درخواست انگلیس از چین و روسیه در مورد طالبان

درخواست انگلیس از چین و روسیه در مورد طالبان
يکشنبه 31 مرداد 1400 - 06:29

وزیر خارجه انگلیس می‌گوید با وجود "بی‌اعتمادی" که به دولت‌های چین و روسیه وجود دارد، لندن باید به پکن و مسکو برای اعمال نفوذ بر طالبان تکیه کند.

العالم - اروپا

«دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس بامداد یکشنبه از روسیه و چین خواست که بر گروه طالبان اعمال نفوذ کنند.

راب در گفت‌وگو با روزنامه «ساندی تلگراف» گفت علی‌رغم بی‌اعتمادی که بین دولت انگلیس با دولت‌های روسیه و چین وجود دارد، لندن اما باید به پکن و مسکو برای اعمال نفوذ بر طالبان تکیه کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از این مصاحبه، وی توضیح داد: «ما می‌خواهیم کشورهایی را که نفوذ تعدیل‌کننده بالقوه‌ای [بر طالبان] دارند مانند چین و روسیه، کنار هم جمع کنیم، فارغ از اینکه این امر هر چقدر هم ناخوشایند باشد».

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس نیز پس از نشست اضطراری دولت گفت، اوضاع کنونی در کابل «اندکی بهتر شده است» و ثبات در حال بازگشت به فرودگاه این شهر است.

گفته می‌شود همزمان با تصرف کابل توسط گروه طالبان، دومینیک راب برای تفریح به جزیره «کرت» رفته و امور افغانستان و تماس تلفنی مهمی را درباره کمک به خروج افغان‌هایی که به مأموریت انگلیس کمک کرده بودند، به یکی از معاونین سطح پایین خود سپرده بود.

با این حال پس از درخواست‌های متعدد از وزیر خارجه انگلیس برای اعلام کناره‌گیری، او روز پنجشنبه در پاسخ به سوالی در این‌باره، فقط به این کلمه اکتفا کرد: «نه!»

از سوی دیگر، «نیک کارتر» فرمانده ارتش انگلیس با بیان اینکه جهان باید به طالبان فرصت تشکیل دولت بدهد، گفت احتمال این وجود دارد که طالبانِ امروز، منطقی‌تر و عقلانی شده باشد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها