ویدئو با زیر نویس فارسی/مصاحبه فرانس ٢۴ با سخنگوی وزارت امور خارجه؛ از عربستان و برجام تا کلاهک های اتمی رژیم صهیونیستی

شنبه 17 مهر 1400 - 09:05

سخنگوی وزارت خارحه در مصاحبه اخیر با فرانس ٢۴ در باره برجام، بازگشت آمریکا به مذاکرات و لزوم برداشتن تحریم ها، کلاهک های هسته ای رژیم صهیونیستی و دیگر مسایل منطقه و جهان گفت وگو کرده است.

العالم ـ ايران ـ سياسي

در مصاحبه سعید خطیب زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با فرانس ٢۴، وی به سوالات این رسانه فرانسوی در باره برجام، بازگشت آمریکا به توافق هسته ای که جو بایدن رییس جمهوری این کشور در وعده های انتخاباتی خود به آن تاکید کرده بود اما اکنون خلف وعده کرده و در حال ادامه همان سیاست های دونالد ترامپ است که برجام را نقض و یکجانه از آن خارج شد و بیش از 800 نوع تحریم مغایر با برجام علیه ایران وضع کرد که باید از سوی دولت بایدن برداشته شود، اظهار نظر رژیم صهیونیستی در باره برنامه هسته ای ایران درحالی که این رژیم خود صدها کلاهک هسته ای دارد و عضو "ان پی تی" نیست و نظارت آژانس را نمی پذیرد و همچین در باره طالبان و گفت وگوهای ایران با عربستان پاسخ داده است.

گفت وگوهای برجامی بزودی آغاز می شود

سعید خطیب زاده در گفت وگو با شبکه فروانس ۲۴ درباره اظهارات وزیر امور خارجه مبنی بر اینکه مذاکرات هسته‌ای در آینده نزدیک از سر گرفته خواهد شد و این آینده نزدیک چه زمانی خواهد بود؛ اظهار کرد: به محض اینکه روند بررسی و بازبینی گفت وگوهای قبلی پایان پذیرد، گفت و گوها آغاز خواهد شد.

وی اضافه کرد: بعد از آغاز به کار دولت جدید ما دو روند بازبینی گفت وگوهای قبلی را در داخل کشور آغاز کردیم؛ نخستین پروسه بازبینی پایان پذیرفته و به جمع‌بندی رسیده است و بر همین اساس تصمیم گرفتیم که قطعاً به گفتگوهای هسته‌ای با گروه ۱+۴ در وین ادامه بدهیم و آن را اعلام کردیم، بنابراین پاسخ به نخستین پروژه بازبینی مثبت بوده است، اما دومین فرایند بازبینی هنوز پایان نیافته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: دولت جدید در حال مرور تمام جزییات گفت وگوهای صورت گرفته در جریان ۶ دور مذاکرات در دولت گذشته است و طبعاً در این راستا سوالاتی دارد و می‌خواهد بررسی کند کمبودها چه بوده و مجموعه ویژگی‌ها و نتایج آن گفت وگوها مورد بررسی قرار می‌گیرد اما به زودی این روند بازبینی نیز به جمع‌بندی خواهد رسید و ما قادر خواهیم بود که یک تاریخ مشخص را برای دور جدید گفت وگوها تعیین کنیم.

خطیب زاده در پاسخ به این سوال آیا شما یک زمان تقریبی را می‌توانید اعلام کنید، گفت: رییس جمهوری و وزیر امور خارجه اعلام کردند که به محض تکمیل روند بازبینی گفت وگوهای قبلی تاریخ اعلام خواهد شد؛ هم اکنون تلاش‌های زیادی در تهران برای بازبینی همه جزییات مربوط به مذاکرات قبلی در جریان است چرا که جزییات فراوانی در ارتباط با مذاکرات وجود دارد و من تصور می‌کنم که این زمان کمتر از زمان مورد نیاز تیم دولت آقای بایدن برای بازگشت به گفت وگوهای وین باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که به اعتقاد شما چه جزییاتی باید مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد، توضیح داد: سوالاتی برای دولت جدید وجود دارد که چرا گفت وگوهای قبلی به نتیجه دلخواه در مذاکرات و سندی که مورد رضایت همه طرف‌ها باشد منجر نشده است؛ همچنین ما به دنبال تدوین دقیق موضوعاتی هستیم که باید در دوره بعدی گفت وگو به شکل مناسبی به آن پرداخته شود.

تحریم های آمریکا پس از خروج یکجانبه از برجام باید برداشته شود

وی اضافه کرد: مهمترین موضوع برداشتن تمامی تحریم‌هایی است که پس از خروج یک جانبه رییس جمهور ترامپ از برجام علیه ایران اعمال شده است. دولت ترامپ ۸۰۰ تحریم یک جانبه و غیرقانونی جدید را علیه ایران اعمال کرده است که باید همگی آنها برداشته شود، این در واقع موضع ما از ابتدا بوده است بنابراین باید راهی برای اخذ تضمین لازم برای رفع همه این تحریم‌ها به طور موثر پیدا کنیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا شرکت شما برای حضور در میز مذاکرات برداشتن همه تحریم‌های مورد اشاره است، اظهار داشت: صحبت از پیشرفت در این زمینه نیست، در واقع ایران و گروه ۱+۴ همگی اعضای برجام هستند و این ایالات متحده است که می‌خواهد به اتاق مذاکرات بازگردد و نیازمند کلید ورود است و این کلید در واقع همان توانایی پاسخگویی این کشور به درخواست کشورهای۱+۴ و ایران می‌باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: موضوعات مهمی در این زمینه وجود دارد که یکی از آنها برداشتن تمامی تحریم‌هایی است که اعمال شده یا مجدداً برقرار شده و یا تحت عناوین دیگری دوباره از سوی دولت رییس جمهور ترامپ علیه ایران اتخاذ شده است و همچنین تضمین این موضوع که مجدداً شاخص دیگری در آمریکا این توافق را نقض نخواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هیچ امتیاز دیگری از آمریکا می‌خواهید، گفت: ما گمان می‌کنیم که باید مذاکرات را در میز مذاکرات دنبال کرد اما نکته اصلی این است که باید به توافق امضا و مهر و موم شده احترام گذاشته شود بنابراین باید اطمینان حاصل کنیم که تضمین کافی برای اجرای کامل و متعهدانه مفاد توافق هسته‌ای از سوی همه طرف‌ها وجود دارد.

خطیب زاده در پاسخ به این سوال که با روی کار آمدن جو بایدن امیدواری جدیدی در این زمینه دارید، توضیح داد: آقای بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی و عده بازگشت به توافق‌های بین المللی را داد که دولت رییس جمهور ترامپ به صورت یک جانبه از آنها خارج شده بود؛ توافق آب و هوایی پاریس و برجام از جمله این موارد بودند و امیدواری فراوانی در واشنگتن برای بازگشت سریع به این توافق وجود داشت اما عملاً در مورد برجام این اتفاق نیفتاد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اگر بخواهم شفاف و صریح بگویم دولت جدید در آمریکا عملاً سیاست‌ها و رهیافت‌های خود را در قبال ایران تغییر نداده است؛ تحریم‌های اعمالی توسط دولت ترامپ کماکان علیه جمهوری اسلامی ایران جاری است و ما شاهد تغییر عمده و معناداری در سیاست‌های دولت جدید امریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران نبودیم.

اسرائیل دارنده صدها کلاهک هسته ای، درجایگاهی نیست که درباره ایران صحبت کند

وی در پاسخ به این سوال که نخست وزیر اسراییل در جریان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل ادعا کرد که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به نقطه مناقشه برانگیزی رسیده و از تمامی خطوط قرمز در آن عبور شده است پاسخ شما به وی چیست، گفت: هر کسی می‌داند که اسراییل در جایگاهی نیست که در مورد ایران صحبت کند؛ این رژیم بر روی بیش از صدها کلاهک هسته‌ای نشسته است.

خطیب زاده با بیان این که اسراییل عضو NPT نیست و از پیوستن به این معاهده و یا هر رژیم نظارتی بین‌المللی دیگری اجتناب می‌کند، اضافه کرد: علاوه بر این این رژیم که پیوستن به پادمان را رد می‌کند و مخالف خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای است، حق ندارد در مورد جمهوری اسلامی ایران اظهار نظر کند که عضو NPT است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ایران کاملاً به حقوق و تعهدات خود تعهدات خود پایبند بوده است و ۱۵ گزارش پی‌درپی سازمان بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها نهاد تخصصی دارای صلاحیت در حوزه هسته‌ای حاکی از پایبندی کامل و صادقانه جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته‌ای بوده است.

وی افزود: تاکید من آن است که فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای حق مسلم ماست و رژیم صهیونیستی به عنوان رژیم برخوردار از کلاهک‌های هسته‌ای از هیچ جایگاهی برای اظهار نظر در خصوص فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران برخوردار نیست.

خطیب‌زاده یادآور شد: عضویت ایران در NPT به این معناست که نه‌تنها سلاح هسته‌ای جایگاهی در دکترین نظامی و دفاعی ما ندارد، در عین حال به این مفهوم است که ایران در تلاش برای دفاع از نظام عدم اشاعه در سراسر جهان است.

گفت وگوهای شفاف ایران و عربستان

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که اخیراً دیدارهایی بین مقام‌های ایران و عربستان برگزار شده است آیا شاهد تغییرات جدید در زمینه بازسازی روابط دو کشور خواهیم بود، گفت: چندین دور گفت وگو بین مقامات دو کشور در بغداد با کمک دوستان عراقی ما برگزار شده که در جریان آن‌ها موضوعات مختلف مورد علاقه از جمله دوجانبه و منطقه‌ای مورد تبادل نظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اکنون با امید فراوان در جایگاهی قرار داریم که می‌توانیم گفت وگوهای شفاف و صریحی را با دوستان عربستانی خود داشته باشیم؛ به اعتقاد من اگر شاهد تغییر رویکردها باشیم، شاهد نتایج و خروجی خوب و مناسبی از این گفت وگوها نیز خواهیم بود.

شرایط فاجعه بار یمن به خاطر محاصره و حملات عربستان

خطیب‌زاده در پاسخ به حمایت ایران از حوثی‌ها گفت: یمن در شرایط فاجعه باری قرار دارد و همگی شاهد شرایط بحرانی در این کشور هستیم؛ یک تراژدی انسانی به معنای واقعی در یمن روی داده است که دلیل آن نیز جنگ عربستان علیه یمن، بمباران‌ها علیه این کشور و محاصره کامل آن کشور است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که میلیون‌ها نفر در یمن محتاج نیازهای اولیه هستند و همه طرف‌ها باید به حل بحران این کشور کمک کنند، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از روز نخست به صراحت اعلام کرد که بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد و همه طرف ها باید توان خود را جمع کنند تا به شکل‌گیری یک راه حل سیاسی برای حل بحران یمن کمک کنند.

وی درباره رویکرد ایران برای حل بحران یمن توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران رویکرد بسیار سازنده، هم در زمینه کمک به ابتکار سازمان ملل برای گفت وگو با دوستان یمنی ما داشته است و هم زمینه شکل‌گیری گفت وگوهای یمنی - یمنی را تسهیل کرده است، بحران یمن یکی از موضوعاتی بود که ما در جریان گفت وگوها با همتایان عربستانی در بغداد نیز در مورد آن صحبت کردیم و کماکان به این تلاش‌های خود ادامه خواهیم داد.

افغانستان نباید مامنی برای افراط‌گرایی و تروریسم شود

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که روابط شما با حکومت طالبان چگونه خواهد بود، گفت: اکنون صحبت از شناسایی قدری زودهنگام است؛ جمهوری اسلامی ایران با همه طرف‌های مختلف در افغانستان ارتباط داشته و در تماس است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: مهمترین موضوع این است که آینده افغانستان باید مبتنی بر یک حکومت فراگیر و برگرفته از خواست مردم باشد؛ حکومت فراگیری که منعکس کننده تنوع موجود در میان مردم افغانستان است که تضمین کننده صلح و ثبات در آینده این کشور خواهد بود و این نگاه باید برای همه به ویژه رهبران افغانستان روشن شود.

وی با تاکید بر این که افغانستان نباید تبدیل به مامنی برای افراط‌گرایی و تروریسم شود، اظهار داشت: افغانستان باید یکی از طرف‌ها در همه ترتیبات منطقه‌ای و یک دوست خوب برای همه در منطقه و خارج از آن باشد؛ اینها مواردی هستند که باید همه به کمک یکدیگر در راستای تضمین آینده افغانستان در دستور کار قرار دهیم.

خطیب زاده در پاسخ به این سوال که با توجه به اشاره شما به افراط‌گرایی و برخورداری از مرز مشترک با افغانستان آیا در این زمینه ترس دارید، گفت: تاریخ نشان می‌دهد در فقدان حکومت قوی یا حکومت فراگیر و یا عدم مشارکت همه طرف‌ها در حکومت در افغانستان نگرانی‌های جدی در زمینه احتمال بازگشت افراط‌گرایی به افغانستان وجود دارد.

پیش از این متن مصاحبه سخنگوی وزارت امور خارجه با نشریه فرانسوی لوموند که در سفر اخیرش به فرانسه صورت گرفته است، در سایت شبکه خبری العالم انتشار یافته است.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه کشورمان اوایل مهر ماه جاری با سفر به پاریس در همایش جهانی «نرماندی برای صلح» شرکت کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها