هشدار سازمان ملل درباره پیامدهای جهانی بحران انسانی در افغانستان

هشدار سازمان ملل درباره پیامدهای جهانی بحران انسانی در افغانستان
پنج‌شنبه 25 شهريور 1400 - 20:56

کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با بیان اینکه افغانستان نیاز به حمایت فوری جامعه جهانی دارد، نسبت به پیامدهای جهانی بحران انسانی در این کشور هشدار داد.

العالم - اروپا

فیلیپو گراندی گفت: وضعیت انسانی در افغانستان همچنان وخیم است.

وی افزود: در صورت فروپاشی خدمات عمومی و شرایط اقتصادی در افغانستان، ما شاهد رنج، بی ثباتی و آوارگی بیشتر در داخل و خارج از افغانستان خواهیم بود.

کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اضافه کرد: بنابراین جامعه جهانی باید برای جلوگیری از وقوع بحران انسانی به مراتب بزرگتر که نه تنها پیامدهای منطقه ای بلکه جهانی نیز خواهد داشت، با افغانستان وارد گفت وگو شود.

گراندی گفت: حتی پیش از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، بیش از ۱۸ میلیون افغان یا به عبارت دیگر نیمی از جمعیت این کشور نیازمند کمک های بشردوستانه بودند.

آمریکا پس از به قدرت رسیدن طالبان، تقریباً ۹ میلیارد دلار از دارایی‌های خارجی دولت افغانستان را مسدود کرد. واشنگتن و متحدانش در حالی که دولت طالبان را به رسمیت نشناخته‌اند، از آزاد کردن این دارایی خودداری کرده‌اند.

طالبان در ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) با سقوط کابل قدرت را در اختیار گرفت. این گروه ابتدا وعده داد که دولت فراگیر تشکیل دهد و مخالفان سابق را مورد عفو عمومی قرار دهد، اما بسیاری از افغان ها از حاکمان جدید خود بیمناکند.

دنیا به دقت نظاره گر است که چطور افغانستان تحت حاکمیت طالبان ممکن است با اولین باری که این گروه در سال های ۱۹۹۰ قدرت را در دست گرفت، فرق داشته باشد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها