طالبان: مسدود ماندن پول‌های افغانستان در آمریکا منطق ندارد

طالبان: مسدود ماندن پول‌های افغانستان در آمریکا منطق ندارد
دوشنبه 1 آذر 1400 - 12:29

سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان گفته افغانستان با آمریکا درگیر نبرد نیست، بنابراین مسدود ماندن پول‌های این کشور از سوی آمریکا منطق ندارد.

العالم - جهان اسلام - امریکا

سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان با اشاره به اینکه جنگ میان آمریکا و طالبان پایان یافته، بار دیگر خواستار آزادسازی ذخایر مالی افغانستان از سوی آمریکا شد.

به دنبال ارسال نامه‌ طالبان به کنگره آمریکا، «امیر خان متقی»، سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان یک بار دیگر بر آزاد سازی ذخایر ارزی افغانستان از سوی آمریکا تاکید کرد.

متقی در گفت‌وگو با رسانه (سی‌آرآی) چین گفت که افغانستان با آمریکا درگیر نبرد نیست، بنابراین مسدود ماندن پول‌های افغانستان از سوی آمریکا منطق ندارد.

سرپرست وزارت خارجه طالبان گفت: «در اسرع وقت باید پول‌های افغانستان آزاد شوند. آمریکایی‌ها با ما مخالفت نظامی ندارند، دلیل بلوکه کردن این پول‌ها چیست؟ این پول‌ها مربوط مجاهدین نیست، بلکه متعلق به مردم افغانستان است.»

به گفته این مقام طالبان، بحران کنونی افغانستان به زمان حضور نظامیان آمریکایی در آن کشور بر می‌گردد.

متقی در این گفت‌وگو به پایان جنگ آمریکا و طالبان اشاره کرد و گفت که بر اساس توافق دوحه، دو طرف به صلح رسیده‌اند و مسدود ماندن پول‌های افغانستان دلیل منطقی ندارد.

پیش از این، امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه کابینه طالبان در نامه‌ای به اعضای کنگره نوشت: بزرگترین چالش پیش روی افغانستان ناامنی مالی است و ریشه‌های این نگرانی به مسدود کردن دارایی‌های مردم ما توسط دولت آمریکا باز می‌گردد.

به گزارش فارس، واشنگتن اخیرا دارایی‌های افغانستان و همچنین ذخایر طلای این کشور را در بانک‌های آمریکا مسدود کرده که این وضع بر فعالیت های تجاری ومعیشت مردم تاثیر منفی گذاشته است.

مردم و مقامات دولت موقت طالبان در افغانستان بارها، آزادسازی پول‌های مسدود شده این کشور را از طرف آمریکا، خواستار شدند.

گروه طالبان از ۱۵ آگوست امسال قدرت را در افغانستان بدست گرفته است. نظامیان آمریکایی هم در نهایت پس از ۲۰ سال حضور نظامی در اواخر ماه آگوست از افغانستان خارج شدند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها