وزیر دفاع آمریکا وقوع هرگونه درگیری بین نیروهای آمریکایی و طالبان را رد کرد

وزیر دفاع آمریکا وقوع هرگونه درگیری بین نیروهای آمریکایی و طالبان را رد کرد
پنج‌شنبه 28 مرداد 1400 - 02:52

وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه هیچ رفتار خصمانه‌ای بین نظامیان این کشور و گروه طالبان وجود ندارد، گفت واشنگتن یک خط ارتباطی باز برای تماس با این گروه فراهم کرده است.

العالم-آمریکا

«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا بامداد پنجشنبه از عدم وقوع درگیری بین نظامیان این کشور با گروه طالبان، بعد از تسلط آنها بر کابل، خبر داد.

آستین طی نشست خبری در پنتاگون گفت: «ماموریت ما کنترل فرودگاه کابل و تخلیه همه آمریکایی‌ها و همکاران افغان است. یکی از گزینه‌های کنترل فرودگاه ، گسترش فضای ایمن در اطراف فرودگاه است».

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، وی با بیان اینکه هیچ درگیری بین ارتش آمریکا و طالبان وجود ندارد، توضیح داد: «یک خط ارتباطی باز با طالبان ایجاد کردیم. هدف نیروهای ما این است که هر روز توانایی خود را برای خروج افراد از افغانستان افزایش دهیم».

وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۴۵۰۰ نظامی آمریکایی در کابل حضور دارند، اظهار داشت: «ما تعهد اخلاقی داریم که به افغان‌هایی که با ایالات متحده همکاری کرده‌اند، کمک کنیم».

آستین همچنین افزود: «تهدیدها هنوز در مجاورت فرودگاه کابل وجود دارد. ولی ما قصد نداریم منطقه‌ای را که می‌خواهیم کنترل کنیم به شهر کابل گسترش دهیم».

وی با ادعای اینکه آمریکا تلاش می‌کند تا راهی را برای رسیدن اتباع و دیپلمات‌های خارجی و همچنین مردم افغانستان به فرودگاه کابل باز کند، گفت: «ما هر کاری بتوانیم انجام می‌دهیم تا مانع درگیری شویم و هر کسی را که از نظر فیزیکی قادر باشیم [تا تاریخ ۳۱ آگوست] از کابل خارج می‌کنیم».

پیش از این، «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با بیان اینکه هیچکسی پیش‌بینی نمی‌کرد ارتش افغانستان در عرض ۱۱ روز مقابل طالبان سقوط کند، از انتقال سفارتخانه آمریکا به فرودگاه کابل خبر داده بود.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها