سخنان نماینده ایران در شورای امنیت درباره امنیت دریانوردی و کشتی مرسر استریت

سخنان نماینده ایران در شورای امنیت درباره امنیت دریانوردی و کشتی مرسر استریت
سه شنبه 19 مرداد 1400 - 08:26

سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت سازمان ملل درخصوص امنیت دریانوردی گفت: جار و جنجال اسرائیل در مورد حادثه کشتی مرسر استریت نمی‌تواند اذهان را از دیگر فعالیتهای بی‌ثبات کننده و ماجراجویانه رژیم اسرائیل در منطقه منحرف کند.

العالم - ایران

متن سخنان زهرا ارشادی در نشست شورای امنیت سازمان ملل به شرح زیر است: اینکه طبق اعلام بانک جهانی، بیش از ۸۰ درصد تجارت بین‌المللی از طریق دریا حمل می‌شود و این رقم تا سال ۲۰۳۰ دو برابر و تا سال ۲۰۵۰ چهار برابر خواهد شد، به تنهایی اهمیت اقیانوس‌ها و دریاها در اقتصاد جهانی و ضرورت تقویت امنیت دریانوردی به عنوان نفع مشترک جهانی را مورد تأکید قرار می‌دهد.
جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از طولانی‌ترین سواحل در آبراه‌های استراتژیکی مانند خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، دارا بودن ظرفیت بالای کشتیرانی و همچنین به عنوان یک کشور مهم تولیدکننده نفت و گاز، دارای نفع چشمگیری در امنیت دریانوردی بوده و اهمیت زیادی برای آن قائل است.
امنیت دریانوردی دارای نقشی حیاتی در تضمین آزادی ناوبری، تسهیل ارتباطات بین‌المللی، ترویج استفاده مسالمت‌آمیز از دریاها و اقیانوس‌ها و منابع آنها، حفاظت از محیط زیست دریایی و همچنین ترویج پیشرفت اقتصادی و اجتماعی همه ملتها و تقویت صلح، امنیت، همکاری و روابط دوستانه میان آنها است.
به عنوان یک اصل، مسئولیت اولیه تضمین امنیت دریانوردی، از جمله از طریق مبارزه موثر با جرایم دریایی بویژه دزدی دریایی و سرقت مسلحانه در دریا، با دولت‌هاست که در صورت نیاز می‌تواند در سطح منطقه‌ای، با همکاری و مشارکت کشورهای منطقه مورد نظر، و در دریاهای آزاد، از طریق همکاری‌های بین‌المللی تکمیل گردد.
در عین حال، همه این‌گونه فعالیت‌ها باید در انطباق کامل با اصول اساسی حقوق بین‌الملل، به ویژه احترام کامل به حاکمیت دولت‌ها و خودداری از تهدید یا استفاده از زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی آنها انجام شود.
در حالی که ما دارای ظرفیت قابل توجهی در مبارزه با جرایم دریایی هستیم، اعمال تحریم‌های یکجانبه که مخالف حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل است، مانع دسترسی ما به فناوری‌ها و تجهیزات جدید برای مقابله موثر با گروه‌های جنایتکار گردیده است.
با این وجود، جمهوری اسلامی ایران، ضمن پایبندی به تعهدات بین‌المللی ذی‌ربط خود، به طور قابل‌توجهی به ارتقای امنیت دریانوردی، شامل مبارزه با جرایم دریایی به ویژه دزدی دریایی کمک کرده است.
بیش از یک دهه است که نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در اقیانوس هند و مناطق مجاور آن برای حمایت از تلاش‌های بین‌المللی در مبارزه با دزدی دریایی مستقر شده‌اند. این موضوع بارها از سوی دبیرکل سازمان ملل در گزارش‌های مربوطه‌اش مورد اذعان قرار گرفته و توسط شورای امنیت در قطعنامه‌های متعدد آن مورد تقدیر قرار گرفته است.
همچنین، ششمین سمپوزیوم نیروهای دریایی اقیانوس هند (آیونز) که متشکل از ۲۴ کشور عضو بوده و هدف آن افزایش همکاری میان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند است، از ۲۲ تا ۲۵ آوریل ۲۰۱۸ در تهران برگزار شد. نیروی دریایی ما در طول سه سال ریاست خود بر آیونز و کارگروه امنیت دریانوردی آن، پیش‌نویس دستورالعمل امنیت دریانوردی را تنظیم نمود و در سال ۲۰۱۹، در بندرعباس دو کنفرانس برای آماده‌سازی مانور دریایی ۲۰۲۰ آیونز برگزار کرد.
بعلاوه، طبق تصمیم هفتمین نشست آیونز در ژوئیه ۲۰۲۱، یک مرکز منطقه‌ای امنیت دریانوردی در بندر چابهار ایران برای تقویت همکاری کشورهای حاشیه اقیانوس هند در زمینه امنیت دریانوردی ایجاد خواهد شد.
در مورد اظهارات مبتنی بر اغراض سیاسی آمریکا و انگلیس در این جلسه علیه ایران در مورد حادثه کشتی مرسر استریت، من یک بار دیگر این ادعاهای اثبات نشده را قاطعانه رد می‌کنم.
حضور گسترده نیروهای نظامی این کشورها از جمله در خلیج فارس و دریای عمان همواره منبع اصلی ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه بوده و اخبار ساختگی و عملیات‌های دروغین از جمله توسط اسرائیل برای توجیه چنین حضور غیرقابل قبولی یا حمله به کشورهای منطقه مورد استفاده قرار گرفته است. طی روزهای اخیر یکی از منابع ارشد نظامی این کشورها گفته است که «همه چیز به پرتاب پهپاد از یمن اشاره می‌کند» و پس از آن نیز آنها نیروهای ویژه خود را به یمن اعزام کردند تا به ظاهر «تروریست‌های مسئول آن حمله را هدف قرار دهند». همه چیز کاملاً گویا و روشن است. بعلاوه، این نشان می‌دهد که این کشورها هنوز از شکست خود در تجاوز به یمن درس نگرفته‌اند.

همه این اتهامات تکرار ادعاهای ساختگی توسط رژیم اسرائیل است، هیچ مدرک قابل تأیید و قطعی برای اثبات این اتهام وجود ندارد. چیزی که آنها سعی می‌کنند به عنوان شواهد قطعی به تصویر بکشند، فقط چند عکس است که چیزی را هم ثابت نمی‌کند.
چنین اتهاماتی به هیچ‌وجه نمی‌تواند بر اقدامات تروریستی رژیم اسرائیل علیه ناوبری تجاری سرپوش بگذارد. تنها در کمتر از دو سال، این رژیم به بیش از ۱۰ کشتی تجاری حامل نفت یا کالاهای بشردوستانه در دریاهای منطقه‌ای حمله کرده است.

همچنین، جار و جنجال اسرائیل در مورد حادثه کشتی مرسر استریت نمی‌تواند اذهان را از دیگر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و ماجراجویانه رژیم اسرائیل در منطقه منحرف کند. علاوه بر سیاست فریب و دروغ‌پراکنی، اسرائیل در انجام عملیات‌های دروغین نیز استاد است.
بجای مظلوم‌نمائی و نیز بدنام کردن دیگران، رژیم اسرائیل باید فوراً به تمام سیاست‌های غیرمسئولانه، تجاوزات و جنایات خود و همچنین رفتارهای غیرقانونی و غیر انسانی‌اش که از دیرباز منبع اصلی تهدید، بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه حساس خاورمیانه و فراتر از آن بوده، پایان دهد.
همچنین شورای امنیت باید به مسئولیت‌های خود طبق منشور عمل کند، به انفعال و تعلل دیرینه‌اش در برابر نقض نظام مند قوانین بین‌المللی توسط رژیم اسرائیل و فعالیت‌های جنایتکارانه و بی‌ثبات‌کننده آن پایان دهد و آن رژیم را در قبال تمام رفتارهای غیرقانونی‌اش، شامل ارتکاب هر چهار جنایت اصلی بین‌المللی، مسئول بشناسد.
شورای امنیت همچنین باید کاملاً هوشیار باشد و در دام دروغ‌پراکنی‌های رژیم اسرائیل - که طبق معمول، کورکورانه توسط برخی کشورهای غربی عضو شورا حمایت می‌شود - نیافتد. این کشورها در هفت دهه گذشته مانع از هرگونه اقدام شورا علیه اعمال جنایتکارانه رژیم اسرائیل شده و موجب گردیده‌اند تا این رژیم جسورتر شده و با مصونیت کامل و با وحشیگری بیشتر جنایات افزونتری انجام دهد.
در پایان، سیاست اصولی و عزم قاطع جمهوری اسلامی ایران را در حفظ و تقویت امنیت دریایی در دریای خزر، خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان همانند گذشته و همچنین کمک به امنیت دریانوردی، تضمین آزادی ناوبری و مبارزه با جرایم دریایی از جمله دزدی دریایی در اقیانوس هند و مناطق مجاور تکرار می‌کنم. همچنین ما آماده همکاری فعال و سازنده با دولت‌های ساحلی مناطق فوق برای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای هستیم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها