رایزنی برجامی آمریکا و کره جنوبی

رایزنی برجامی آمریکا و کره جنوبی
جمعه 30 مهر 1400 - 19:23

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که به پاریس سفر کرده است با "چوی جونگ کان"معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی درباره برجام گفت‌وگو کرد.

العالم - آمریکا

مالی روز جمعه با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: در جریان سفرم به پاریس با « کان» معاون اول وزیر امور خارجه جمهوری کره دیدار کردم.

وی افزود که در این دیدار «درباره تلاش‌های دو کشور برای از سر گیری مذاکرات برجام در وین و احیای توافق هسته‌ای گفت‌وگو کردیم.»

معاون اول وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز در همین رابطه در توئیتر نوشت که دیدار «به موقعی» را با رابرت مالی داشته تا در خصوص مسائل مربوط به ایران گفت‌وگو کند.

وی با بیان اینکه «ما به عنوان متحد، همکاری‌های نزدیکی با یکدیگر خواهیم داشت» افزود: سئول کمک‌های دیپلماتیک فعال و معناداری را برای احیای مذاکرات برجامی در وین و حفظ روابط‌ با تهران ارائه خواهد کرد.

«رابرت مالی» پس از سفر به کشورهای حوزه خلیج فارس برای گفت‌وگوهای برجامی به اروپا سفر کرده است. او قرار است با دیپلمات‌های سه کشور اروپایی عضو برجام درباره از سر گیری اجرای این توافق گفت‌وگو کند.

ابراهیم رئیسی رییس جمهوری ایران تصریح کرده است که ایران هرگز میز مذاکرات را ترک نکرده و درباره مذاکرات هسته‌ای جدی است. وی تصریح کرد که طرف دیگر با آمادگی برای رفع تحریم می‌تواند نشانه جدیت خود را نشان دهد.

رایزنی نماینده آمریکا با دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه کره جنوبی هم پس از آن صورت می‌گیرد که حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دو هفته پیش در گفت وگوی تلفنی با همتای خود از کره جنوبی، ضمن انتقاد شدید از ایجاد مشکل در عدم استرداد اموال ایران نزد بانک‌های این کشور، خواستار حل هرچه سریعتر مشکل دسترسی به اموال تهران در سئول شد

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: متاسفانه به دلیل عدم رسیدگی به مشکل منابع مالی ایران در کره و توقف مراودات تجاری بین دو کشور و حتی محدودیت های ایجاد شده در روند تجارت اقلام بشر دوستانه، مردم ایران از این وضعیت به شدت ناراضی بوده و ادامه وضع موجود برای آنها غیر قابل تحمل است.

چانگ ایی ینگ وزیر امور خارجه جمهوری کره نیز در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور، بر ضرورت حل مشکلات روابط تاکید کرد و گفت: همچنان پیگیر دسترسی ایران به منابع مالی خود در کره خواهد بود.

وی همچنین از خبر منتشر شده درخصوص منع ورود کالاهای کره ای به ایران ابراز نگرانی کرد و خواهان رسیدگی به موضوع شد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها