستان سعودی

دعوت‌های مردمی برای برگزاری تظاهرات گسترده در روز عرفه در عربستان سعودی رو به افزایش است.

در همین ارتباط، وبگاه خبری «وکاله الصحافه الیمنیه» گزارش کرد، سعودی‌ها دیوارنگاره «سلمان بن عبدالعزیز» شاه این کشور و ولی‌عهد آن «محمد بن سلمان» را تخریب کردند.

دعوت‌کنندگان به این تظاهرات مردمی، آزادی تمام بازداشت‌شدگان سیاسی و پایان ظلم به شهروندان این کشور را از جمله اهداف آن خوانده‌اند.

از جمله گروه‌های معارض سعودی که برای برگزاری این تظاهرات در روز عرفه بیانیه داده «المبادرة الوطنیة للتغییر» [ابتکار ملی برای تغییر] است. در این بیانیه به بازیچه گرفته شدن دین توسط سران سعودی و بازداشت‌های گسترده در این کشور اشاره شده است.

وکاله‌ الصحافه الیمنیه در ادامه گزارش خود اعلام کرد، تظاهرات‌کنندگان خواستار توقف برنامه‌های محمد بن سلمان هستند که به گفته آنان دنبال به بازی گرفتن دین و نابودی هویت جامعه است.

بر اساس این گزارش، دیگر اهداف تظاهرات مذکور به این شرح است: توقف پیگردهای امنیتی و سرکوب معارضان و شهروندان، اعمال فشار بر نظام سعودی برای بهبود معیشت، لغو مالیات‌های حکومتی و بازگرداندن خدمات سابق به شهروندان.

معارضان سعودی با هشتگ‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی از جمله «اسقاط النظام السعودی» و «#احتجاج_یوم_عرفة» [اعتراض روز عرفه] به شرکت در این اعتراض‌ها فراخوانده‌اند.

یک حساب کاربری در توییتر به نام «د. محمد الدوسری» ویدئویی از تعدادی از نظامیان ارتش سعودی در مرزهای جنوبی این کشور (بدون نمایش چهره) منتشر کرده که در حال سوزاندن و لگدمال کردن تصاویر شاه سعودی و پسرش هستند.

111حساب کاربری دیگری به نام «الرأی الاخر» نیز ویدئویی از سوزاندن تصاویر ولی‌عهد سعودی همراه با شعار ساقط کردن نظام سعودی منتشر کرده است.

112

این روزها انتشار تصاویر خانه خلوت خدا در کنار کلوپ‌های شبانه شلوغ در عربستان بسیاری از جمله معارضان سعودی را ناراحت کرده است.

همزمان کاربران شبکه‌های اجتماعی از استقرار گشتی‌های گسترده در مکه از بیم اعتراضات در روز عرفه خبر دادند.

وزارت حج و عمره عربستان سعودی پیش‌تر اعلام کرد: مناسک حج سال ۱۴۴۲ هجری قمری ( ۲۰۲۱) فقط با حضور ۶۰ هزار از شهروندان و افراد مقیم در این کشور برگزار خواهد شد .

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها