رئیس پارلمان تونس به بیمارستان نظامی منتقل شد

رئیس پارلمان تونس به بیمارستان نظامی منتقل شد
دوشنبه 11 مرداد 1400 - 03:09

رئیس پارلمان تونس - که همزمان ریاست حزب النهضه الاسلامی در این کشور را نیز برعهده دارد - به بیمارستان نظامی منتقل شد.

العالم - تونس

منابع تونسی بامداد دوشنبه از انتقال «راشد الغنوشی» رئیس پارلمان این کشور به بیمارستان نظامی خبر دادند.

دو مشاور الغنوشی به خبرگزاری «رویترز» گفتند؛ رئیس پارلمان تونس و رهبر حزب النهضه الاسلامی این کشور، به بیمارستان نظامی منتقل شده است.

دلیل این موضوع هنوز اعلام نشده، اما رویترز نوشت که الغنوشی ۸۰ ساله، ماه گذشته به ویروس «کووید۱۹» مبتلا شده و در آن زمان نیز به‌مدت یک هفته در بیمارستان نظامی بستری شده بود.

وی پیشتر گفته بود گفت که امارات مصمم به نابودی «بهار عربی» است که با سرنگونی «زین العابدین بن علی» در سال ۲۰۱۱ آغاز شد.

رئیس پارلمان تونس همچنین تهدید کرد که اگر رئیس‌جمهور تونس از اقدام خود برای انحلال موقت پارلمان عقب‌نشینی نکند، تظاهرات خیابانی بر پا خواهد شد.

الغنوشی در حالی امارات را به حمایت از کودتای تونس متهم کرد که چندی پیش نیز مجتهد (افشاگر معروف عربستانی) در حساب توئیتری خود تحولات تونس را کودتا نامید و نوشت: «این کودتا با همکاری السیسی، بن زاید، بن سلمان و فرانسه انجام شد، تظاهراتی که در تونس تحت عنوان (۲۵ اکتبر) برگزار شد شبیه تظاهرات ۳۰ ژوئن مصر بود».

شامگاه یکشنبه سوم مرداد پس از نشست اضطراری «قیس سعید» رئیس‌جمهور تونس با برخی از مقامات بلندپایه این کشور، دفتر ریاست‌جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرد که سعید تصمیم گرفته اداره امور کابینه را خود برعهده بگیرد و ضمن تعلیق فعالیت پارلمان تونس، مصونیت سیاسی نمایندگان را نیز لغو کرده است. وی در بیانیه خود این تصمیمات را مطابق با اصل ۸۰ قانون اساسی تونس خواند.

تصمیم رئیس‌جمهور تونس یک روز پس از اعتراضات مردمی علیه دولت و حزب «النهضه» که بزرگترین حزب پارلمانی این کشور محسوب می‌شود، اتخاذ شد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها