تداوم وخامت اوضاع معیشتی در سودان؛ تظاهرات‌کنندگان خواستار انحلال حکومت شدند

تداوم وخامت اوضاع معیشتی در سودان؛ تظاهرات‌کنندگان خواستار انحلال حکومت شدند
يکشنبه 25 مهر 1400 - 20:38

با اینکه سودان به امید بهبود وضعیت اقتصادی، روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کرد، ولی وخامت اوضاع معیشتی هزاران سودانی را برای دومین روز متوالی به خیابانها کشاند.

العالم - آفریقا

هزاران نفر از مردم سودان امروز یکشنبه برای دومین روز متوالی در برابر کاخ ریاست جمهوری در خارطوم تظاهرات برگزار کردند.

پایگاه خبری «الخلیج الجدید» گزارش داد که هدف از این اعتراضات، «بازپسگیری انقلاب و بهبود وضعیت معیشتی» است و تظاهرات همچنان ادامه دارد.

رهبر این اعتراضات جریان «المیثاق الوطنی» است؛ جریانی که بخشی از گروه «قوى إعلان الحریة والتغییر» (گروههای اعلام آزادی و تغییر) است. این گروه، رهبر اعتراضاتی بود که به سرنگونی رژیم «عمر البشیر» منجر شد.

به گزارش الخلیج الجدید، معترضان تأکید کردند که باید دولت انتقالی منحل شود، مشارکت سیاسی گسترش یابد، بندهای منشور قانون اساسی اجرایی شود و دولت تکنوکرات تشکیل شود.

«خالد عمر یوسف» وزیر امور هیأت دولت سودان هم مدعی شد که انتظار وجود مشکل بر سر راه انتقال قدرت وجود داشته است و برخی از گروهها مخالف این مسئله هستند.

یوسف از همه طرفهایی که خواستار انحلال دولت هستند، خواست که برای «تحقق اهداف مرحله انتقالی» تلاش کنند.

روز گذشته نیز هزاران سودانی در برابر کاخ ریاست جمهوری تظاهرات کردند. سودان از زمان سرنگونی عمر البشیر رئیس جمهور سابق این کشور در دوره انتقالی به سر می برد و در حال حاضر قدرت بین ارتش و گروه‌های سیاسی تقسیم شده است.

این در حالی است که خارطوم، پایتخت سودان طی روزهای اخیر شاهد بحران شدید کمبود نان بوده و قیمت آن تا 4 برابر نیز افزایش یافته و نانوایی‌ها شاهد صف‌های طولانی مردم برای دریافت نان هستند.

دلیل اصلی بحران نان،‌ بسته شدن شرق سودان و بندر بورتسوان، گذرگاه اصلی واردات کالا به این کشور آفریقایی بوده که باعث کاهش آرد شده است. این در حالی است که اتحادیه نانوایی‌های سودان درباره پایان یافتن سهمیه آرد در نانوایی‌ها هشدار داده است(جزئیات بیشتر).

در حالی که یک سال از ارتباط سودان با رژیم صهیونیستی می‌گذرد اما اوضاع اقتصادی سودان طی سال گذشته نه تنها بهبود نیافته بلکه با وخامت بیشتری همراه شده است. این در حالی است که سودان از طریق ارتباط با رژیم صهیونیستی قصد داشت تا فشارها و تحریم‌های آمریکا علیه خود را کاهش داده و گشایش اقتصادی ایجاد کند.

اخیرا شبکه تلویزیونی کان‌نیوز به نقل از منابع مطلع گزارش داد که دولت سودان یکی از کشورهایی است که از نتایج عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و امضای توافق سازش راضی نیست و مأیوس شده است.

در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی بود که کاخ سفید اعلام کرد رژیم صهیونیستی و سودان، با میانجی‌گری دولت وقت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، روابط دیپلماتیک را از سر گرفته و در عرض چند هفته قرار بود هیأت‌هایی از دو طرف برای پیشبرد همکاری‌های مختلف با هم دیدار کنند.

بر اساس این گزارش، در حالی که آمریکایی‌ها نیز به سودان وعده سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در بسیاری پروژه‌های زیرساختی در سودان را داده بودند اما منابع مطلع می‌گویند که تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

کان‌نیوز در ادامه این گزارش گفت: «منابع آگاه به جزئیات، به ما گفتند که دولت سودان از اسرائیل مأیوس و ناراضی شده زیرا امیدوار بودند روابط و همکاری‌های گسترده‌ای در حوزه‌های کشاورزی و فناوری داشته باشند. آنها همین احساس را نیز نسبت به آمریکایی‌ها دارند».

این منابع می‌گویند در حالی که سودان انتظار داشت جلسات متعددی با مقام‌های آمریکایی و صهیونیستی درخصوص وعده‌های توافق سازش داشته باشد اما در این یک سال فقط یک بار «اِلی کوهن» وزیر سابق اطلاعات رژیم صهیونیستی به این کشور سفر کرد و هیچ نشست اقتصادی یا تجاری دیگری در سودان برگزار نشده است.

کان‌نیوز در پایان این گزارش افزود که مردم سودان نیز از محقق‌نشدن وعده‌های دروغین توافق سازش ناراضی هستند، زیرا نه تنها در داخل دولت این کشور درخصوص عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اختلاف‌نظرهایی وجود داشت بلکه افکار عمومی نیز با آن مخالف بودند.

این در حالی است که «عبدالله حمدوک» نخست‌وزیر دولت موقت (انتقالی) سودان چندی پیش عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به نفع کشورش خوانده و بر پایبندی به توافق سازش تأکید کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها