عباس‌زاده مشکینی:

دسترسی آژانس به سایت‌های هسته‌ای طبق قانون لغو تحریم‌ها خواهد بود

دسترسی آژانس به سایت‌های هسته‌ای طبق قانون لغو تحریم‌ها خواهد بود
سه شنبه 23 شهريور 1400 - 14:57

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: همه دسترسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی به سایت‌های هسته‌ای ایران، طبق قانون«لغو تحریم‌ها» است.

العالم - ایران

محمود عباس زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به دیدار «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت: با توجه به روی کار آمدن دولت سیزدهم و شکل گیری اراده‌ها و تاکتیک‌های جدید «گروسی» برای همکاری توأم با درک و منافع مشترک به ایران سفر کرد.

وی افزود: اهم توافقات ایران و آژانس در بیانیه مشترک منتشر شده است، امیدواریم در نشست آینده شورای حکام بیانیه شورا منطبق بر واقعیات و به دور از سیاسی کاری در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران تنظیم شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه باید استقلال و اعتبار آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای حفظ شود، تاکید کرد: سفر «گروسی» در راستای تقویت فضای تفاهم و گفتگو بین آژانس و سازمان انرژی اتمی بود و مقرر شد وی سفر دیگری نیز به زودی به ایران داشته باشد.

مشکینی در واکنش به برخی فضاسازی‌ها مبنی بر اینکه بیانیه آژانس و سازمان انرژی اتمی، دور زدن قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بوده است، تصریح کرد: بیانیه آژانس در راستای دور زدن قانون مجلس نبود مگر آنکه غربی‌ها استنباط‌های خلق الساعه‌ای را مطرح کنند.

وی با تاکید بر اینکه بیانیه ایران و آژانس طبق قانون اقدام راهبردی تدوین شده است، گفت: همه دسترسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی به سایت‌های هسته‌ای ایران طبق قانون مجلس و پادمان‌ها و پروتکل‌ها است. در بیانیه مشترک نیز این موضوع مورد تاکید قرار گرفته است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: طبق بیانیه، اطلاعات ثبت شده در فایل‌ها در ایران می‌ماند. مجلس با دقت بر اجرای قانون اقدام راهبردی نظارت دارد.

مشکینی با بیان اینکه دولت سیزدهم حداکثر استفاده را از ظرفیت‌های قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها خواهد کرد، افزود: هنوز گوشه و کنایه‌های رئیس دولت تدبیر به این قانون را فراموش نکرده‌ایم، دولت دوازدهم نیز موظف به اجرای این قانون بود.

وی گفت: قانون اقدام راهبردی راه را برای مذاکره فرسایشی، ابزاری و مذاکره برای مذاکره می‌بندد، اما راه مذاکره عزتمندانه را هموار می‌کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گزارشی به کمیسیون اعلام کرد، قانون اقدام راهبردی فرصت ارزشمندی برای رشد و توسعه صنعت هسته‌ای ایران فراهم کرده است.

فریدون عباسی: قرار نیست حافظه دوربین‌ها در اختیار آژانس قرار گیرد

فریدون عباسی عضو فعلی کمیسیون انرژی مجلس نیز گفت: در توافق اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چیز خاصی وجود ندارد و فقط حافظه دوربین‌ها را عوض می‌کنند و این حافظه هم در ایران باقی می‌ماند و چیزی در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد.

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها