ناتو: تا حد امکان از دولت افغانستان حمایت می‌کنیم

ناتو: تا حد امکان از دولت افغانستان حمایت می‌کنیم
جمعه 22 مرداد 1400 - 21:57

دبیر کل ناتو عصر جمعه با اشاره به نشست اعضای این پیمان نظامی گفت ناتو تا حد امکان از دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور حمایت خواهد کرد.

العالم - اروپا

ینس استولتنبرگ دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی عصر جمعه در پیامی در توییتر به دیدار اعضای ناتو برای بررسی اوضاع افغانستان پرداخت.

وی در پیام توییتری خود نوشت: «متحدان ناتو امروز در شورای آتلانتیک شمالی دیدار کرده تا درباره اوضاع در افغانستان به رایزنی بپردازند».

استولتنبرگ ادامه داد: «ما به ارزیابی تحولات در عرصه میدانی ادامه داده و در ارتباط با مقام‌های افغانستانی و بقیه جامعه جهانی هستیم»

دبیر کل ناتو اضافه کرد: «هدف ما همچنان حمایت از دولت افغانستان و نیروهای امنیتی تا حد امکان است. امنیت نیروهای ما مهمترین موضوع است. ناتو حضور دیپلماتیک خود در کابل را حفظ خواهد کرد».

استولتنبرگ افزود: «متحدان ناتو عمیقا نگران سطح بالای خشونتی است که در پی حملات طالبان ایجاد شده که شامل حملات به غیرنظامیان، کشتارهای هدفمند و گزارش‌ها درباره نقض جدی حقوق بشر است».

وی گفت: «طالبان باید درک کند در صورتی که قدرت را با زور به دست بیاورد، توسط جامعه بین‌المللی برسمیت شناخته نخواهد شد. ما همچنان به حمایت از راه‌حل سیاسی برای درگیری پایبند هستیم».

ایالات متحده و انگلیس از اعضای ناتو دستور اعزام هزاران سرباز به افغانستان برای تخلیه شهروندان خود را داده‌اند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، این اقدامات در حالی صورت گرفته که طالبان کنترل قندهار دومین شهر بزرگ افغانستان را در دست گرفتند و پس از حمله هشت روزه به مراکز شهری که کشورهای غربی را هم مبهوت کرده، اکنون دولت افغانستان عملاً کنترل بیشتر کشور را از دست داده است.

یک مقام ناتو به خبرگزاری فرانسه گفت که این اتحاد نظامی وضعیت امنیتی افغانستان را از نزدیک زیر نظر دارد.

این مقام افزود ناتو حضور دیپلماتیک خود را در افغانستان حفظ می‌کند، اما از ارائه جزئیات در خصوص تعداد کارکنان ناتو که هنوز در این کشور هستند به دلایل امنیتی خودداری کرد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها