امیرعبداللهیان: اجازه نمی‌دهیم برخی مداخله گران خارجی مناسبات ایران با همسایگان را تحت تاثیر قرار بدهند/ میرزویان: از رویکرد ایران نسبت به تمامیت ارضی ارمنستان قدردانی می‌کنیم

امیرعبداللهیان: اجازه نمی‌دهیم برخی مداخله گران خارجی مناسبات ایران با همسایگان را تحت تاثیر قرار بدهند/ میرزویان: از رویکرد ایران نسبت به تمامیت ارضی ارمنستان قدردانی می‌کنیم
دوشنبه 12 مهر 1400 - 14:40

وزیر امور خارجه در نشست خبری مشترک با همتای ارمنستانی گفت: اجازه نمی‌دهیم برخی مداخله گران خارجی مناسبات ایران با همسایگان را تحت تاثیر قرار بدهند.

العالم _ ایران / سیاسی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی امروز (دوشنبه) پس از دیدار با وزیر خارجه ارمنستان در نشست خبری مشترک با «آرارات میرزویان» همتای ارمنستانی در تهران گفت: ملاقات بسیار مهمی بین آقای دکتر رئیسی و آقای پاشینیان در دوشنبه پایتخت تاجیکستان در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای انجام شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: مقامات عالی دو کشور در موضوعات مختلف و در سطح راهبردی توافقاتی را در دوشنبه به عمل آوردند و من و همکار خوبم مکلف شدیم که امروز در تهران نقشه راه جدید روابط دو کشور را ترسیم و نهایی کنیم.

وی افزود: امروز توافق کردیم علاوه بر مناسبات خوب سیاسی،در تمامی زمینه‌های اقتصادی، تجاری و گردشگری همکاری‌ها را توسعه دهیم.

وزیر خارجه بیان کرد: تجارت و بهره‌برداری از مسیر ترانزیتی ارمنستان از موضوعات مورد توجه دو کشور است.

امیرعبداللهیان گفت: ما در احیای جاده ترانزیتی و مسیر‌های رفت و آمد کامیون‌های دو کشور پروسه‌ای را تعریف کردیم که به سرعت عملیاتی خواهد شد. در هفته‌های آینده شاهد نشاط بیشتر در روابط دو کشور خواهیم بود. منطقه ما و همسایگان شمالی ما از شرایط بحرانی رنج می‌برند به خصوص حضور صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در بخش‌هایی از منطقه موجب نگرانی جدی ماست.

وی افزود: اجازه نخواهیم داد برخی مداخله گران خارجی مناسبات ایران با همسایگان از جمله ارمنستان را تحت تاثیر قرار بدهند. با در نظر گرفتن بحران‌های منطقه‌ای فشرده در این حوزه و با نزدیک شدن از بحران کرونا باید اعلام کنیم که منطقه ما تحمل زیاده خواهی‌های جدید را به هیچ وجه نخواهد داشت.

وزیر خارجه گفت: مشکلات منطقه باید توسط اهل منطقه و بدون مداخلات خارجی باید حل و فصل شود.

«آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان امروز (دوشنبه) در نشسست خبری با حسین امیرعبداللهیان گفت: ضمن قدردانی از دعوت به عمل آمده و مذاکرات خوبی که با همتای ایرانی خود داشت، گفت: در مذاکراتی که در جو دوستی و اعتماد متقابل صورت گرفت، آینده خوبی در انتظار ماست.

وی افزود: دوستی ما قرن‌ها سابقه دارد.

وزیر خارجه ارمنستان ادامه داد: تمام تحولات منطقه را به صورت جامع مورد بررسی قرار دادیم.

وی گفت که امیرعبداللهیان را در جریان تحولات مرتبط با قره‌باغ قرار داده است و گفت: در این تهاجم مزدورانی از سایر کشورها هم حضور داشتند. علیرغم اینکه آذربایجان بعد از خاتمه جنگ مکلف شده بود شهروندان و اسرا در بند را آزاد کند ولی چنین نکرده است و آزادی اسرا و بازگشت آنها به کشور باید هر چه سریع‌تر انگجام شود.

وزیر خارجه ارمنستان ادامه داد: باید مذاکرات و بررسی‌های با حضور آذربایجان و ایران و روسیه داشته باشیم و بر بازگشایی مسیرهای ارتباطی منطقه تأکید کردیم. ارمنستان اعلام می‌کند که آمادگی داریم برای بازگشایی مسیرهای ارتباطی.

وی گفت: همیشه آذربایجان تفسیر و تحلیل اشتباهی درباره این صحبت‌ها دارد. دست درازی‌های آذربایجان نسبت به مرزها و پهنه رسمی ارمنستان همه تلاش ما را در راستای صلح وثبات در منطقه به خطر می‌اندازد. در این ارتباط از رویکرد ایران نسبت به مسئله تمامیت ارضی ارمنستان قدردانی می‌کنیم.

وزیر خارجه ارمنستان افزود: درباره همکاری‌های اقتصادی و ادامه روند اجرا و تحقق این توافقات صحبت کردیم.

«آرارات میرزویان» ادامه داد: رهبری دو کشور مصمم است در تمام زمینه‌ها روابط دو کشور توسعه یابد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر میزبان امیرعبداللهیان در ایروان باشد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها