صدور حکم اعدام برای 25 هزار تروریست در عراق

صدور حکم اعدام برای 25 هزار تروریست در عراق
دوشنبه 15 شهريور 1400 - 16:14

وزارت دادگستری عراق با اعلام حضور بیش از 50 هزار تروریست در زندانهای این کشور اعلام کرد که حکم اعدام نیمی از این تروریست‌ها صادر شده است.

العالم _ عراق

وزارت دادگستری عراق امروز (دوشنبه، ۶ سپتامبر)، جدیدترین آمار از تروریست‌های زندانی در این کشور را ارائه کرد.

«احمد لعیبی» سخنگوی وزارت دادگستری عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق (واع)، تصریح کرد: «تقریبا بیش از ۵۰ هزار تروریست زندانی نزد ما هستند و نیمی از آن‌ها به اعدام محکوم شده‌اند».

وی افزود: «حکم‌های اعدام به دلیل عدم قطعی شدن یا عدم امضای نهایی توسط رئیس‌جمهور، اجرایی نشده است. هر حکمی که به درجه قطعیت برسد و رئیس جمهور آن را امضا کند، اجرایی می‌شود. اما نزدیک به ۹۰ درصد حکم‌ها شامل چنین وضعیتی نیست.

از زمان اعلام پیروزی عراق بر داعش در سال ۲۰۱۷، دادگاه‌های عراق صدها حکم اعدام علیه عناصر این گروه تروریستی را صادر کردند اما اجرای این احکام تنها در حق شمار اندکی از این تروریست‌ها اجرا شد. زیرا اجرای این حکم نیازمند امضای نهایی رئیس‌جمهور است.

تاکنون حکم اعدام هیچ‌یک از عناصر خارجی داعش در عراق اجرا نشده است و هنوز یازده فرانسوی و بلژیکی در انتظار اجرای حکم اعدام خود هستند.

گفته می‌شود که با وجود پافشاری شمار زیادی از نمایندگان پارلمان عراق بر امضای نهایی حکم اعدام از سوی «برهم صالح» رئیس‌جمهور، وی در امضای حکم اعدام تعلل می‌کنند.

«بدر الزیادی» رئیس فراکسیون سائرون پیشتر گفته بود که برخی فشارهای خارجی مانع اجرای احکام اعدام تروریست‌های خارجی است. اکثر تروریست‌های وابسته به داعش که در کشتار مردم عراق دست داشتند، همگی از اتباع چند کشور حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورها هستند.

وی که عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق است، با اشاره به وجود فشارهای خارجی بر صالح به منظور ممانعت از اجرای حکم اعدام تروریست‌های خارجی، از وی خواست تا سریعا حکم اعدام این تروریست‌ها را تأیید کند. زیرا تأخیر در تأیید اجرای حکم اعدام تروریست‌های خارجی، به گروه‌های تروریستی این امید را می‌دهد که بتوانند اهداف تروریستی خود علیه ملت عراق را اجرا کنند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها