قیس الخزعلی: در ماجرای ترور نخست‌وزیر عراق به فرضیه طرف سوم اعتقاد داریم

قیس الخزعلی: در ماجرای ترور نخست‌وزیر عراق به فرضیه طرف سوم اعتقاد داریم
سه شنبه 18 آبان 1400 - 13:19

دبیرکل عصائب اهل الحق عراق با ابراز تردید در خصوص گزارش‌های رسمی مربوط به حمله به منزل نخست‌وزیری گفت که به فرضیه وجود طرف سوم در این ماجرا اعتقاد دارد و همچنان خواستار برگزاری انتخابات مجدد در عراق است.

العالم - عراق

«قیس الخزعلی» دبیرکل عصائب ‌اهل‌الحق عراق در جدیدترین اظهارنظر درباره سوء‌قصد نافرجام به جان «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر این کشور تصریح کرد که درباره تلاش برای ترور نخست‌وزیر تردید‌هایی وجود دارد و وی بیشتر به فرضیه وجود طرف سوم و هماهنگی با آمریکا در این امر اعتقاد دارد.

پیشتر، «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح عراق نیز گفته بود که ممکن است طرف سومی برای برهم زدن اوضاع و ایجاد فتنه پشت پرده حادثه حمله به منزل الکاظمی قرار داشته باشد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «الجزیره» از عدم اطمینان به روایات طرف‌های رسمی در خصوص حادثه حمله به منزل نخست‌وزیر عراق خبر داد و گفت: ما تردید‌هایی درباره تلاش صورت گرفته برای ترور الکاظمی داریم. به فرضیه وجود طرف سوم در این تلاش برای ترور با اجرای اسرائیل و هماهنگی آمریکا متمایل هستیم.

الخزعلی افزود: «ما خواستار انجام تحقیقات فنی و دقیق برای یافتن شواهد در تلاش برای ترور الکاظمی شدیم. هدف قرار دادن خانه نخست وزیر به معنای هدف قرار دادن نظام سیاسی و کشور عراق است».

دبیر کل عصائب اهل الحق عراق با رد اتهامات وارده در خصوص این سوء‌قصد گفت: «این همان چیزی است که ما را بر آن داشت تا درخواست تحقیقات موثق کنیم».

وی با تاکید بر عدم به رسمیت‌شناختن نتایج اعلامی انتخابات پارلمانی اخیر در عراق تصریح کرد: نتایج غیرمنطقی انتخابات ما را به این باور رسانده که برای پیروزی با اختلاف زیاد یک طرف برنامه‌ریزی شده بود.درخواست ما برای برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی به دلیل دستکاری‌های صورت گرفته همچنان پابرجاست. نتایج انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسیم و ممکن است کل روند سیاسی را تحریم کنیم.

تعدادی از شهرهای عراق پس از اعلام نتایج انتخابات شاهد تظاهرات‌های متعدد در اعتراض به آن بودند به‌نحوی که معترضان خواستار شمارش دستی کلیه آراء شدند چراکه معتقد بودند در شمارش الکترونیکی آراء، دستکاری صورت گرفته است. برخی سیاستمداران عراقی نیز با تایید نفوذ امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات اخیر این کشور، فرضیه دستکاری و دخالت این طرف‌های خارجی در نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را تأیید کردند.

جمعه پیش تظاهرات مردم در بغداد به خشونت کشیده شد و در درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان، دست‌کم یک نفر کشته و ۱۲۵ نفر زخمی شدند. نخست‌وزیر دستور تحقیق جامع در این خصوص را صادر کرد. شنبه نیز شمار زیادی از معترضان عراق به نتایج انتخابات و درگیری نیروهای امنیتی با تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو و آتش زدن خیمه‌های تحصن آن‌ها در نزدیکی ورودی‌های منطقه سبز، به خیابان‌ها آمدند.

پس از آن بود که گزارش‌های متناقضی درباره حمله به منزل نخست‌وزیر عراق منتشر شد و تصاویری از این حمله نیز منتشر شد و برخی طرف‌ها، مسئولیت این حمله مشکوک را به گردن احزاب سیاسی معترض به نتایج انتخابات انداختند. امری که با محکومیت شدید این احزاب همراه شد و از دستگاههای ذیربط خواستند درباره این موضوع و عوامل پشت پرده آن تحقیق جدی و شفاف صورت گیرد و از فرضیه وجود طرف سوم برای برهم زدن اوضاع و ایجاد فتنه در پشت پرده این حادثه سخن گفتند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها