طالبان: آمریکا مسئولیت کشتارهای گذشته خود را در افغانستان به عهده بگیرد

طالبان: آمریکا مسئولیت کشتارهای گذشته خود را در افغانستان به عهده بگیرد
يکشنبه 28 شهريور 1400 - 18:22

«ذبیح الله مجاهد» معاون وزیر فرهنگ و اطلاعات دولت موقت طالبان در واکنش به اعتراف آمریکا به کشتن غیرنظامیان در حمله پهپادی اخیر در کابل، از ایالات متحده خواست تا مسئولیت کشتار و ظلم‌های گذشته خود را در افغانستان به عهده بگیرد.

العالم - جهان اسلام

طالبان امروز (یکشنبه) حمله پهپادی اخیر آمریکا در کابل را که به کشته شدن ۱۰ غیرنظامی افغان منجر شد، محکوم کرد و از ایالات متحده خواست تا مسئولیت کشتارها و ظلم‌های گذشته خود در افغانستان را به عهده بگیرد.

«ذبیح الله مجاهد» معاون وزیر فرهنگ و اطلاعات دولت موقت طالبان به گروه رسانه‌ای «سی‌جی‌تی‌ان» چین گفت: این تنها رخدادی نیست که ایالات متحده مرتکب شده است. ۲۰ سال است که آن‌ها در افغانستان غیرنظامیان را به شهادت رسانده‌اند.

وی بار دیگر از جامعه بین‌المللی برای افغانستان درخواست کمک کرد.

این اظهارات وی بعد از آن مطرح شده که با گذشت سه هفته از کشتار غیرنظامیان افغان در حمله اخیر پهپادی آمریکا به منطقه‌ای در کابل و افزایش فشارهای رسانه‌ای بر مقام‌های واشنگتن برای شفاف‌سازی در این موضوع، پنتاگون بالاخره به این جنایت اعتراف کرد.

«فرانک کنث مک‌کنزی» رئیس نظامیان تروریست آمریکایی در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتکام شامگاه شنبه با اذعان به کشته‌شدن ۱۰ غیرنظامی از جمله ۷ کودک در حمله پهپادی ۲۹ اوت (هفتم شهریور) به کابل، این حادثه را فقط «اشتباهی غم‌انگیز» توصیف کرد.

مک‌کنزی باز هم ضمن توجیه این حمله، مدعی شد در آن زمان بسیار مطمئن بودند که در حال جلوگیری از تهدیدی فوری برای نظامیان حاضر در فرودگاه کابل هستند.

این در حالی است که پنتاگون در این سه هفته اصرار داشت که در جریان آن حمله هوایی، یک بمب‌گذار انتحاری داعش را که خطری فوری برای نیروهای ائتلاف آمریکایی در فرودگاه کابل داشت، از بین برده است.

بر اساس این گزارش، مک‌کنزی در نشست خبری گفت: «بازرسان ما اکنون به این جمع‌بندی رسیدند که آن حمله، یک اشتباه غم‌انگیز بود. اکنون به این باور رسیده‌ام که افراد کشته‌شده در آن حمله، نه عضو داعش بودند و نه تهدیدی برای نیروهای آمریکا داشتند».

پیش از این «جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با توجیه حمله، گفته بود پنتاگون برنامه‌ای برای اعزام بازرس جهت تحقیق در این خصوص ندارد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها