در پی اعتراف ارتش آمریکا به اشتباه بودن حمله مرگبار در کابل؛

قانونگذار آمریکایی خواستار تحقیقات درباره دو دهه کشتار غیرنظامیان شد

قانونگذار آمریکایی خواستار تحقیقات درباره دو دهه کشتار غیرنظامیان شد
يکشنبه 28 شهريور 1400 - 10:49

ایلهان عمر نماینده مسلمان کنگره آمریکا در واکنش به اعتراف ارتش آمریکا به اشتباه بودن حمله مرگبار هواپیمای بدون سرنشین به کابل در ماه اوت و کشتار ۱۰ غیرنظامی و عذرخواهی در این زمینه گفت: باید غرامت بپردازیم و تحقیقات بین المللی در این زمینه انجام شود.

العالم - آمریکا

سناتور دموکرات ایالت مینه سوتا افزود: در دو دهه گذشته هزاران نفر در طول عملیات‌ مخفیانه و غیر مسوولانه پهپادی آمریکا کشته شده‌اند. ما باید هر کسی را که در این حملات دخیل بوده‌، مسولیت پذیر کنیم و یک تحقیقات کامل در مورد این حمله و برنامه پهپادی را درخواست کنیم.
به گزارش نیوز ویک، وی افزود: عذرخواهی کافی نیست. ما به خانواده‌های قربانیان مدیون هستیم و باید این جنایات را بپذیریم، به خانواده‌ها غرامت بدهیم و اجازه دهیم در این خصوص تحقیقات جنایی بین المللی انجام شود.
تد کروز سناتور جمهوری خواه ایالت تگزاس نیز گفت فاجعه بایدن در افغانستان بدتر می‌شود. این امر دو سوال بدیهی را مطرح می‌کند. آیا گروه طالبان اطلاعات نادرستی را به دولت بایدن ارائه کرد که منجر به کشته شدن ۱۰ نفر از غیرنظامیان بیگناه از جمله ۷ کودک شد؟ اگر چنین است، چرا بایدن به طالبان اعتماد کرد؟
مک انانی سخنگوی سابق کاخ سفید در دولت دونالد ترامپ نیز گفت: متوجه شدیم که حمله پهپادی آمریکا در کابل هیچ نیروی داعش را هدف قرار نداده و ۱۰ غیر نظامی بی‌گناه از جمله ۷ کودک را کشته است. این باور نکردنی است. دولت جو بایدن یک دولت غمگین، آشفته و باعث آبرو ریزی در صحنه جهانی است.

ژنرال فرانک مک کنزی فرمانده ارتش آمریکا روز جمعه به وقت محلی اعتراف کرد که در حملات هوایی ماه گذشته واشنگتن هنگام تخلیه نیروهای آمریکایی از افغانستان، ۱۰ غیرنظامی در کابل کشته شده‌اند.
مک کنزی در کنفرانس خبری در پنتاگون که از شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا پخش می‌شد، اعلام کرد که تحقیقات نظامی آمریکا در مورد حملات مرگبار هواپیمای بدون سرنشین کابل در ماه اوت نشان داد که در این حمله ۱۰ غیرنظامی کشته شدند و راننده و خودروی مورد هدف قرار گرفته نیز احتمالا تهدیدی از طرف گروه داعش شاخه خراسان نبوده‌اند.
این مقام نظامی آمریکایی اعتراف کرد که این حمله اشتباه صورت گرفته و سپس عذرخواهی کرد.
پنتاگون نخست این حمله را ماموریتی موفق برای جلوگیری از بمب گذاری دیگری در فرودگاه کابل مطرح کرد. در حمله نخست داعش به فرودگاه کابل هنگام تخلیه نیروهای آمریکایی ۱۳ نیروی آمریکایی و دستکم ۱۶۹ نفر از افغان‌ها در ۲۶ اوت جان باختند.
خروج آشفته نیروهای آمریکایی از افغانستان بیش از پیش تخریب کرده است. خروج آمریکا باعث شد صدها نفر از شهروندان آمریکا و هزاران افغانی که در معرض خطر بودند، در افغانستان باقی بمانند.
زماری احمدی و ۹ نفر از اعضای خانواده‌اشاز جمله هفت کودک در حمله ۲۹ آگوست (۷ شهریور) آمریکا یعنی یک روز قبل از تخلیه آمریکایی‌ها با استفاده از هواپیما از کابل کشته شده‌اند. این خبر را برادر فرد کشته شده در مصاحبه با نیویورک تایمز تایید کرده است.
زماری احمدی در ۱۴ سال گذشته به عنوان مهندس برای یک گروه خیریه مستقر در کالیفرنیا و یک موسسه بین المللی آموزشی کار می‌کرد. این گروه امداد رسان تقاضا کرده بود وی به عنوان پناهجو به آمریکا منتقل شود.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها