گزافه‌گویی مجدد عربستان علیه برنامه هسته‌ای ایران

گزافه‌گویی مجدد عربستان علیه برنامه هسته‌ای ایران
چهارشنبه 7 مهر 1400 - 02:20

وزیر خارجه سعودی بار دیگر ایران را به نقض توافق هسته‌ای متهم کرد و گفت که مواضع ریاض همواره مبتنی بر اصل حق کشورها در استفاده مسالمت‌آمیز از انرژی هسته‌ای است.

العالم-عربستان

«فیصل بن فرحان بن عبدالله» وزیر خارجه عربستان روز سه شنبه با اتخاذ مواضع ضد ایرانی، تهران را به نقض معاهدات بین‌المللی مربوط به توافق هسته‌ای متهم کرد و از جامعه جهانی خواست تا با «نقض توافق هسته‌ای ایران» مقابله کند.

بن فرحان در ادامه اتهامات تکراری خود علیه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران تأکید کرد که «مسئولیت‌های جامعه بین المللی در قبال نقض مستمر ایران در توافق هسته‌ای و نقض موافقت‌نامه‌ها و معاهدات بین المللی مربوط به این توافق ضرورت دارد».

به گزارش شبکه خبری العربیه، وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که مواضع ریاض همواره مبتنی بر اصل حق کشورها در استفاده مسالمت‌آمیز از انرژی هسته‌ای است.

وی در راستای اظهارات ضد ایرانی مقامات آمریکایی و صهیونیستی عنوان کرد که ریاض از «تلاش‌های بین المللی برای اطمینان از عدم برخورداری ایران از تسلیحات هسته‌ای در کوتاه مدت و یا بلند مدت حمایت می‌کند و همچنین مانع از آن می شود که بتواند استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای را به استفاده نظامی تبدیل کند».

فیصل بن فرحان این ادعاها را روز سه شنبه در نشست مجازی مجمع عمومی سازمان ملل به مناسب روز جهانی امحای کامل تسلیحات هسته‌ای در حضور «عبدالله المعلمی» نماینده دائم عربستان در سازمان ملل مطرح کرد.

این اولین‌بار نیست که مقامات سعودی درباره برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران به گزافه‌گویی می‌پردازند. در سال 2018 نیز شخص عادل الجبیر وزیر خارجه سابق سعودی به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران گفت که «اگر ایران ظرفیت تولید سلاح‌های هسته‌ای را به‌دست بیاورد، ما هم همین کار را برای محافظت از مردم خود انجام خواهیم داد».

مواضع ضد ایرانی این مقام سعودی در رابطه با برنامه هسته‌ای در شرایطی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها بر مسالمت آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود تاکید کرده و آمادگی خود را برای همکاری بیشتر با جامعه بین المللی اعلام کرده‌اند.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها