معاون «سرکرده داعش» چگونه دستگیر شد؟

معاون «سرکرده داعش» چگونه دستگیر شد؟
چهارشنبه 21 مهر 1400 - 12:17

برخی منابع امنیتی از همکاری سرویس اطلاعات ترکیه با عراق برای دستگیری «سامی جاسم الجبوری» معاون خلیفه خودخوانده داعش و یکی از خطرناک‌ترین تروریست‌های این گروه خبر داد.

العالم ـ عراق

سه منبع امنیتی گزارش دادند که سرویس اطلاعات ترکیه با عراق برای دستگیری «سامی جاسم الجبوری» مسئول امور مالی داعش و معاون ابوبکر البغدادی خلیفه خودخوانده داعش همکاری کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع امنیتی منطقه‌ای و دو منبع امنیتی عراق گزارش کرد که الجبوری در شمال غربی سوریه مخفی شده بود و سرویس اطلاعاتی ترکیه نقش اساسی در دستگیری او ایفا کرده است.

به گفته منبع امنیتی منطقه‌ای، دستگیری الجبوری با کمک افراد مسلح معارض سوریه و نیروهای امنیتی محلی صورت گرفت.

بنابر گفته یکی از منابع عراقی، نیروهای اطلاعاتی عراق از چند ماه پیش در تعقیب الجبوری بودند و اطلاعات به دست آمده از یک زندانی داعش به دستگیری الجبوری کمک کرد.

به نوشته وبگاه «الخلیج الجدید»، دو منبع امنیتی عراق و یک منبع نزدیک به نیروی هوایی این کشور گفتند که الجبوری با یک هواپیمای نظامی از ترکیه به عراق منتقل شد.

بنابراین گزارش، دستگیری الجبوری اطلاعات مهمی را از عناصر بازمانده داعش که چند سال پیش از مقرهای خود در سوریه و عراق طرد شده‌اند، به دست می‌دهد.

«سامی جاسم محمد جعاطة العجوز الجبوری» ملقب به «ابو آسیا» و «ابوالقادر الزبیدی» مسئول پرونده‌های مالی و اقتصادی گروه تروریستی داعش طی یک عملیات ویژه «برون مرزی» دستگاه اطلاعات ملی عراق دستگیر شدند.

وی یکی از مهمترین تروریست‌های تحت پیگرد بین‌المللی و چهره‌ای نزدیک به شورای مرکزی داعش و از نزدیک‌ترین افراد به «عبدالله قرداش» سرکرده فعلی داعش است. ابوآسیا، مسئولیت‌های امنیتی و مالی مهمی ازجمله معاونت ابوبکر البغدادی را بر عهده داشت و مسئولیت تشکیلات موسوم به دیوان بیت‌المال و معاونت والی دجله در داعش را برعهده داشت.

به گزارش فارس، این تروریست داعشی در سال ۲۰۰۴ با ابومصعب الزرقاوی بیعت کرد. نیروهای آمریکایی او را در سال ۲۰۰۵ دستگیر و به زندان بوکا انتقال دادند. وی در سال ۲۰۱۰ آزاد شد. وی پس از رفتن به سوریه از سوی البغدادی به عنوان امیر «دیوان الرکاز» انتخاب شد و سپس به عنوان معاون دوم البغدادی و امیر بیت المال در گروه تروریستی داعش به جنایات خود ادامه داد. پس از هلاکت البغدادی نیز در پست امیر ولایت شام و مدیر پرونده‌های اقتصادی و مالی داعش به کار خود ادامه داد.

وی مرد شماره دو داعش به شمار می‌آید و برخی منابع رسانه‌ای می‌گویند که وی چند روز پیش در ترکیه دستگیر شده است. او یکی از سرکرده‌های مهم میدانی داعش در نبردهای تلعفر و الحضر مقابل نیروهای الحشد الشعبی در سال ۲۰۱۷ است و متهم به کشتار هزاران عراقی و سوری طی دوران سلطه داعش در دو کشور سوریه و عراق است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها