ایران: منبع شایعات حوادث کشتی‌های تجاری درخلیج فارس را رسوا می کنیم

ایران: منبع شایعات حوادث کشتی‌های تجاری درخلیج فارس را رسوا می کنیم
چهارشنبه 13 مرداد 1400 - 22:46

سفارت ایران در انگلیس روز چهارشنبه با بیان اینکه تمام مسائل مربوط به کشتی‌های تجاری در منطقه خلیج فارس به پایان رسیده، افزود: این مساله برای ما تمام نشده و تحولات (روزهای اخیر) را بررسی خواهیم کرد تا منبع شایعات را رسوا و بدنام کنیم.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

در پیام توئیتری سفارت کشورمان آمده است: همانطور که دیروز اعلام کردیم هیچ اطلاعات تائید شده‌ای درباره حوادث (رخ داده در این منطقه) وجود ندارد. اما بیایید به این حقه‌ها نگاهی بیندازیم.

اول اوت: ایران متهم شد که با استفاده از پهپاد به کشتی تجاری مرسر استریت در دریای عمان حمله کرده است. ما درخواست شواهد کردیم اما هیچ مدرکی ارائه نشد.

دوم اوت: اعلام شد که تیم تحقیقات در مسیر به منطقه است تا در باره این حادثه تحقیق کند. هنوز منتظر نتایج (تحقیقات) هستیم.

سوم اوت: اعلام شد که ایران چهار کشتی‌ تجاری و نفتکش‌ را ربوده و به سمت ایران هدایت کرده است. متعاقبا اعلام شد که فقط به کشتی «ام وی آسفالت پرنسس» با پرچم پاناما دستور داده شد تا به سمت ایران حرکت کند. سپس به ما اعلام شد که حرکات کشتی «ام وی آسفالت پرنسس» عادی نیست.

چهارم اوت: گویا سرنشینان کشتی تخلیه شدند. اما آن‌ها در کنار کشتی‌ها و سایر نفتکش‌هایی که کنترل خود را از دست دادند بخار شدند و از آن‌ها هیچ خبری نیست.

سفارت ایران در ادامه این پیام توئیتری می‌پرسید: اهداف این تحولات چه بود؟ قرار است در نیویورک دنبال شود؟ یا تحولات دیگری در جریان است؟

خاطرنشان می شود که اخبار جهت‌دار و مشکوکی از عصر روز گذشته از سوی برخی رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی درباره رخدادهای دریایی در خلیج فارس و دریای عمان منتشر و به صورت گسترده توسط برخی رسانه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بازنشر شده است.

محسن بهاورند سفیر ایران در لندن در نامه ای به دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی مستقر درلندن (ایمو) ضمن رد همه اتهامات بی پایه و اساس که جملگی با انگیزه های سیاسی و به منظور ایجاد بی ثباتی و آسیب وارد آوردن به امنیت و سلامت دریانوردی، مطرح شده اند، تعهد کشورمان را به حفظ امنیت و ایمنی دریانوردی یادآوری کرده و نوشته است که ما معقدیم که حفظ امنیت دریانوردی در جهت منافع ایران و جامعه بین المللی است.

وی در این نامه از همه کشورها و بازیگران بین المللی که متعهد به اصول پذیرفته شده حقوق بین الملل، شامل کنوانسیون سازمان بین المللی دریانوردی مرتبط با امنیت و ایمنی کشتیرانی می باشند،درخواست کرد که این رفتارهای بی ثبات کننده در منطقه را محکوم نموده و با حسن نیت در جهت تامین امنیت دریانوردی در همه آبراهای بین المللی شامل خلیج فارس و دریای عمان همکاری نمایند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها